Noclegi w Ełku
Położony we wschodniej części Mazur Ełk założony został prawdopodobnie pod koniec XIV wieku przez Krzyżaków. Osada wzięła nazwę od nazwy rzeki - brzmiała ona wtedy Łek i oznaczała białą wodę. Budowa zamku krzyżackiego w Ełku na wyspie w zwężeniu Jeziora Ełckiego ruszyła za rządów wielkiego mistrza Konrada von Jungingena. Zamek stał się siedzibą prokuratora, którego głównym zadaniem było zasiedlanie okolic. Ełk został prawnie ulokowany tuż przed wybuchem wojny trzynastoletniej, przed 1437 rokiem, a już w 1445 r Ełk otrzymał prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza Paula von Russdorffa. Po 1525 roku zamek stał się siedzibą urzędnika książęcego, a dzięki położeniu blisko Podlasia miasto zaczęło stawać się ważnym ośrodkiem gospodarczym. Ełku nie ominęło kilka klęsk, w tym najazd szwedzki i tatarski czy epidemia dżumy, w tym samym czasie opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę, a pod koniec XIX jego pozostałości wykorzystano jako budulec na więzienie. I wojna światowa zostawiła wiele zniszczeń w Ełku, spłonął między innymi kościół i zabudowy śródmieścia, podczas II wojny zniszczenia wyniosły aż 50%.
Mazury noclegi
Obecnie Ełk jest jednym z najbardziej znanych miast mazurskich i stanowi duży ośrodek turystyczny, oferując odwiedzającym wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Pasjonaci historii odnajdą się w Muzeum Historycznym, Muzeum Kropli Wody bądź Muzeum Zabytków Kolejnictwa. Na terenie gminy znajduje się również kilka zabytków, w tym zespół dworski w Stradunach, młyn wodny w Nowej Wsi Ełckiej a także obiekty sakralne takie jak kościoły w Stradunach i Bajtkowie oraz cmentarze z I wojny światowej.
Ełk noclegi
Jednym z ważniejszych walorów Ełku są oczywiście liczne jeziora znajdujące się w pobliżu miasta, w tym położone bezpośrednio przy mieście jezioro Ełckie, Selmęt Wielki i Mały, Sunowo, oraz położone nieco dalej jeziora Regielskie, Szarek, Lepaki, Woszczelskie, Sawinda Wielka, Hałeckie, Straduńskie, Łaśmiady, Płociczno i Zdrężno. Obecność tylu jezior stwarza świetne warunki dla wędkarzy, żeglarzy oraz miłośników nurkowania. Ze względu na piękne otoczenie w całej gmine powstało wiele szlaków: trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, pieszy Szlak im. Michała Kajki prowadzący do Skomacka wielkiego, pieszy Szlak Tatarski biegnący do Prostek oraz kajakowe szlaki Czerwony Dwór, Kajkowski i mazursko-augustowski.