Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Bardzo różnie i bardzo dobrze
    data dodania:2019-10-18 09:35:44
brak foto

Dokładnie za tydzień, 25 października nastąpi otwarcie wystawy „Bardzo różnie i bardzo dobrze” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. To pierwszy raz gdy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki prezentuje tak duży fragment własnych zbiorów poza swoją siedzibą. 

Po raz pierwszy Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki prezentuje publiczności poza swoją siedzibą tak obszerny fragment własnych zbiorów graficznych. To nowa odsłona pierwszej prezentacji grafiki warsztatowej z kolekcji Zachęty, z dużym powodzeniem pokazywanej w rodzimej galerii w 2018 roku. Przypominamy gatunek, który jeszcze kilka dekad temu zajmował ważne miejsce na scenie artystycznej, a przez ostatnie 30 lat był stopniowo marginalizowany. Na szczególną uwagę zasługują prezentowane na wystawie prace z lat sześćdziesiątych XX wieku, wyróżniające się wysokim poziomem artystycznym oraz tendencją do łączenia tradycyjnych technik z nowymi rozwiązaniami.

Badania nad historią kolekcji Zachęty oraz próby odtworzenia losów poszczególnych prac potwierdziły, że ich obecność w tej kolekcji nie jest przypadkowa. Dzisiejszy kształt zbiorów grafiki odzwierciedla działalność wystawienniczą Zachęty w okresie, kiedy funkcjonowała jako Centralne Biuro Wystawa Artystycznych (CBWA). Pomysł na pokazanie wystawy poza Zachętą inspirowany był więc nie tyle chęcią popularyzacji jej kolekcji, co przede wszystkim historią. Działalność utworzonego w 1949 roku CBWA nie ograniczała się do własnego gmachu. Struktura instytucji obejmowała poza tzw. centralą także oddziały terenowe zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Jednym z pierwszych był powstały już w 1949 roku oddział krakowski wraz z założonymi nieco później filiami w Zakopanem i Tarnowie. W 1962 roku oddziały zostały przekształcone w Biura Wystaw Artystycznych działające pod kuratelą CBWA. Dzięki tak rozbudowanej sieci galerii CBWA docierało ze swoimi wystawami do najdalszych zakątków Polski.

Wybór prac prezentowanych na wystawie koncentruje się na okresie umownie wyznaczanym przez dwie zorganizowane przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych ekspozycje — I Ogólnopolską Wystawę Grafiki Artystycznej i Rysunku w 1956 roku oraz Grafikę w Polsce Ludowej w 1971 roku. Był to okres największej świetności i dużego znaczenia grafiki, także w działalności CBWA. Równolegle do wystaw we własnym gmachu instytucja organizowała jej wystawy objazdowe o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym, pokazywane w lokalnych BWA, domach kultury, a nawet zakładach pracy. W niektórych latach jednocześnie krążyło po Polsce aż 10 takich zestawów ekspozycyjnych!

Wystawa grafik z kolekcji Zachęty została podzielona na dwie części, tak aby publiczność miała możliwość odkrycia nowych wątków i nowych prac na obu pokazach. Pierwsza zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, druga w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Data otwarcia wystawy w Tarnowie nie jest przypadkowa — przypada w 101 rocznicę urodzin Jerzego Panka, wybitnego grafika urodzonego w tym mieście. Większość spośród 200 prezentowanych prac była w przeszłości eksponowana na wystawach przygotowanych przez CBWA. Ich autorami są wybitni polscy graficy — jak wspomniany Panek, Halina Chrostowska czy Mieczysław Wejman — oraz cenieni wówczas, a obecnie mniej znani lub wręcz zapomniani twórcy. Narracja wystawy została zainspirowana konkretnymi prezentacjami grafiki czy tytułami prac graficznych z kolekcji Zachęty. Wprowadzone zostały umowne kategorie tematyczne, co nawiązuje do charakteru wystaw w latach sześćdziesiątych.

Aby ukazać szerszy kontekst, ale także klimat wystaw z tego okresu, obok grafik pokazane zostaną archiwalne fotografie i filmy, wycinki prasowe oraz druki towarzyszące wystawom. Materiały zaprezentowane w Zakopanem dokumentują wystawy organizowane w gmachu Zachęty, natomiast w Tarnowie — działalność wystawienniczą CBWA na terenie Polski i zagranicą. 

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Warto zobaczyć
Kościół p.w. św. Rafała Kalinowskiego
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Figura Chrystusa Króla
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Kościół p.w. św. Antoniego Opata w Radziejewie
Miejscowość: Radziejewo
pokaz wiecej
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Zamek Czocha
Miejscowość: Leśna
pokaz wiecej
Kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jana Sarkandra KM
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Centrum Rzeźby w Orońsku
Miejscowość: Orońsko
pokaz wiecej
Jezioro Krępsko
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę