Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Wernisaż wystawy ceramiki Hanny i Leszka Nowosielskich
    data dodania:2019-09-20 08:32:28
brak foto

Serdecznie zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu do zobaczenia wystawy ceramiki Hanny i Leszka Nowosielskich. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 września o godz. 17:00. 

Pod koniec lat 60-tych dom i ogród Nowosielskich w Podkowie Leśnej pod Warszawą przy ulicy Helenowskiej, był jedną z pierwszych prywatnych galerii plenerowych w Polsce. Dostosowanych do potrzeb ekspozycji paneli ceramicznych stwarzając wspaniałą “Galerię Ogród” z różnymi poziomami zieleni, mostkiem, strumykiem i oczkiem wodnym.


Na początku lat 50. Nowosielscy rozpoczęli eksperymentowanie z ceramiką próbując wypalać prace w kominku domowym, następnie prymitywnym piecu węglowym, po czym bardzo szybko przeszli na piec elektryczny z termostatem. Skutkiem tych wysiłków było wiele przedmiotów porcelanowych z dekoracją naszkliwną niedopaloną lub przepaloną, które zakopywali na tyłach ogrodu. Ostatecznie zaczęli przewozić dekorowaną przez siebie porcelanę do fabryki w Pruszkowie, gdzie wypalano ją profesjonalnie.


Nowosielscy stworzyli własną technikę polegającą na nanoszeniu na całą powierzchnię naczynia koloru pistoletem pyłowym, następnie za pomocą żyletki lub zatemperowanego patyczka wyskrobywaniu motywów dekoracji. Technika ta nie pozwalała na minimalną chociażby pomyłkę, gdyż każdy najmniejszy błąd stawał się widoczny po wypaleniu. Zdobione przez nich naszkliwnie patery, wazony, serwisy stołowe, stały się popularne, co zapewniło im godny byt, pozwalając jednocześnie na eksperymentowanie z innym materiałem – gliną połączoną z szamotem.


Leszek tworzy panele ceramiczne, natomiast Hanna stylizowane figury. Wiele z tych prac zostało wystawionych na międzynarodowych konkursach. W 1970 roku zdobyli złoty medal w Salonie Jesiennym Artystów Francuskich w Grand Palais w Paryżu, otrzymując nagrodę pieniężną, za którą nareszcie mogli kupić profesjonalny piec ceramiczny, kończąc tym uciążliwe przewozy prac do wypału w pruszkowskiej fabryce porcelany.


Hanna i Leszek Nowosielscy stworzyli w domu własny warsztat, pawilon wystawowy, gdzie konsekwentnie wpisywali swoje dzieła w niezwykle piękne otoczenie. Artystycznie uzupełniali się wzajemnie, ich dzieła tematycznie nawiązują do obyczajów sarmackich i kostiumologii Polski. Tworząc, nieustannie poszukiwali innowacji technologicznej – z wiarą i przekonaniem o wartości własnej sztuki.   

Wystawa jest czynna 21 września 2019 roku do 29 marca 2020 roku. 

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Pokoje Gościnne Nad Strumieniem
Miejscowość : Zagórz
Kategorie: Domki
pokaz wiecej
Pokoje u Henia
Miejscowość : Tylicz
Kategorie: Apartamenty
pokaz wiecej

Warto zobaczyć
Kościół p.w. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Judy Tadeusza Apostoła
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Zalew w Cedzynie
Miejscowość: Cedzyna
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Franciszka z Asyżu
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Centrum Rzeźby w Orońsku
Miejscowość: Orońsko
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli KM
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Figura Chrystusa Króla
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jacka
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Jezioro Krępsko
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę