Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Pamięć jest kluczem
    data dodania:2019-05-16 12:29:11
brak foto

18 maja, od godziny 21:30 zapraszamy na pokaz filmu "Pamięć jest kluczem" zrealizowanego w ramach projektu „Muzeum Utracone", który odbędzie się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wydarzenie zainauguruje Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski. 

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja w Krakowie i 18 maja w Warszawie, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się multimedialny pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawia najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te, które udało się odzyskać. Od 10 lat organizatorami pokazu są SAR Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Jubileuszowa odsłona filmu wizualnie zbliżona jest do teledysku. Poznamy bohatera, poszukującego klucza do swojej pamięci i tożsamości. „Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza wizje polskich dzieł sztuki – odzyskanych w ostatnich latach wysiłkiem MKiDN, oraz tych utraconych w wyniku II wojny światowej i ciągle poszukiwanych.

W tym roku zależy nam na podsumowaniu 10 lat działalności projektu. Chcemy w przystępnej i świeżej formie, uświadamiać młodym (i nie tylko) jakie najważniejsze dzieła Polska utraciła podczas II wojny światowej oraz zaprezentować te odzyskane. Choć nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnej wartości strat wojennych, na dzień dzisiejszy wiemy, że Polska utraciła dzieła sztuki o rynkowej wartości co najmniej 30 mln dolarów. Niektóre z nich uległy całkowitemu zniszczeniu, niektóre zaginęły, a to jak wyglądają, wiemy wyłącznie z zachowanych fotografii. I to między innymi one tworzą „eksponaty” w Muzeum Utraconym. Dzięki nimi możemy przywracać pamięć o swoim dziedzictwie kulturowym, o naszej tożsamości – opowiada Anna Zimecka ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, pomysłodawczyni projektu Muzeum Utracone i wiceprezes Ad Artis Fundacji Sztuki SAR.

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

W tym roku pokazy odbędą się:
17.05 – przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, o godz. 22.00
18.05 – w Łazienkach Królewskich w Warszawie, o godz. 21.00
18.05 – w Bramie Poznania w Poznaniu, o godz. 21.30
18.05 – w Muzeum Okręgowym w Toruniu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, o godz. 21.30

Projekt pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.  

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Agroturystyka Brzozowe Wzgórze
Miejscowość : Strzyżowiec
Kategorie: Agroturystyka
pokaz wiecej
Apartamenty u Łukasza
Miejscowość : Zakopane
Kategorie: Apartamenty
pokaz wiecej

Warto zobaczyć
Ratusz w Broku
Miejscowość: Brok
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Brama Opatowska
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Jezioro Kłodzko Małe
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Kościół św. Wawrzyńca w Plutach
Miejscowość: Pluty
pokaz wiecej
Poronin
Miejscowość: Poronin
pokaz wiecej
Cmentarz Żydowski w Broku
Miejscowość: Brok
pokaz wiecej
Jezioro Bardze Małe
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Zamek Chudów
Miejscowość: Chudów
pokaz wiecej
Kościół św. Michała w Sandomierzu
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę