Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Jesienne podróże samochodem - co zrobić, by były bezpieczniejsze?
    data dodania:2018-10-17 13:41:52
brak foto

 Zaparowane szyby, śliskie drogi i szybko zapadający zmierzch to utrudnienia, z którymi kierowcy zmagają się każdej jesieni. Do trudnych warunków na drodze warto przygotować się wcześniej. Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych, wymiana opon na zimowe czy wyczyszczenie wentylacji to mało pracochłonne czynności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży. 

 Jesienne podróże samochodem mogą być bezpieczne i przyjemne pod warunkiem, że będziesz do nich odpowiednio przygotowany. Warto poświęcić kilka godzin i przygotować auto na najbliższe chłodne, deszczowe miesiące.

Krok pierwszy: sprawdź stan techniczny pojazdu
 
Sprawny samochód to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przed nadejściem jesieni udaj się do mechanika. Koniecznie sprawdź stan akumulatora, ponieważ gdy temperatura powietrza spadnie do około 0?, moc rozruchowa akumulatora może obniżyć się nawet o 20%. Co warto w nim sprawdzić? Mechanik oceni, czy nie ma żadnych usterek na zewnątrz akumulatora, a także sprawdzi obwód ładowania. Podczas wizyty w warsztacie pamiętaj także o sprawdzeniu, czy płyny eksploatacyjne nadal zachowują swoje właściwości. Jeśli są w złym stanie, może to wywołać poważne konsekwencje.
 
Niewymieniany płyn chłodniczy może doprowadzić do uszkodzenia układu chłodzenia, co może skutkować awarią silnika, z kolei płyn hamulcowy niewymieniany powoduje obniżenie skuteczności hamowania, a nawet może doprowadzić do awarii całego układu hamulcowego/
 
Krok drugi: wymień opony i wycieraczki, jeśli to konieczne
 
Niektóre części w pojeździe należy wymieniać co sezon, inne – dopiero wtedy, kiedy się zużyją. Jesień to doskonały moment, by zmienić opony z letnich na zimowe i nie martwić się, gdy spadnie pierwszy śnieg. Warto także skontrolować u fachowca, czy Twoje koła są odpowiednio wyważone i napompowane. Przy okazji, sprawdź i ustaw geometrię zawieszenia, dzięki temu zwiększysz stabilność w prowadzeniu auta i zmniejszysz zużycie opon.
 
Oprócz tego sprawdź jakość piór wycieraczek. Jeśli są zużyte, wyszczerbione i popękane, mogą nie poradzić sobie z jesiennym deszczem i utrudniać widoczność na drodze. Równie ważna jest sprawność świateł. Dodatkowo, sprawdź ustawienie przednich świateł. Ich nieprawidłowe usytuowanie może skutkować niedoświetleniem drogi lub oślepianiem pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Krok trzeci: zadbaj o dobrą widoczność

Zmorą jesiennej jazdy samochodem są parujące szyby. Bardzo często winę za to ponosi niewystarczająca wentylacja pojazdu. Aby pozbyć się tego problemu, odkurz dokładnie kanały wentylacyjne i wyloty w środku auta, a następnie spryskaj je środkiem dezynfekującym. Lepszą wentylację zapewni także klimatyzacja. Wbrew pozorom, powinno się jej używać też jesienią i zimą. Pracująca klimatyzacja doprowadza do kabiny osuszone powietrze, co zmniejsza parowanie szyb. Warto wymienić także filtr kabinowy, ponieważ brud, który na nim osiada może powodować nadmierne parowanie przedniej szyby. Możesz także użyć środków zmniejszających skłonność szkła do parowania. Wystarczy nanieść preparat na wewnętrzną stronę szyby, a następnie ją wypolerować.

Krok czwarty: przestrzegaj zasad bezpiecznej jazdy
 
Koncentracja i zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdu są ważne szczególnie jesienią. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
 
uważaj na liście – jezdnia, na której zalegają warstwy liści, może okazać się bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli padał deszcz. Droga hamowania na takiej nawierzchni jest podobna do tej na oblodzonej drodze. Co więcej, liście mogą zakrywać dziury i nierówności jezdni.
uważaj na wiatr – jeśli wyjeżdżasz z terenu osłoniętego na teren otwarty, silny podmuch wiatru jest w stanie zmienić tor jazdy auta, a nawet doprowadzić do wypadku.
uważaj na pieszych – w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby tragedii z udziałem pieszych. Idący poboczem stają się niemal niewidoczni. Dlatego będąc w miejscu, w którym mogą przemieszczać się nieoznakowani piesi, zachowaj szczególną ostrożność i zwolnij.

 

 Źródło: https://www.norauto.pl/ 
  

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Agroturystyka Brzozowe Wzgórze
Miejscowość : Strzyżowiec
Kategorie: Agroturystyka
pokaz wiecej
Apartamenty u Łukasza
Miejscowość : Zakopane
Kategorie: Apartamenty
pokaz wiecej

Warto zobaczyć
Jezioro Krępsko
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Elżbiety Węgierskiej
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła
Miejscowość: Brok
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Barbary DM i Św. Andrzeja Ap.
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Opatrzności Bożej
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół Mariacki
Miejscowość: Świdwin
pokaz wiecej
Jezioro Wandzińskie
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Kadzielnia - Geopark
Miejscowość: Kielce
pokaz wiecej
Kościół ewangelicko-augsburski Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. św.Zygmunta w Szydłowcu
Miejscowość: Szydłowiec
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę