Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Opis

 Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny górski folklor, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, a także promocja polskiej kultury ludowej i folkloru podhalańskiego. Festiwalowi towarzyszy szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących, a wśród nich działania animacyjne, edukacyjne, społeczne i artystyczne.

Dzieje Zakopiańskiego Festiwalu sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, konkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana. 

Podobne cele przyświecały twórcom "Święta Gór", które po raz pierwszy miało odbyć się w 1934 r. w Zakopanem. Niestety ogromna powódź pokrzyżowała plany. Ale już rok później 4 sierpnia 1935 r., Podhalanie witali muzyków, tancerzy, śpiewaków, twórców i artystów ludowych przybyłych pod Tatry z całych polskich Karpat, od Czeremoszu aż po Olzę. Przez cały tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowały dorobek twórczy swych ziem. Już wtedy święto miało charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. Dwa lata później impreza przemianowana na "Tydzień Gór" odbyła się w Wiśle.

Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła ponownie w nieco zmienionej formie pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Dziś zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 40 lat uczestniczyło w nim prawie 530 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich.

Opracowany w latach 60-tych regulamin z niewielkimi modyfikacjami przetrwał do dnia dzisiejszego. Obecnie zespoły uczestniczące w konkursie oceniane są przez międzynarodowe jury w równorzędnych kategoriach:


I. - TRADYCYJNEJ
II. - PREZENTUJĄCEJ FOLKLOR W FORMIE ARTYSTYCZNIE OPRACOWANEJ
III. - STYLIZOWANEJ

Krytykowana i kontrowersyjna formuła konkursowa, przetrwała próbę czasu i obecnie przyciąga zespoły z różnych krajów i kontynentów, pragnące stanąć do rywalizacji o prestiżowe trofeum. Ponadto festiwal jest też jednym z najistotniejszych elementów tworzących niepowtarzalny klimat Zakopanego i jego kulturowy krajobraz. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżyć folklorystyczną przygodę.

Ale to nie wszystko. Niezależnie od poznawczych, promocyjnych i merkantylnych celów, festiwal jest też ważnym wydarzeniem dla samych górali podhalańskich, którzy mogą umacniać swą wspólnotową więź, regionalną tożsamość, przywoływać i wskazywać najbardziej wartościowe elementy swej kultury. Mieszkańcy podhalańskich miejscowości, odrywając się od codziennych obowiązków, mogą spotkać się ze sobą w festiwalowej wiosce, by w niecodziennej atmosferze, przy ognisku i dobiegających z namiotu dźwiękach góralskiej muzyki porozmawiać, pokrzepić się herbatą, zaśpiewać. To drugie oblicze festiwalowego życia, mniej oficjalne i mniej eksponowane, ale równie ciekawe, które toczy się obok konkursowych zmagań.

W 2011 i 2014 roku MFFZG został laureatem plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii Wydarzenie.

Oficjalna strona Festiwalu: www.festiwale.zakopane.pl

 Zakopane to zimowa stolica Polski, znajdująca się u samych stóp Tatr zapewniając sobie niezapominane i malownicze widoki na te najwyższe polskie szczyty. Zakopane samo w sobie jest atrakcją z tradycyjną zabudową i wszechobecnym folklorem.

Zakopane samo w sobie jest atrakcją ze słynnym wdeptakiem zwanym Krupówkami, tradycyjną zabudową, wszechobecnym folklorem. Krupówki to jeden z najbardziej popularnych deptaków w Polsce. Wzdłuż deptaka ciągną się nie tylko sklepy oraz restauracje. Warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie albo zabytkowy dworzec, będąc na deptaku. Przy Krupówkach znajduje się też postój dorożek. Wielu turystów nie wyobraża sobie wizyty w Zakopanem.

 Noclegi w Zakopanem to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Polsce. Miasto przyciąga turystów niepowtarzalnym podhalańskim klimatem oraz swoistym czarem okalających Tatr. Zakopane to idealne miejsce dla osób, które chcą wypocząć ale również dla tych , którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas.

 


 

Kiedy
03 październik, 2018
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny