Zwyczaje czytelnicze współczesnych Polaków

Zwyczaje czytelnicze współczesnych Polaków

Opis

O zwyczaje czytelnicze na zlecenie Virtualo, czołowego dystrybutora treści cyfrowych w Polsce, zapytano ponad 1000 Polaków. Celem badania było zweryfikowanie różnych stylów czytania i sprawdzenie co nas motywuje, a co zniechęca do czytania zarówno wydań papierowych, jak również ich wersji elektronicznych.

Respondentami były wyłącznie osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. Oprócz standardowych pytań o wiek, płeć, okoliczności czytania, preferowane formaty i najchętniej wybierane gatunki literackie - respondentów, wśród których byli tradycyjni czytelnicy zapytano o główne obiekcje związane z użytkowaniem książek elektronicznych.

Tradycyjnym w ebookach brakuje zapachu papieru i szelestu kartek

Jak pokazało badanie to nie cena, lecz przywiązanie do książki tradycyjnej jest główną barierą w korzystaniu z ebooków. Według respondentów, w grupie nieużytkowników ebooków, dwie istotne cechy, których brakuje e-książkom to dotyk papieru (59% wskazań) oraz zapach książki (50% wskazań).

Odpowiedzi dotyczące obiekcji związanych z korzystaniem z ebooków zaskoczyły nas. Myśleliśmy, iż respondenci będą wskazywać przede wszystkim na cenę e-książki, gdyż według niektórych opinii czytelników ebooki są za drogie, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda proces przygotowania ebooka zanim pojawi się on w sprzedaży. - zaznacza Martyna Bednarczyk z Virtualo.

W odróżnieniu od tradycyjnych czytelników, pasjonaci książek w wersji cyfrowych wskazali z kolei jako największą zaletę ebooków – brak konieczności noszenia ciężkich książek (43% wskazań).

Elektroniczni nie porzucają papierowych książek

Wyniki badania zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia pokazały, że w Polsce aktywnie rośnie grupa czytelników chętnie korzystających z nowoczesnych form czytania. Nie oznacza to jednak, że „elektroniczni” porzucają całkowicie tradycyjne czytelnictwo. Korzystanie z różnych form książek zależy od sytuacji. Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się (np.: w środkach komunikacji miejskiej lub podczas dłuższych podróży). Po książki tradycyjne respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych (w domowym zaciszu czy na łonie natury).

Elektroniczni chętnie rekomendują nowoczesną formę czytania

Użytkownicy cyfrowych książek, jak pokazało badanie potrafią skutecznie promować nowoczesną formę czytania wśród znajomych i rodziny. Aż 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych. To pokazuje jak ważną rolę odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacja w popularyzacji nowych form czytelnictwa.

Elektroniczni to młodsi i bardziej mobilni czytelnicy

Użytkownicy nowoczesnej formy czytania według badania Virtualo, to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet. Dla nich korzystanie z elektronicznych książek oznacza możliwość lektury w każdej wolnej chwili, co ma istotne znaczenie dla przedstawicieli coraz bardziej mobilnego pokolenia Polaków. Dodatkowo, aż 28% z nich jak wyniki z deklaracji respondentów badania, to fani nowinek technologicznych.

Zarówno elektroniczni jak tradycyjni najchętniej sięgają po sensację, kryminał i fantastykę

Tradycyjnych i elektronicznych czytelników różni przede wszystkim sposób użytkowania książek i okoliczności czytania, ale łączy zamiłowanie do tych samych gatunków literackich czyli: kryminału i sensacji, fantastyki, jak również horrorów i thrillerów. Zarówno użytkownicy wersji cyfrowych, jak i drukowanych najczęściej kupują książki dla siebie, a następnie dla partnera, partnerki i dzieci.

Mimo różnic w postrzeganiu książek przez tradycyjnych i elektronicznych czytelników okazuje się, że najważniejszym czynnikiem nie jest format książki, lecz jej treść co potwierdza, że książki drukowane i elektroniczne mogą współistnieć. Mimo rosnącej popularności ebooków, książki papierowe wciąż jeszcze dominują. Od kiedy jednak ebooki pojawiły się na rynku, wprowadziły niemałą rewolucję w zwyczajach czytelniczych Polaków.

Książki elektroniczne cieszą się coraz większą sympatią Polaków. Ponad 60% respondentów naszego badania potwierdziło, iż czytanie książek elektronicznych jest obecnie bardzo modne. Ceny ebooków są niższe niż książek drukowanych średnio o 20%, a do korzystania z cyfrowych książek skłania czytelników przede wszystkim wygoda w korzystaniu i mobilność lektury – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.


*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.
 

Kiedy
24 październik, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny