Haiku Basho Matsuo we współczesnej kaligrafii japońskiej

Haiku Basho Matsuo we współczesnej kaligrafii japońskiej

Opis

Japończycy uważają się za naród poetów, wrażliwych na piękno przyrody, zdolnych w trafnych słowach oddać jej subtelną urodę. Według tego poglądu język japoński jest bliski mowie natury, potrafi oddać szmer strumienia czy śpiew ptaków. W związku z tym poezja we wszystkich epokach zajmowała niezwykle ważne miejsce w kulturze Japonii. We współczesnej japońskiej poezji przeważają dwie formy poetyckie – waka (pieśń składająca się z 31 sylab) oraz haiku (z 17 sylab). Matsuo Bash? (1644-1694) jest jednym z najwybitniejszych japońskich poetów, znanym miłośnikom poezji na całym świecie, dzięki zwięzłym, a zarazem głębokim poematom siedemnastozgłoskowym – haiku. W pierwszym wersie poeta prezentuje na ogół obraz uniwersalny, odwieczny i ogólny, w drugim przechodzi nagle do tematu osobistego, chwilowego i szczegółowego. Niezwykle sugestywne utwory Matsuo Bash? odwołują się do naszych zmysłów. Te wyraziste obrazy zostały utrwalone w licznych dziełach malarskich.

Również dla współczesnych artystów twórczość Matsuo Bash? jest niewyczerpanym źródłem inspirtacji. Najbardziej bezpośrednim wyrazem czerpania z dorobku tego siedemnastowiecznego poety jest współczesna kaligrafia japońska. Łączy ona w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. W swojej idei opiera się na graficznym wyrazie, co pozwala na przekroczenie użytkowego charakteru i przeniesienie go w wymiar artystyczny. Jest ona połączeniem malarstwa, poezji, grafiki oraz kaligrafii w zachodnim rozumieniu tego słowa. Jest kwintesencją japońskiej kultury. W całej kulturze Dalekiego Wschodu, nie tylko japońskiej, dominuje rola systemu pisma nad słowem – dźwiękiem, jakim dany znak zostaje odczytany. Kaligrafię na wschodzie uważa się za najwyższą ze sztuk. Łączy ona w sobie obrazowość malarską, literackość znaczeń oraz urok pisma. Dzięki pracom artystów zrzeszonym w AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture, na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą można zobaczyć współczesną interpretację twórczości Matsuo Bash?.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture. Każda praca eksponowana w Kamienicy pod Gwiazdą wykonana została przez innego artystę. Podczas wernisażu wystawy Mistrzowie z Japonii zaprezentują widzom jak powstaje japońska kaligrafia.


Haiku Basho Matsuo (1644-1694) we współczesnej kaligrafii japońskiej
Kamienica pod Gwiazdą, Toruń
Wystawa czynna: 14 października – 12 listopada
Kurator: Katarzyna Paczuska

Kiedy
10 październik, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny