Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Haiku Basho Matsuo we współczesnej kaligrafii japońskiej
    data dodania:2017-10-10 16:00:12
brak foto

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Haiku Basho Matsuo (1644-1694) we współczesnej kaligrafii japońskiej”, który odbędzie się 13 października o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 12 listopada 2017 roku.

Japończycy uważają się za naród poetów, wrażliwych na piękno przyrody, zdolnych w trafnych słowach oddać jej subtelną urodę. Według tego poglądu język japoński jest bliski mowie natury, potrafi oddać szmer strumienia czy śpiew ptaków. W związku z tym poezja we wszystkich epokach zajmowała niezwykle ważne miejsce w kulturze Japonii. We współczesnej japońskiej poezji przeważają dwie formy poetyckie – waka (pieśń składająca się z 31 sylab) oraz haiku (z 17 sylab). Matsuo Bash? (1644-1694) jest jednym z najwybitniejszych japońskich poetów, znanym miłośnikom poezji na całym świecie, dzięki zwięzłym, a zarazem głębokim poematom siedemnastozgłoskowym – haiku. W pierwszym wersie poeta prezentuje na ogół obraz uniwersalny, odwieczny i ogólny, w drugim przechodzi nagle do tematu osobistego, chwilowego i szczegółowego. Niezwykle sugestywne utwory Matsuo Bash? odwołują się do naszych zmysłów. Te wyraziste obrazy zostały utrwalone w licznych dziełach malarskich.

Również dla współczesnych artystów twórczość Matsuo Bash? jest niewyczerpanym źródłem inspirtacji. Najbardziej bezpośrednim wyrazem czerpania z dorobku tego siedemnastowiecznego poety jest współczesna kaligrafia japońska. Łączy ona w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. W swojej idei opiera się na graficznym wyrazie, co pozwala na przekroczenie użytkowego charakteru i przeniesienie go w wymiar artystyczny. Jest ona połączeniem malarstwa, poezji, grafiki oraz kaligrafii w zachodnim rozumieniu tego słowa. Jest kwintesencją japońskiej kultury. W całej kulturze Dalekiego Wschodu, nie tylko japońskiej, dominuje rola systemu pisma nad słowem – dźwiękiem, jakim dany znak zostaje odczytany. Kaligrafię na wschodzie uważa się za najwyższą ze sztuk. Łączy ona w sobie obrazowość malarską, literackość znaczeń oraz urok pisma. Dzięki pracom artystów zrzeszonym w AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture, na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą można zobaczyć współczesną interpretację twórczości Matsuo Bash?.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture. Każda praca eksponowana w Kamienicy pod Gwiazdą wykonana została przez innego artystę. Podczas wernisażu wystawy Mistrzowie z Japonii zaprezentują widzom jak powstaje japońska kaligrafia.


Haiku Basho Matsuo (1644-1694) we współczesnej kaligrafii japońskiej
Kamienica pod Gwiazdą, Toruń
Wystawa czynna: 14 października – 12 listopada
Kurator: Katarzyna Paczuska

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Warto zobaczyć
Kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła
Miejscowość: Brok
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jadwigi Śląskiej
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Tęcza Wolności
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Zamek w Sandomierzu
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Kamienica Katedralna w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Zamek w Będzinie
Miejscowość: Będzin
pokaz wiecej
Ruiny Zamku w Ojcowie
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Zamek Owiesno
Miejscowość: Owiesno
pokaz wiecej
Zamek w Chudowie-Demony
Miejscowość: Chudów
pokaz wiecej


Copyright 2009-2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę