Filharmonia Świętokrzyska - Muzyka Srebrnego Ekranu

Filharmonia Świętokrzyska - Muzyka Srebrnego Ekranu

Opis

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA dyrygent

LESZEK ŚLUSARSKI słowo o muzyce

To będzie wyjątkowy wieczór – blisko półtoragodzinna lista przebojów ze świata srebrnego ekranu. Na zakończenie lata usłyszymy najpiękniejsze melodie filmowe z takich filmów, jak m.in.: Polskie drogi, Vabank, Noce i dnie, Love Story, West Side Story, Skrzypek na dachu.

Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej w pełnym składzie poprowadzi nasz Szef – Jacek Rogala, a ciekawostki – jakich nie słyszeliście – o filmach i muzyce opowie znakomity radiowiec – Leszek Ślusarski. Doskonała atmosfera i dobre emocje – na (va)bank!

JACEK ROGALA

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.

Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.

W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, a od 2013 Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Bukareszcie). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.

Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.

W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W.A. Mozart, P. Czajkowski).

Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.

Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.


LESZEK ŚLUSARSKI

Dziennikarz - redaktor muzyczny Polskiego Radia Kielce, mający w dorobku wiele autorskich programów (także cykli) obejmujących: jazz, muzykę poważną, poetycko zadumaną twórczość z kręgów „krainy łagodności”, a także muzykę ludową i budowaną na jej bazie „nową tradycję”.

Na tych wszystkich poletkach Pięknej Pani Muzyki największą uwagę kieruje w stronę twórców i wykonawców związanych z regionem świętokrzyskim bądź z niego się wywodzących – w różnych formach propagując ich dokonania, wkład w kulturę, wspierając twórcze i organizatorskie inicjatywy.

Poza tym: muzyk-gitarzysta, kompozytor – głównie muzyki instrumentalnej, członek ZAiKS.

 

Bilety w cenie: 20 zł – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 15.00 (poniedziałek – czwartek) , a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu. 


Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

Kiedy
24 sierpień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny