Wystawa malarstwa słynnego... piosenkarza!

Wystawa malarstwa słynnego... piosenkarza!

Opis

Polska publiczność zapamiętała Tadeusza Chyłę (1933-2014) jako piosenkarza, kompozytora, gitarzystę, aktora i satyryka. Mniej znanym faktem jest, że z wykształcenia był artystą malarzem. W latach 1954-1961 studiował na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego twórczość malarska wpisuje się mocno w nurt polskiego koloryzmu, któremu hołdowała tzw. 'szkoła sopocka'. Reprezentowali ją m.in. Juliusz Studnicki i Jacek Żuławski, wykładowcy Chyły. Okres studiów artysty to jednocześnie czas formowania się tzw. 'nowej szkoły gdańskiej', której przedstawiciele rozluźnili sztywne ramy realizmu socjalistycznego i otworzyli się na nowe środki ekspresji.

Twórczość malarska Tadeusza Chyły posiada bardzo osobisty charakter. Jest przejawem wytchnienia od życia estradowego, ucieczki w wysublimowany świat barw. Kolor zawsze stanowił dla artysty podstawowy konstrukt obrazów budował ich kompozycję i ekspresję, nadawał określony nastrój, a czasami pojawiał się w formie ornamentu.

Na wystawie prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zobaczymy przykłady malarstwa rodzajowego, ale przede wszystkim portrety, akty, martwe natury i pejzaże. Wiele obrazów, jak i pamiątek po artyście zaprezentowanych zostanie publiczności po raz pierwszy, dzięki czemu będziemy mogli w pełni odkryć twórczość Tadeusza Chyły -€“ piosenkarza, aktora i malarza.

Tadeuszy Chyła był piosenkarzem, kompozytorem, gitarzystą, satyrykiem, aktorem, a z wykształcenia artystą malarzem. Urodził się 30 października 1933 r. w Sopocie, a zmarł 23 lutego 2014 r. w Warszawie. 15 kwietnia 1954 r. zadebiutował w studenckim teatrze Bim-Bom w Gdańsku, gdzie wykonywał swoje ballady. Wówczas to rozpoczęła się jego kariera muzyczna i kabaretowa. Jako piosenkarz związany był również z kabaretami Wagabunda i Silną Grupą pod Wezwaniem. Do historii polskiej estrady przeszła jego "Ballada o cysorzu" (słowa Andrzej Waligórski). Chyłę nazywano zresztą "ostatnim cesarzem ballady". Jak na szare czasy PRL-u Chyła był artystą niezwykłym i barwnym. Jego twórczość malarska stanowi stosunkow mało znany rozdział z życia artysty, pomimo że nigdy nie zarzucił malowania.


Informacje o wystawie:

Tytuł wystawy: "Malarstwo Tadeusza Chyły"
Termin wystawy: 30 lipca - 1 października 2017
Kuratorzy: Blanka Wyszyńska-Walczak, Seweryn Kuter
Miejsce: Kazimierz Dolny / Rynek 19 - Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego
Kuratorzy: Blanka Wyszyńska-Walczak, dr Seweryn Kuter
Wystawa czynna codziennie w godz. 10:00-17:00

Seweryn Kuter
Kierownik Działu Wystaw i Promocji

Kiedy
03 sierpień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny