Weekend 9-11 czerwca w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Weekend 9-11 czerwca w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Opis

Reformacja w Toruniu – wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta” - 9 czerwca godzina 17:00 Ratusz Staromiejski

„Tradycyjne lalki japońskie”, przy wystawie „Zabawki w kulturach świata” - Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, 10 czerwca godzina 11:00

 

Wystawa „Reformacja w Toruniu. Wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta” to świetna okazja by poznać dzieje religijnego przewrotu w naszym kraju, szczególnie w Toruniu. Ekspozycja ta cieszy się już teraz ogromnym zainteresowaniem w środowiskach protestanckich w całej Polsce – skądinąd to w tym roku przypada okrągła, 500. rocznica wystąpienia Martina Luthra. Wystawa potrwa do 14 października.

Kompletny opis ekspozycji (Reformacja) autorstwa Aleksandry Mierzejewskiej – kuratorki wystawy:

„Przypadająca w tym roku 500 rocznica reformacji stała się doskonałą okazją do przypomnienia dziejów jednego z najważniejszych ruchów religijnych i społecznych nowożytnej Europy. Pierwszoplanowym wydarzeniem obchodów będzie wystawa w Ratuszu Staromiejskim, obejmująca chronologicznie okres od lat 20. XVI w. aż po czasy współczesne.

Jednym z głównych zamierzeń autorów ekspozycji jest pokazanie dziejów reformacji w Polsce, a przede wszystkim w Toruniu, w sposób przystępny i interesujący. Ekspozycja będzie podzielona na części, z których każda obejmie jedno zagadnienie, np. rolę Torunia w ruchu protestanckim, współpracę międzywyznaniową, zatargi protestantów i katolików czy postaci ważne dla Torunia. Jednym z najciekawszych elementów wystawy będzie odtworzone wnętrze biblioteki powstałego w 1594 r. ewangelickiego Gimnazjum Akademickiego. Część przedmiotów będących na wyposażeniu biblioteki zachowała się do dnia dzisiejszego w zbiorach różnych instytucji toruńskich, jak np. pochodzący z 1. ćw. XVII w. globus Ziemi Willema Janszoona Blaeu, mapa Prus Caspara Hennebergera z 1576 r. czy złocona skarbonka w kształcie księgi. Na ekspozycji pokazane zostaną najpiękniejsze egzemplarze Biblii z lat 20. i 30. XVI w. oraz m.in. „Postylla Chrześcijańska” Samuela Dambrowskiego, wydana w Toruniu w latach 1620–1621. Był to jeden z najbardziej uznanych zbiorów kazań, wykorzystywanych przez polskich ewangelików do domowych nabożeństw. Nie zabraknie także wybitnych dzieł sztuki. Zaprezentowane zostaną m.in. obraz przypisywany znakomitemu malarzowi gdańskiemu Antonowi Möllerowi „Sąd Ostateczny” z pocz. XVII w., który obecnie wisi w prezbiterium kościoła pw. św. Jakuba w Toruniu oraz dzieło Wojciecha Gersona „Ostatnia wieczerza”. Organizacją obchodów jubileuszu w Toruniu zajęła się Parafia Ewangelicko-Augsburska, a przyłączyły się do niej wszystkie największe toruńskie instytucje naukowe i kulturalne. Obok Muzeum Okręgowego w Toruniu są to Uniwersytet Mikołaja Kopernika, reprezentowany przez Bibliotekę Uniwersytecką, Książnica Kopernikańska oraz Archiwum Państwowe w Toruniu.”

Z kolei tematem spotkania w Muzeum Podróżników będą tradycyjne lalki japońskie. Adrianna Wosińska to znawczyni kultury kraju kwitnącej wiśni, autorka wielu publikacji na temat dalekowschodnich zabawek m.in. albumu "Lalki japońskie dawniej i dziś". Na potrzeby organizowanej przez Muzeum Okręgowej wystawy użyczyła swoich kilku cennych eksponatów. Spotkanie będzie również okazją do podziwiania nowej wystawy czasowej, która potrwa do 10 września. Znalazły się na niej unikatowe grzechotki, maskotki i inne drobiazgi z najdalszych zakątków globu.

 
Zapraszamy, Kujawy noclegi

Kiedy
08 czerwiec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny