Ostatnie dni do Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa

Ostatnie dni do Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa

Opis

Właśnie na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa rozpoczęła się piwna rewolucja, po której na rynku pojawiły się piwa rzemieślnicze, powstawały kolejne browary z wyjątkowymi, często zaskakującymi propozycjami tego trunku. Tutaj też po raz pierwszy pojawiło się szkło festiwalowe, zastępując ujmujące doznań smakowych plastikowe kubeczki. 

Początki Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa

Joanna Boś jest specjalistką od organizacji imprez na dużą skalę. Koordynowała takie wydarzenia, jak: Sylwester na wrocławskim rynku, Jarmarki Jadwiżańskie i imprezy najpiękniejszego centrum kultury we Wrocławiu – Centrum Kultury „Zamek”, w którym od kilkunastu lat pracuje. Swoje doświadczenie postanowiła przełożyć na wydarzenie, którego w Polsce jeszcze nie było – festiwal piwa. Pasja połączyła Joannę z Agnieszką, zwaną „Marusią”, zawodowo zajmującą się warzeniem złotego trunku.

Agnieszka Wołczaska-Prasolik – „Marusia”, należy do grona prekursorów zmian w postrzeganiu piwa. To ona jest organizatorką Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, które w tym roku odbędą się po raz czternasty i od których wywodzi się pomysł Festiwalu. Łącząc pasję i umiejętności, Joanna i Marusia stały się pomysłodawczyniami pierwszej i jednocześnie największej piwnej imprezy w Polsce, która w tym roku odbędzie się po raz ósmy.

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa początkowo odbywał się w Centrum Kultury „Zamek”. – W tym miejscu narodził się pomysł o zorganizowaniu piwnej imprezy i właśnie tutaj – początkowo małe grono wielbicieli dobrego piwa – wymieniało się spostrzeżeniami na jego temat. Tutaj też odbyły się pierwsze cztery edycje imprezy, która z każdym rokiem zyskiwała na popularności. Od 2014 roku WFDP został przeniesiony na Stadion Wrocław z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie wydarzeniem, powiększającą się liczbę fanów i browarów, które powstawały i wzbogacały ofertę piw rzemieślniczych. Tak z pasji i zainteresowań powstała największa obecnie i pierwsza w historii impreza, jaką jest Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa – tłumaczy Joanna Boś, współpomysłodawczyni i koordynatorka Festiwalu.

Tu zaczęła się piwna rewolucja

W 2011 roku, podczas drugiej edycji WFDP, doszło do przełomowego momentu. – Browar Pinta, który uważany jest za pierwszy browar rzemieślniczy warzący piwo na tak dużą skalę, pokazał „Atak chmielu”. Ta premiera przyczyniła się do zmiany postrzegania piwa – mówi Marusia – Agnieszka Wołczaska-Prasolik. – „Atak chmielu” był czymś, do czego ludzie pijący piwo nie byli przyzwyczajeni. Piękny, bursztynowy kolor, intensywna goryczka i odurzający zapach amerykańskich chmieli, zupełnie innych, niż tradycyjne chmiele europejskie, nie pasowały do przyjętego, obecnie stereotypowego obrazu piwa. To wtedy Goście Festiwalu i piwowarzy domowi zobaczyli, jak ogromny potencjał mają piwa rzemieślnicze. Zaczęły się pojawiać kolejne browary, które zaskakiwały recepturami, jednak przede wszystkim – warzą piwa, którymi można się delektować jak niebiańską ambrozją – kontynuuje Marusia.

Wrocław „Piwną Stolica Polski”? – zdecydowanie tak!

Tu odbywa się nie tylko Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, ale wiele ciekawych wydarzeń z nim związanych. Możemy pochwalić się również największą liczbą browarów rzemieślniczych. Nasze miasto ma też niezwykle bogatą, kilkusetletnią historię związaną z piwowarstwem. Ślady po dawnych browarach, piwiarniach, słodowniach, do dziś przypominają o tym, że Wrocław wraz ze Śląskiem od dawna należał do europejskich krain piwa. Organizatorzy Festiwalu postanowili o tym przypomnieć – już kilka tygodni przed imprezą można było brać aktywny udział w spacerach śladami dawnego piwowarstwa, organizowanych wspólnie z VIP Travel Wrocław.

O tradycjach piwowarskich Wrocławia przypomina też wystawa, którą na wrocławskim rynku można oglądać od 1 do 16 czerwca. Stanowi zbiór najważniejszych informacji na temat browarów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Miejsca, które zostały przedstawione na planszach, dotyczą historii piwowarstwa i browarnictwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz współczesnych browarów rzemieślniczych, które powstały w ostatnim okresie, w naszym regionie. Na planszach nie mogło zabraknąć też historii samego Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, który z niewielkiego wydarzenia przerodził się w olbrzymie, multidyscyplinarne wydarzenie.

Naszymi działaniami podkreślamy, jak wyjątkowy jest Wrocław, jego historia, także w kontekście trunku, którego historia sięga setek lat. To właśnie tutaj prężnie działało kilka bardzo dużych browarów, tutaj znajduje się pierwsza w Polsce i do dziś funkcjonująca piwiarnia – mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektor Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.

WFDP – promocja turystyki piwnej

Wierzymy, że piwo wyznacza styl życia, a minione edycje Festiwalu pokazały, że nasza publiczność z wielkim zainteresowaniem poszukuje informacji o nowych regionach browarnictwa i nie chce poprzestawać jedynie na biernej konsumpcji. Od 2015 roku do programu Festiwalu dołączono Strefę Turystyki Piwnej. Znaleźć tu można najciekawsze oferty turystyczne miejsc związanych z piwem i browarnictwem oraz zaplanować ciekawe podróże na najbliższy rok.

W Strefie zaprezentują się: Trójmiejski Szlak Piwny – Craft Beer Trail oraz Muzeum Browaru Żywiec. Będzie też można w tym miejscu obejrzeć wystawę nietypowych otwieraczy do butelek z całego świata.

8. edycja WFDP odbędzie się w dniach 9-11 czerwca na Stadionie Wrocław, przy al. Śląskiej 1. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Zapraszamy, Wrocław noclegi
 

Kiedy
07 czerwiec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny