Muzeum Nadwiślańskie - "Nazywam się człowiek"

Muzeum Nadwiślańskie - "Nazywam się człowiek"

Opis

Tytuł wystawy wyraźnie kieruje nas w świat człowieka pokazując jego skomplikowaną strukturę, wręcz tajemnic ę, którą w sobie nosi. Bo co właściwie znaczy człowiek? Za Alexisem Carrelem możemy powiedzieć, że człowiek pozostaje istotą nieznaną. I Ambroziak niczym filozof stawia pytania i sięga do różnych warstw człowiecze ństwa próbując tę tajemnicę odkryć. Po pierwsze wskazuje: oto człowiek. Gdy patrzymy na surową sylwetę rzeźb, ze śladami dłuta, widocznym gestem Artysty, nie mamy wątpliwości, że to postać ludzka. Ale jej zaburzone proporcje nie mieszczą się ani w kanonie Polikleta, ani w proporcjach Witruwiusza. Są wręcz prowokująco brzydkie.

Artysta nie szuka ideału i piękna, szuka prawdy o człowieku, który obecny jest w świecie poprzez swoją cielesność. Ten byt cielesno-duchowy, jak określa go św. Tomaszem, „w ciele i poprzez ciało może naprawdę sprawczo działać jako człowiek, wchodząc w kontakt ze światem rzeczy realnie istniejących” (o. Mieczysław Krąpiec). Dlatego rzeźba pokazuje człowieka w pełni, podkreślając także zmysły i seksualność. Niepokoi twarz, trochę nieludzka, jakby maska. Powtarza się w każdej rzeźbie, nie po to, żeby stać się sygnaturą artysty, ale po to, żeby znieść jednostkowość postaci i nadać jej uniwersalność. Mowa tu o istnieniu i istocie, a dalej o wartościach i ułomnościach każdego człowieka. Nagle ta wyrzeźbiona postać staje się nam bliska. Jest rodzajem medium, poprzez które odnajdujemy samego siebie. Ten człowiek, to ja. Ale przecież istniejemy także w dialogu z innym człowiekiem, istniejemy w strukturze społecznej. Żyjemy w świecie wartości czy może ich braku. Dlatego Artysta zestawia rzeźby tak, żeby były w relacjach do siebie, nie zawsze wyraźnie odczytywalnych, ale budzących emocje, niepokój, wewnętrzne poruszenie. Czujemy, że oprócz dobra istnieje zło i ten człowiek zamknięty w drewnie lub w silikonie to zło poczu ł, stąd widoczne w nich jest cierpienie, ból czy poczucie osamotnienia.

Artysta pokazuje człowieka okaleczonego. Jest znakomitym obserwatorem i komentatorem dzisiejszych zjawisk, dlatego nie poprzestaje na abstrakcyjnych pojęciach i ogólnikach. Dotyka temat ów aborcji, agresji czy przemocy. Gdy wchodzimy do pierwszej sali na górze zderzamy się ze wzrokiem wpatrzonych w nas siedzących dzieci. Czujemy, że nie są radosne i beztroskie. Tym bardziej, ze słyszymy rozpaczliwy płacz. W pustej przestrzeni obok stoi łóżeczko z pozostawionym, płaczącym dzieckiem. Wyznacza oś wystawy, a może początek trudnej historii człowieka. Pozostawione na długo, może na zawsze, nie poczuje miłości i blisko ści. Obok w sali leżą kolejne, odrzucone, nienarodzone niewiniątka. Oczywiste jest skojarzenie z biblijną „rzezią niewiniątek”. Niewinne, bezbronne ofiary. W kolejnych salach rozgrywa się świat dorosłych, zanurzonych w rzeczywistości pełnej nietolerancji, samotności i wrogości. Artysta pokazuje jak trudny jest, wskazany przez Martina Bubera, dialog ja – ty. W każdej przestrzeni rozgrywa się scena, teatrum, niczym teatr życia. To szekspirowski dramat dotykający natury człowieka. A także tragedia rozgrywająca się, niczym u Dostojewskiego, w duszy człowieka.

Sylwester Ambroziak (ur. 1964) – studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowniach profesorów: J. Jarnuszkiewicza, S. Kulona i G. Kowalskiego. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, instalacj ą oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Obecnie jest jednym z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”. Swoje prace prezentował na ponad 80 wystawach indywidualnych i około 120 zbiorowych w Polsce i na świecie.


INFORMACJE O WYSTAWIE:

Tytuł: "Nazywam się człowiek"
Wernisaż: 4 czerwca 2017 / niedziela / godz. 13:00
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Czas trwania wystawy: 5 czerwca – 5 listopada 2017
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / Kazimierz Dolny / ul. Senatorska 11
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtag: #SylwesterAmbroziak
 

Zapraszamy, Kazimierz Dolny noclegi

Kiedy
01 czerwiec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny