Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
PFB obchodzi 500 lat reformacji!
    data dodania:2017-05-18 08:14:19
brak foto

W piątek 19:00 maja o godzinie 19:00 Polska Filharmonia Bałtycka koncertem symfonicznym uczci 500-lecie reformacji. Jest to część obchodów ogólnopolskiego Roku Reformacji.

31 października 1517 roku Marcin Luter – augustiański mnich i profesor teologii – ogłosił swoje „95 tez”, które były punktem zwrotnym w historii nie tylko Kościoła, ale przede wszystkim Europy. Było to przyczynkiem do wyodrębnienia się w Kościele Katolickim nurtu reformacyjnego, z którego powstały niezależne od papieża Kościoły Ewangelickie. Nowe spojrzenie na dogmaty wiary bezprecedensowo wpłynęło na kulturę w krajach Europy Zachodniej, co w późniejszym czasie przełożyło się także na rozwój gospodarczy krajów, w których nauki nowego kościoła stały się powszechne.

W Polsce obchody tych wydarzeń organizuje Kościół Ewangelicko-Augsburski. Siedzibą Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej jest Sopot, a jej zwierzchnikiem ks. bp prof. Marcin Hintz. Razem z Polską Filharmonią Bałtycką diecezja współorganizuje „Koncert Symfoniczny – 500 lat Reformacji”, który odbędzie się w piątek 19 maja o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej PFB.

W programie wydarzenia Melomani usłyszą popularny Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha. Nie mogłoby także zabraknąć V Symfonii D-dur „Reformacyjnej” Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Dzieło to zostało skomponowane w 1830 roku z okazji trzechsetnej rocznicy napisania przez Filipa Melanchtona "Wyznania augsburskiego", które było ważnym dla reformacji dokumentem.

Wśród artystów, których tego wieczoru goście Filharmonii usłyszą w Sali Koncertowej, pojawią się skrzypkowie Agata Szymczewska i Szymon Krzeszowiec. Agata Szymczewska. Szymczewska w 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”. W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: „Paszport Polityki”, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz „Fryderykiem” w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza zostało również nagrodzone „Fryderykiem” w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008.

Z kolei Krzeszowiec jest cenionym solistą i kameralistą. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wron?skiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos).Jest cze?sto zapraszany do jury krajowych i mie?dzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi australijski dyrygent Daniel Smith. Artysta zyskał światowy rozgłos po zdobyciu I Nagrody, Złotej Batuty oraz Nagrody Orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO w 2014 roku. Muzykalność, energia i duch Smitha wpływają na jego wyjątkowe porozumienie zarówno z muzykami, jak i z publicznością.

Koncert poprowadzi Krzysztof Zanussi.

Bilety do nabycia w kasach i online na filharmonia.gda.pl.

 

Zapraszamy, Pomorze Wschodnie noclegi

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Warto zobaczyć
Staw Irydion
Miejscowość: Złoty Potok
pokaz wiecej
Kościół p.w. św. Rocha i św. Sebastiana
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Brama Kamienna w Świdwinie
Miejscowość: Świdwin
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kaplica NMP Szkaplerznej w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Pomnik Jana Pawła II
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Grzęda Mirowsko-Bobolicka
Miejscowość: Bobolice
pokaz wiecej
Jezioro Krępsko
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Jezioro Wandzińskie
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Jezioro Mąkowo
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej


Copyright 2009-2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę