Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymni 12.05

Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymni 12.05

Opis

MARCIN ZDUNIK skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PIOTR SUŁKOWSKI dyrygent


Ignacy ZALEWSKI Uwertura koncertowa **
Camille SAINT-SAËNS I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
Piotr CZAJKOWSKI VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74

KOMPOZYTOR REZYDENT FŚ W SEZONIE 2016/2017 IGNACY ZALEWSKI – IMIT


Ignacy Zalewski, nasz kompozytor-rezydent, na zakończenie swej rezydentury w Filharmonii Świętokrzyskiej skomponował Uwerturę koncertową, która będzie miała światową prapremierę. Jak skomentował autor – „całość oparta jest na trzech melodiach: dwóch ludowych, kieleckich, zanotowanych przez Oskara Kolberga, i jednej oryginalnej, również o quasi ludowym kształcie”.

Camille Saint-Sa?ns napisał dwa koncerty wiolonczelowe. Większą popularności8ą cieszy się I koncert – efektowny, ze scherzowo-taneczną częścią środkową i finałem, w którym solista ma okazję popisać się błyskotliwą techniką i śpiewną kantyleną. Utwór poznamy w interpretacji Marcina Zdunika – jednego z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów, laureata wszystkich konkursów, w których brał udział, m.in. I nagrody, Grand Prix oraz 7 innych nagród w 6. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

VI Symfonia Patetyczna Piotra Czajkowskiego była ostatnim dziełem Mistrza – chyba najbardziej porywającym z wszystkich innych – doskonałych. Sugestywna, z przejmującym liryzmem oraz dramatycznym i emocjonalnym napięciem należy do epoki wybujałego, schyłkowego romantyzmu.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pokieruje Piotr Sułkowski – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie.


MARCIN ZDUNIK

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w klasie A. Bauera oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w klasie prof. A. Orkisza. Koncertuje na całym świecie, często prezentując własne opracowania i kompozycje. Występował w renomowanych salach (Filharmonia Berlińska, Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Konzerthaus Dortmund, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Filharmonia Narodowa w Warszawie) i na prestiżowych festiwalach (Chopin i Jego Europa, Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Kammermusikfest Lockenhaus, Wartburg Festival, Autunno Musicale i Lago Maggiore Musica). Współpracuje ze znakomitymi zespołami (Prague Chamber Orchestra, St. Petersburg Camerata, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa) oraz wybitnymi muzykami (U. Kryger, K. Jakowicz, A. Bauer, J. Berger). Współpraca z Januszem Wawrowskim zaowocowała skomponowaniem przez Marcina równorzędnego głosu wiolonczeli do Kaprysów Paganiniego. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych; w 2007 na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie zdobył I nagrodę, Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego Lutosławskiego oraz 9 innych nagród. Był stypendystą Pro Polonia Society, Mozart Gesellschaft Dortmund, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Młodej Polski oraz Ministra Kultury. W 2008 w Bratysławie otrzymał tytuł New Talent, a w następnym roku TVP Kultura uhonorowała go nagrodą Gwarancja Kultury 2009. Jego debiutancka płyta nagrana z Orkiestrą Wratislavia (kier. J. Stanienda), zawierająca m.in. 2 koncerty wiolonczelowe J. Haydna, otrzymała Fryderyka 2010. Nagrywał dla Polskiego Radia i TV, m.in. koncert B-dur M. Haydna z Orkiestrą Amadeus (2009). Gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.


PIOTR SUŁKOWSKI

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a następnie dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. Pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, był kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a także pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra w Tulsa (USA).

Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. W latach 1993-2016 – dyrygent orkiestry POSM im. F. Chopina w Krakowie, z którą we Francji realizował programy edukacyjne dla francuskiej młodzieży. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan, odbywającego się w okresie letnim w Krakowie. Zrealizował nagranie z muzyką B. Chajdeckiego do serialu historycznego Czas Honoru.

W 2010 w Pampelunie (Hiszpania) na zaproszenie Coro Premier Ensamble De La A.G.A.O przygotował premierę Carmen G.Bizeta wraz z Orquesta Sinfonica de Navarra. W tym samym roku wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej zrealizował międzynarodowy projekt operowy Fidelio - ofiarom holokaustu - L.v. Beethovena.

W 2011 z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył podróż koncertową do Hiszpanii, gdzie w Bilbao i w Pampelunie pod jego kierownictwem przygotowano spektakle Tosca G. Pucciniego. W 2011 uzyskał tytuł doktora, a w 2015 doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

Był członkiem Rady Programowej Radia Olsztyn. Otrzymał wraz z orkiestrą Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii Statuetkę św. Jakuba w dziedzinie kultura za rok 2012 za widowisko taneczno – muzyczne Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego. W 2013 roku Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu, za działalność artystyczną i popularyzowanie muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu Warmii i Mazur, przyznał mu tytuł i statuetkę Osobowość Warmii i Mazur w kategorii kultura. Od 2014 wiceprzewodniczący Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. W 2014 roku prowadzona przez P. Sułkowskiego Filharmonia otrzymała statuetkę Laur „Najlepszym z Najlepszych” za sukcesy i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i międzynarodową za promocję Warmii i Mazur w 2013 roku. Uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, statuetką Pegaza za "twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA


Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu. 


Zapraszamy, Kielce noclegi

Kiedy
08 maj, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny