Wrocław stolicą Piwnej Rewolucji

Wrocław stolicą Piwnej Rewolucji

Opis

W ciągu ostatnich lat świadomość konsumencka i kultura picia piwa w Polsce przeszły ogromne przemiany, zasługujące na miano „Piwnej Rewolucji”. To właśnie pod tym hasłem będą powstawać prace konkursowe, będące filmową opowieścią o zmianie wizerunku piwa.

Rewolucja, jaką w ostatnich latach przeszedł rynek piw, zasługuje na podsumowanie. Organizatorzy Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa – znawcy trunku, obserwatorzy i współautorzy tych przemian, zachęcają do pokazania swojej interpretacji „Piwnej Rewolucji”.

Podczas jednego z najważniejszych dla Wrocławia wydarzeń, jakim jest organizowany od ośmiu lat Festiwal Dobrego Piwa, oprócz wielu dotychczasowych atrakcji, przedstawionych zostanie gros nowych. Interpretacja rewolucji w kontekście piwa, sposobu jego picia, smakowania, testowania, porównywania, warzenia zostanie przedstawiona w formie filmowej. Krótki projekt, do 3 minut, w ciekawy, nieszablonowy sposób, będzie miał na celu zaprezentowanie swojej wizji „Piwnej Rewolucji”. Film może być nakręcony kamerą cyfrową, telefonem komórkowym, aparatem fotograficznym lub dowolnym urządzeniem pozwalającym na zapis obrazu, np. tablet, go pro, itp.

Konkurs jest okazją do przedstawienia w interesującej, twórczej formie swojej interpretacji zmian na rynku piw, jakie przez ostatnie lata możemy obserwować, a także wśród samych jego konsumentów. Kamera jest do tego idealnym narzędziem. Najważniejszy jest jednak pomysł – w kilka minut można przedstawić swoją wizję przemian w bardzo aktualnym temacie. Zauważyliśmy, jak po Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa licznie powstają kolejne podobne imprezy, podczas których można spróbować wyśmienitych propozycji browarów, nie tylko z Polski. To pokazuje, jak wiele jest osób, dla których dobre piwo jest naprawdę ważne i inspirujące. Bywalcy piwnych imprez to bardzo otwarci ludzie, szukający ciągle nowych, ciekawych rozwiązań – liczymy, że swoją kreatywność pokażą również przy okazji konkursu „Piwna Rewolucja” – mówi Joanna Boś, pomysłodawczyni konkursu i koordynator organizacyjny WFDP.

Grono amatorów piw, którzy oceniają, testują, dla których liczy się nie ilość, a jakość, wciąż się poszerza. Powstają nowe browary, a na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej propozycji piw rzemieślniczych, wyróżniających się oryginalnym smakiem, aromatem i wyglądem.

Datę wybuchu piwnej rewolucji w Polsce można określić bardzo precyzyjnie – to 7 maja 2011 roku. Wówczas na 2. Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa premierę miało piwo Atak Chmielu z browaru Pinta. Choć od tego czasu minęło tylko 6 lat, to zmiany, jakie zaszły w branży piwnej w tym czasie, bez wątpienia można określić rewolucją. Jak tego ducha oddać w 3 minutowym filmie? Z radością przyjrzę się pomysłom konkursowiczów – mówi Tomasz Kopyra, jeden z jurorów konkursu „Piwna Rewolucja”.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zrealizować film – trwający maksymalnie 3 minuty, przedstawiający własną wizję „Piwnej Rewolucji”. Dlaczego warto? Po pierwsze – jest to jedyna okazja do wzięcia udziału w tego typu konkursie na piwnym festiwalu. Po drugie – każdy może dołączyć do Rewolucji, bez względu na doświadczenie, umiejętności czy wiedzę na temat piwowarstwa. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest ukończenie 18. roku życia.

Dla autorów najlepszych trzech filmów wyróżnionych przez jury czekają nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez Browar Pinta, który – o czym wspomina wcześniej Tomasz Kopyra, uznawany jest za pioniera Piwnej Rewolucji w Polsce.

Konkurs startuje już 24 kwietnia, a prace należy składać listownie, kurierem, osobiście lub drogą elektroniczną w nieprzekraczalnym terminie do 24 maja do godziny 15.30 na adres Centrum Kultury „Zamek”, plac Świętojański 1, 54-001 Wrocław. Finał konkursu odbędzie się 10 czerwca podczas 8. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa na Stadionie Wrocław. Regulamin dostępny jest na stronie www.festiwaldobregopiwa.pl. 

Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa jest międzynarodową imprezą odbywającą się co roku od 2010 r. we Wrocławiu, na którym swoje wyroby prezentują browary z Polski i z zagranicy. Organizatorem jest Centrum Kultury „Zamek”. Inicjatorkami Festiwalu były Joanna Boś i Agnieszka Wołczaska-Prasolik (laureatka Złotego Chmielu 2013, piwowar w Browarze Warsztat Piwowarski). W latach 2010-2013 impreza odbywała się na terenach zamku oraz Parku Leśnickiego, znajdującego się na wrocławskim osiedlu Leśnica. Ze względu na stale wzrastające zainteresowanie Festiwalem, został on przeniesiony na esplanadę Stadionu Miejskiego. Obecnie jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie. Organizatorzy oferują dla swoich gości liczne degustacje, koncerty, warsztaty, konkursy i pokazy. W tym roku WFDP odbędzie się w dniach 9-11 czerwca.



Zapraszamy, Wrocław noclegi

Kiedy
25 kwiecień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny