Filharmonia Świętokrzyska - Wielkie Koncerty Romantyczne

Filharmonia Świętokrzyska - Wielkie Koncerty Romantyczne

Opis

WIELKIE KONCERTY ROMANTYCZNE

SZYMON NEHRING fortepian
JAN BIENIASZ fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ALEXANDER HUMALA dyrygent

SERGIUSZ RACHMANINOW III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
EDVARD GRIEG Koncert fortepianowy a-moll op. 16


Wieczór rozpocznie jeden z najtrudniejszych do wykonania w całej literaturze muzycznej koncertów fortepianowych. Do tego stopnia skomplikowany jest technicznie i ekspresyjnie, że bali go się najwięksi pianiści, choć sam kompozytor uważał go za swój ulubiony i twierdził, że jest łatwiejszy do grania, niż wcześniejsze dwa. Długo więc nie istniał III Koncert w repertuarze filharmonicznym, aż rozsławił go Vladimir Horovitz. Zupełnie inaczej traktuje Koncert publiczność, której podobają się przede wszystkim „szerokie frazy rosyjskie”, rozlewne melodie. Utwór zabrzmi na kieleckiej estradzie w interpretacji jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce – Szymona Nehringa. Artysta na swoim koncie ma szereg nagród uzyskanych na konkursach, nagrał 3 płyty, z których jedna otrzymała nagrodę Fryderyka 2016.

Grieg napisał swój koncert a-moll, mając 25 lat i jakkolwiek krytyka kręciła nosem, to publiczność od razu uległa jego urokowi. Nic dziwnego, chwytliwe tematy, rozlewista melodyka, delikatność i tajemnica sprawiają, że Koncert wprost hipnotyzuje słuchaczy. Dzieło poznamy w wykonaniu Jana Bieniasza, jeszcze ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, klasa Artura Jaronia, który jednak może pochwalić się zdobyciem wielu nagród na konkursach pianistycznych. Ma również spore doświadczenie koncertowe; występował m.in. z Lwowską Orkiestrą Kameralną i Lwowską Orkiestrą Smyczkową.

Orkiestrą zadyryguje białoruski artysta Alexander Humala, o którym krytyka wyraża się w superlatywach: Muzyk o ogromnej wrażliwości, który łączy osadzenie w rosyjskiej tradycji muzycznej ze znajomością muzyki i kultury europejskiej.


SZYMON NEHRING

Stypendysta Fundacji Pro Musica Bona, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Krystiana Zimermana. Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Krakowie. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa..

Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2014) i I nagroda w konkursie Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2014).  W 2015 wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.

Na koncie ma nagrania 3 płyt, z których pierwsza – z muzyką polskich kompozytorów – została wyróżniona nagrodą Fryderyka 2016 w kategorii Album Roku Recital Solowy, Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2015 odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic i Szczecina, a także Warszawy (XX. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena). Podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i Jego Europa wystąpił po raz pierwszy z Koncertem fortepianowym f-moll Chopina, wykonując go na instrumencie historycznym razem z Orkiestrą XVIII Wieku.

Koncertował w krajach europejskich oraz w Rosji, Chinach, na Ukrainie, w Estonii, Argentynie, Brazylii, Chile, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


JAN BIENIASZ

Jest uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Artura Jaronia. Zdobywca nagród na licznych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix XVI Międzynarodowego Konkursu Music without borders, Druskienniki 2016, I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kameralnego XII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2016I miejsce w grupie wiekowej do lat 16 XXIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Flame w Paryżu (2013), I nagroda V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego (2013), I nagroda XIX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu ((2014). Otrzymał także trzy nagrody specjalne, w tym nagrodę dla najciekawszej osobowości w czasie trwania XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic 2016 w Sanoku.

Koncertował m.in. z Lwowską Orkiestrą Kameralną i Lwowską Orkiestrą Smyczkową. Z połączoną orkiestrą symfoniczną ZPSM w Kielcach i Konserwatorium Muzycznego w Koszycach wykonywał utwór Krzesimira Dębskiego Passacaglia per pianoforte e orchestra (prawykonanie światowe) pod kierunkiem samego kompozytora.

Występował w Warszawie w koncercie Estrada Młodych w Filharmonii Narodowej oraz w Zamku Królewskim na koncertach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a także z recitalem fortepianowym w Sali Koncertowej Muzeum F. Chopina. Jako solista brał udział w Międzynarodowym Festiwalu L’academe Interna onale de Nuits Pianis ques w Aix –En- Provence (Francja) i występował w Wiedniu, Paryżu, Wilnie, Koszycach, Lwowie, Bukareszcie. Jest laureatem nagród Samorządu Województwa Świętokrzyskiego Talenty Świętokrzyskie oraz stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


ALEXANDER HUMALA

Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Umiejętności doskonalił pod okiem m. in. Collina Mettersa (Królewska Akademia Muzyki w Londynie), Yuriego Simonova (Konserwatorium w St. Petersburgu), Jormy Panuly (Akademia Sibeliusa w Helsinkach). Zadebiutował w 2003 z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzyki. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. J. Vitola w Rydze w 2009, I nagrody i wszystkich dodatkowych we Wrocławskim Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę Polifonii w 2011, finalistą i zdobywcą tytułu Najlepszego Dyrygenta w kategorii orkiestr na II Festiwalu i Konkursie dla Młodych Dyrygentów orkiestr im. Ilyi Musina w 2011, finalistą Konkursu dla Młodych Dyrygentów w St. Petersburgu w 2013. Zdobył także Wielką Nagrodę Prezydenta Republiki Białorusi, nagrodę polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia oraz stypendium Huygens przyznawane przez holenderskie Ministerstwo Kultury najlepszym studentom w Holandii. W 2007 zorganizował kilka edycji festiwali. Pracował ze Szkocką Orkiestrą Kameralną i Londyńską Sinfoniettą. Dyrygował m.in. Holenderską Orkiestrą Symfoniczną, Holenderską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną z Hajfy, Estońską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną. Od 2013 jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus. Pracował jako asystent dyrygenta w Operze Wrocławskiej, w Orkiestrze Filharmonii Narodowej oraz w Liońskiej Operze Narodowej. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

KONCERT NA ZAPROSZENIA (DO ODBIORU W KASIE FILHARMONII) 


Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
12 kwiecień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny