Filharmonia Świętokrzyska - Finał 25. ŚDM

Filharmonia Świętokrzyska - Finał 25. ŚDM

Opis

25. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
Patronat honorowy:
MINISTER KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
PREZYDENT MIASTA KIELCE

FINAŁ

MACIEJ FRĄCKIEWICZ akordeon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
TOMASZ BUGAJ dyrygent
BARBARA SCHABOWSKA słowo o muzyce

Sławomir CZARNECKI Uwertura Cervus Elaphus *
Zygmunt KRAUZE Koncert na akordeon i orkiestrę*
przerwa
Ignacy Feliks DOBRZYŃSKI II Symfonia c-moll Charakterystyczna op. 15 *


Na początku Festiwalu wiosna bardzo nieśmiało informowała o swoim nadejściu, teraz – kiedy kończymy jubileuszową edycję Świętokrzyskich Dni Muzyki – zarówno aura, jak i cała przyroda obwieszczają słoneczny czas. Zatem finał Festiwalu domaga się czegoś szczególnego, tak pod względem wykonawczym, jak i repertuarowym.

Wieczór rozpoczniemy od „uroczystego” utworu Sławomira Czarneckiego – kompozytora i pedagoga – wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ucznia m.in. Oliviera Messiaena w Paryżu. W Uwerturze Servus Elaphus, której już tytuł nawiązuje do sympatycznego zwierzęcia w herbie Lublina, znaleźć można aluzje do „regionalnych melodii ludowych, epizodów burzliwych oraz kontrastujących, statycznych oraz tęsknie rozlewnych”. Okazją było – bagatela – 540. rocznica utworzenia województwa lubelskiego.

Kolejnym dziełem, które zaprezentujemy tego wieczoru będzie najnowsza kompozycja Zygmunta Krauzego pod skromnym tytułem – Koncert akordeonowy. Skromnym, choć to utwór o człowieku. Część pierwsza to „uporczywy krzyk, który wyraża brak zgody, na to, co wokół, a fragmenty liryczne ukazują czas przeszły, wyidealizowany, prawdopodobnie nieprawdziwy. Część druga natomiast przedstawia radosny pęd, szczęśliwie zakończony ucieczką” – jak wyjaśnia sam twórca. Utwór miał swoją premierę podczas festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu w ubiegłym roku. Dedykowany jest Maciejowi Frąckiewiczowi.

Żywe i skoczne melodie rodem z Mazowsza i Krakowa w dużej mierze wypełniają Symfonię Charakterystyczną Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Ten nieco po macoszemu traktowany kompozytor jest wszakże wybitnym twórcą, któremu zabrakło po prostu łutu szczęścia do osiągnięcia pozycji światowej sławy artysty-muzyka. Przekonuje o tym także II Symfonia, dramatyczna w pierwszych częściach, pogodna w części trzeciej i pozostawiająca słuchacza w roztańczonym nastroju na zakończenie utworu. A jak wspominał pierwsze wykonanie Symfonii w Warszawie pewien krytyk muzyczny – „Oklaski za nią w pogoń poszły”.

Koncert finałowy festiwalu jest odzwierciedleniem głównej idei tego wydarzenia – prezentuje różnorodność stylistyczną w najnowszej twórczości kompozytorów polskich oraz przywraca słuchaczom utwory zapomniane. Jednocześnie wszystkie utwory koncertu zostały zaprezentowane kieleckiej publiczności po raz pierwszy. Ponadto występ młodego utalentowanego solisty Macieja Frąckiewicza będzie jego debiutem w Filharmonii Świętokrzyskiej.


MACIEJ FRĄCKIEWICZ

Zwycięzca XX Międzynarodowego Konkursu Arrasate Hiria w Hiszpanii – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie. W 2013 otrzymał Paszport Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie wyobraźni i siłę przekonywania”.

Ważną częścią jego działalności jest ścisła współpraca z kompozytorami, takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku w Schott Music), Zygmunt Krauze, Dariusz Przybylski czy Wojciech Blecharz. Prawykonał ponad 70 utworów, z czego większość jest jemu dedykowana.

Otrzymał szereg stypendiów, w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta została nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa zawierająca m.in. premierowe nagranie Sinfonietty na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy.

Występuje z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych pod batutą m.in. Jose Marii Florencia, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Young Chill Lee. Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, La Folle Journee, Neue Horizonten w Hanowerze, Farinelli Festival w Andrii, Musique au Leman w Thonon Les Bains we Francji, Folefest w Lizbonie). Oprócz regularnych występów w Europie odbywa międzynarodowe tournée, m.in po Azji i USA (również w projektach kameralnych). Artysta gra na instrumencie Pigini Nova uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.


TOMASZ BUGAJ

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Studiował również muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową rozpoczął od Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przeszedł wszystkie etapy zawodowe (od asystenta do pierwszego dyrygenta i dyrektora muzycznego). Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej, Łódzkiej, Krakowskiej i dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Swą międzynarodową pozycję dyrygencką zawdzięcza przede wszystkim zwycięstwu w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu w Wielkiej Brytanii (międzynarodowa nagroda w dziedzinie dyrygentury ufundowana przez Imperial Tobacco), które otworzyło młodemu artyście drogę na czołowe estrady brytyjskie i europejskie (1978). W efekcie przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z innymi wiodącymi zespołami brytyjskimi. Współpracował z teatrami operowymi w Polsce, a także w Aachen, Leeds (Opera North), Bilbao i Pamplonie. Dyrygował najwybitniejszymi orkiestrami, jak m.in.: Mozarteum w Salzburgu, orkiestrami w Bergen (Norwegia), Turku (Finlandia), RTL Luxemburg, Orquesta Nacional de Espana (Madryt), Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchesta Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką, Orkiestrą Bratysławską, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie. Koncertował w najlepszych salach koncertowych Europy i był gościem prestiżowych festiwali. Uczestniczył także w pracach jury licznych konkursów wokalnych. Na swoim koncie ma nagrania dla PRiTV oraz wielu zagranicznych wytwórni. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


BARBARA SCHABOWSKA

Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia. 
 

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 20-normalny, 15-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.


Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

Kiedy
06 kwiecień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny