Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Chanson Moderne

Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Chanson Moderne

Opis

25. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
Patronat honorowy:
MINISTER KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
PREZYDENT MIASTA KIELCE
 

CHANSON MODERNE
KONCERT KAMERALNY

MAREK BRACHA fortepian
KWARTET MAAK GROUP w składzie:
MARIA CYWICKA skrzypce
KAROLINA GAJDA skrzypce
ANNA LENCKOWSKA altówka
AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK wiolonczela


Władysław ŻELEŃSKI Idylla na fortepian solo *
Karol SZYMANOWSKI Mazurki op. 50 nr 1 i 2 na fortepian
Ignacy ZALEWSKI Mazurki nr 1 i 2 na fortepian*
Marcin BŁAŻEWICZ Kwintet fortepianowy …duch łak, …duch pól
Zygmunt NOSKOWSKI Chanson moderne op. 24 na skrzypce z fortepianem *
Ignacy ZALEWSKI Kwintet fortepianowy *


Dominantą Świętokrzyskich Dni Muzyki jest prezentacja różnorodnych osiągnięć muzyki polskiej, szczególnie tej mało znanej lub zapomnianej. Tak też będzie podczas dzisiejszego wieczoru. Program otwiera utwór Władysława Żeleńskiego, twórcy nader rzadko goszczącego w programach filharmonicznych, choć zalicza się go do najwybitniejszych kompozytorów polskich końca XIX wieku. Jego dorobek kompozytorski jest imponujący: m.in. napisał blisko 100 pieśni, 4 opery, z których najbardziej znana to Konrad Wallenrod, 19 kompozycji kameralnych i prawie 30 utworów na fortepian solo. Idylla to właśnie solowy utwór fortepianowy o charakterze pastoralnym – przebłysk – można powiedzieć, mającego nadejść stylu impresjonistycznego.

Mazurki są jednym z najwybitniejszych osiągnięć twórczych Karola Szymanowskiego, w których żywioł mazowiecki łączy się z podhalańskim. Z kolei Mazurki Ignacego Zalewskiego – jak pisze w komentarzu do dzisiejszego koncertu nasz kompozytor-rezydent – nie mogły powstać w oderwaniu od tradycji Chopina i Szymanowskiego, jakkolwiek mazurkową spuściznę autor Symfonii koncertującej na perkusję i orkiestrę prześwietlił własną wrażliwością i doświadczeniami.

Marcin Błażewicz, kompozytor, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, animator życia muzycznego; w 2000 założył czasopismo Muzyka21. Wiele jego utworów powstało na zamówienie wybitnych osobistości muzycznych. Kwintet fortepianowy z 2004 r. o wiele mówiącym podtytule …duch łąk, …duch pól, dedykowany przyjaciołom, wykonywany był już szereg razy przez znanych artystów.

Zygmunta Noskowskiego kojarzy się głównie z jego poematem Step. Tymczasem jest to kompozytor o romantycznej duszy i prawie wszystkie jego dzieła są niezwykle śpiewne i melodyjne. Dzisiaj wysłuchamy jednego z dwóch utworów na skrzypce i fortepian – Chansone moderne, od którego tytuł wziął dzisiejszy wieczór muzyczny.

Koncert zakończymy Kwintetem fortepianowym Ignacego Zalewskiego, powstałym w 2011 roku podczas studiów kompozytora u Marcina Błażewicza. „Zależało mi, by ten kwintet oparty był na zrozumiałej dla słuchacza konstrukcji formalnej, zbudowanej na podstawie prostego motywu, od którego utwór się rozpoczyna” – wyznał autor komentarza do całego dzisiejszego koncertu.

W koncercie udział weźmie jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia – Marek Bracha, a także ambitny zespól złożony z muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej – MAAK Group, który zdążył się już zapisać w pamięci słuchaczy jako świetnie przygotowany do występów i dbający o wysoki poziom wykonywanych utworów.


MAREK BRACHA 

Wykształcony w Warszawie i Londynie. Jego grę cechuje szlachetność i piękno brzmienia oraz powściągliwa i wysmakowana ekspresja. Artysta doskonale czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, który z powodzeniem wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Prowadzi również wykłady i warsztaty z gry na instrumentach historycznych. Chętnie sięga jednak także po dzieła współczesne, mając w swoim dorobku liczne prawykonania.  Swoimi koncertami na całym świecie (m.in. Chiny, Japonia, Włochy, Grecja, Niemcy, Algieria, Etiopia, Chile) konsekwentnie popularyzuje muzykę polską. Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami, jak: Alun Francis, José Maria Florêncio czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet. W 2010 artysta znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W 2013 ukazała się jego debiutancka solowa płyta wypełniona utworami Chopina. W ubiegłym roku CD Accord wydał płytę Modern Soul, na której pianista towarzyszy Agacie Szymczewskiej w Sonacie na skrzypce i fortepian Ignacego Zalewskiego. Na nadchodzące sezony przygotowuje program recitalu składający się z preludiów komponowanych na przestrzeni wieków: od baroku po współczesność, a jeszcze w tym miesiącu wystąpi w Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie – tam, wraz z Sinfonią Varsovią pod batutą Jerzego Maksymiuka, zagra Concertino W. Szpilmana i Koncert warszawski R. Addinsella.

Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


KWARTET SMYCZKOWY MAAK GROUP

Zespół powstał w 2010 z inicjatywy artystek związanych z Filharmonią Świętokrzyską. W tym samym roku zadebiutował na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach. W 2011 uczestniczył w XV Zamkowych Spotkaniach z Muzyką. Współpracuje z Muzeum Historii Miasta Kielce oraz innymi instytucjami, biorąc czynny udział w życiu muzycznym Kielc i województwa świętokrzyskiego. W 2013 zespół otrzymał nagrodę Muzyczne Scyzoryki. W repertuarze znajdują się utwory polskich kompozytorów XX wieku, stąd udział grupy w projekcie „Nowe interpretacje”. Zespół tworzą: 

MARIA CYWICKA – absolwentka klasy skrzypiec gdańskiej Akademii Muzycznej;
KAROLINA GAJDA – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, laureatka m.in. IX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi. Jako solistka i kameralistka brała udział w wielu festiwalach, druga koncertmistrz orkiestry;
ANNA LENCKOWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, altowiolistka, koncertowała w ośrodkach muzycznych Niemiec, Austrii, Francji i Szwajcarii;
AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK – ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi, koncertmistrz grupy wiolonczel, kameralistka. Jako solistka brała udział w licznych festiwalach muzycznych, występując m.in. z Kielecką Orkiestrą Kameralną, z Cameratą Scholarum.


SPONSORZY:
HELEN DORON
MZK Kielce
Kwiaciarnia SZAROTKA

PARTNERZY:
PWM, ZAiKS, ZPSP im. J. Szermentowskiego w Kielcach


Bilety w cenie: normalny: 15 zł., ulgowy: 7 zł do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.


Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
06 kwiecień, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny