Filharmonia Świętokrzyska - Pieśni Dziecięce

Filharmonia Świętokrzyska - Pieśni Dziecięce

Opis

 25. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
Patronat honorowy:
MINISTER KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
PREZYDENT MIASTA KIELCE

PIEŚNI DZIECIĘCE
KONCERT RODZINNY

JOANNA FRESZEL sopran
ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ
MACIEJ TOMASIEWICZ dyrygent


Joanna SZYMALA Pieśni dziecięce, sł. Maria Konopnicka
Jarosław SIWIŃSKI Ornitologia na sopran i orkiestrę kameralną, sł. Małgorzata Kołcz
Anna Maria HUSZCZA Owadologia na sopran i orkiestrę kameralną
Adrian ROBAK Hydrologia na sopran i orkiestrę kameralną, sł. Maja Baczyńska

Utwory na koncert zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Fantastyczny koncert zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, składający się z muzycznych opowieści o świecie przyrody: liryki dziecięcej Marii Konopnickiej, utworu o ptakach, baśni o owadach oraz opowieści o wodnym świecie. Młodzi kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, świergotami, melodyjkami i instrumentami…

Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi – wyznała w liście do ilustratora swojego zbiorku wierszy dla dzieci Maria Konopnicka. I taki też, czy może – temu głównie służyć będzie pierwszy utwór, do którego muzykę napisała Joanna Szymala – 26-letnia kompozytorka z Żor, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tematyka Pieśni dotyczy przyrody oraz zjawisk z nią związanych, co uwidocznione jest w tytułach poszczególnych części: Dzień dobry, W lesie, Tęcza i Dobranoc. Poezja sama w sobie – by jeszcze raz zacytować autorkę Stefka Burczymuchy. Jasny, radosny świat, melodyjne wiersze, a już te dwa elementy wystarczą, by u najmłodszych odbiorców budził się osobisty stosunek do przedstawianego świata.

Ornitologia z kolei to utwór, który okazuje się być pasjonującą grą skojarzeń, grą wyobraźni, zabawą – dźwiękiem, tekstem, formą, fakturą, kolorami, świergotami, melodyjkami, instrumentami... Słowa napisała Małgorzata Kołcz, autorka wierszy i tekstów poetyckich, współtwórczyni wydarzeń kulturalnych, także kontrabasistka. Muzykę skomponował Jarosław Siwiński, artysta znany m.in. z projektów multimedialnych łączących improwizowaną muzykę współczesną z pantomimą i projekcjami wizualnymi.

Owadologia jest baśnią o Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka. Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne dziwne stwory. Proste dziecięce piosenki ilustrowane muzyką są dziełem Anny Marii Huszczy – twórczyni m.in. Muzyki kosmicznej w Planetarium działającym przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na zakończenie spotkania opowiemy o wodnym żywiole. Jednym z ważniejszych elementów utworu Hydrologia jest zestawienie głosu ludzkiego z partią harfy oraz instrumentów perkusyjnych. Słowa napisała Maja Baczyńska, urodzona w Paryżu, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, zaś muzykę – Adrian Robak, doktor sztuki muzycznej, wykładowca w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu, autor ścieżek dźwiękowych do filmów.


JOANNA FRESZEL

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, dwa razy zgłoszona do Paszportów Polityki, odznaczona medalem Magna cum Laude i Stypendium Młoda Polska (2014), Złotym Orfeuszem (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2016 za album real life song. Uzyskała szereg nagród, m.in. na: Konkursie im. Halskiej, Konkursie im. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków, Belvedere im. Gabor, J:opera Voice Competition isa 12. Finalistka Viotti Competition. Nagrywała muzykę do filmów, słuchowisk. Brała udział w festiwalach Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Kwartet Śląski i jego goście, Saaremaa Opera Days, Opera in the Town Hall Festival, Musica Polonica Nova, Prawykonania itd. Współpracuje z Estońską Operą Narodową. Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Małgorzata w Fauście Gounoda, Maszyna w Nici Wołka. Była zapraszana do współpracy przez Orkiestry: Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Śląskiej, Krakowskiej, Świętokrzyskiej, Szczecińskiej, Zielonogórskiej, Kaliskiej, Sinfonia Iuventus, Lwowskiej, Odeskiej, Donieckiej, Österreichisches Ensemble für Neue Musik, Ereprijs, AUXO, OMN i inne. Ukończyła Wydział Wokalny (klasa Jadwigi Rappé) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Jest magistrem inżynierem Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.


ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ

Orkiestra od 1996 eksploruje obszar muzyki współczesnej, poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania, prezentacji publicznej i rejestracji na płytach. Efektem tej aktywności jest ponad 100 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych, z których część ukazała się na płytach, otrzymując wysokie oceny i nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2Prize (nagroda Radia Duńskiego), Pizzicato Supersonic Award (Luksemburg), Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów (Paryż, Amsterdam), także nominację do nagrody Fryderyk 2003. Kompetencje wykonawcze zespołu – cenione przez kompozytorów, organizatorów festiwali, promotorów muzyki współczesnej i wydawców płytowych – to efekt współpracy ze znakomitymi dyrygentami, solistami i reżyserami dźwięku oraz odwagi w podejmowaniu artystycznych wyzwań obejmujących prezentacje dzieł uważanych czasem za niewykonalne i odrzucanych przez innych wykonawców. Orkiestra to również inspiratorka i organizatorka wielu różnorodnych przedsięwzięć artystycznych, obejmujących nagrania i wydania płyt, a także organizację Festiwali Muzyki Nowej, koncertów promocyjnych, prawykonań oraz projektów interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów, wokalistów, z multimediów i technologii informatycznych, realizowanych poza salami koncertowymi w nietypowych miejscach. Zespół uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych, współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną. Od sezonu 2014/2015 OMN realizuje swój autorski cykl koncertowy, prezentując co miesiąc w siedzibie NOSPR w Katowicach programy z muzyką najnowszą i klasyką XX wieku.


MACIEJ TOMASIEWICZ

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia I stopnia na kierunku: Kompozycja i Teoria Muzyki oraz studia I i II stopnia z oceną celującą w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dra hab. Szymona Bywalca, pod którego okiem kształci się także na studiach doktoranckich. Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, podczas którego w drodze konkursu został wyróżniony II nagrodą, a także w kursach prowadzonych przez Larry’ego Livingstona, Jacka Kaspszyka, Gabriela Chmurę. Był półfinalistą I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu. Asystował Michałowi Klauzie podczas przygotowań spektaklu operowego Don Giovanni W. A. Mozarta z udziałem studentów uczelni muzycznych z Katowic, Louisville oraz Ostrawy. Współpracował jako asystent dyrygenta z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu St. Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Dotychczas prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Collective. Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti, z którą współpracował jako skrzypek, a obecnie jako dyrygent. Pełniąc funkcję dyrygenta-asystenta wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w utworze Dariusza Przybylskiego Katabasis. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD pt. Szaleństwo koncertowania, wydanej z czasopismem „Twoja Muza” Od 2015 pełni funkcję dyrygenta-asystenta SInfonii Iuventus oraz Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 

SPONSORZY:
HELEN DORON
MZK Kielce
Kwiaciarnia SZAROTKA

PARTNERZY:
PWM, ZAiKS, ZPSP im. J. Szermentowskiego w Kielcach

Bilety w cenie: normalny: 20 zł., ulgowy: 10 zł do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.


Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
31 marzec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny