Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Melodie Polskie

Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Melodie Polskie

Opis

25. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
Patronat honorowy:
MINISTERSTWO KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
PREZYDENT MIASTA KIELCE

MELODIE POLSKIE

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem AM – abonamentowy)

MARIA MAGDALENA JANOWSKA-BUKOWSKA fortepian
LESZEK LORENT perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

BARBARA SCHABOWSKA słowo o muzyce


Witold LUTOSŁAWSKI Mała suita
Ryszard BUKOWSKI Trzy nokturny na fortepian i orkiestrę *
Ignacy ZALEWSKI Symfonia koncertująca na perkusję i orkiestrę *
Mieczysław WEINBERG Melodie polskie op. 47 nr 2

Legenda: * pierwsze wykonanie w Kielcach


Ramami dla drugiego koncertu symfonicznego festiwalu będą kompozycje Witolda Lutosławskiego i Mieczysława Weinberga oparte na polskich melodiach ludowych. Pomiędzy nimi przypomnimy muzykę zmarłego 30 lat temu wychowawcy wielu kompozytorów wrocławskich, Ryszarda Bukowskiego, oraz zaprezentujemy powstałą niedawno kompozycję Ignacego Zalewskiego, który należy do najmłodszego pokolenia polskich twórców i który w sezonie 2016/2017 jest kompozytorem rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu IMiT. Obie formy koncertujące zostały skomponowane dla solistów wieczoru.

Koncert rozpoczniemy przebojowym utworem Mała suita W. Lutosławskiego składającym z czterech części: Fujarka, Hurra-polka, Piosenka i Taniec. Następnie wysłuchamy kompozycji Ryszarda Bukowskiego, wrocławskiego kompozytora, którego 30. rocznica śmierci minie w maju tego roku. Trzy nokturny to dzieło wirtuozowskie, trudne technicznie, ale bardzo nastrojowe. Utwór poznamy w interpretacji żony R. Bukowskiego, znakomitej pianistki Marii Magdaleny Janowskiej-Bukowskiej. Symfonia koncertująca to jedna z nielicznych w literaturze muzycznej symfonii na perkusję solo oraz orkiestrę napisana przez naszego kompozytora-rezydenta. W utworze Ignacego Zalewskiego siłą napędową narracji muzycznej jest rozbudowany aparat perkusyjny, w którym znajdziemy między innymi instrument o nazwie „spring drum grande”, występujący także pod nazwą yaybahar, zbudowany przez Leszka Lorenta specjalnie na potrzeby tego dzieła.. Partie solistyczne wykona oczywiście adresat dedykacji, znakomity perkusista, także znawca gatunku (w programie koncertowym przeczytają Państwo świetny komentarz artysty na temat utworów na perkusję) – Leszek Lorent.

Na zakończenie wieczoru zaplanowaliśmy bardzo nostalgiczną kompozycję Mieczysława Weinberga – Melodie polskie, wyrażającą tęsknotę twórcy za utraconym rajem dzieciństwa (w 1939 uciekł do Związku Radzieckiego, gdzie jako człowiek o korzeniach żydowskich doświadczył prześladowań antysemickich). Utwór kończy jednak soczysty mazur, a całość, barwnie zinstrumentalizowana, stanowić może dużą atrakcję dla słuchaczy.

Trzeci koncert symfoniczny z cyklu Świętokrzyskich Dni Muzyki poprowadzi dyrektor Filharmonii – Jacek Rogala, autor całego, niemal dwutygodniowego maratonu muzycznego, podczas którego niejeden raz coś Państwa mile zaskoczy i – wzruszy.


MARIA MAGDALENA JANOWSKA-BUKOWSKA

Pianistka, krytyk muzyczny, pedagog. Ukończyła trzy kierunki w PWSM w Katowicach: Wydział Instrumentalny, Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz Wydział Wychowania Muzycznego.

Po ukończeniu studiów z zakresu fortepianu w PWSM w Katowicach wzięła udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, gdzie – w ramach „Estrady Młodych” - otrzymała wyróżnienie. Festiwal ten otworzył jej drogę na estrady koncertowe.

Występowała wielokrotnie na estradach wszystkich polskich filharmonii, wykonując, jako solistka, zarówno koncerty z orkiestrami symfonicznymi, jak i pełne programy recitalowe.

Brała również udział w festiwalach – m.in. Polskiej Muzyki Współczesnej, Krakowskiej Wiośnie Muzyki, Muzyki XX wieku, Dokonała wielu nagrań w Radiu i Telewizji, zarówno muzycznych, jak i słownych (wywiady, dyskusje, informacje).

Jako krytyk muzyczny pisała przez wiele lat w dziennikach wrocławskich i czasopismach ogólnopolskich recenzje z koncertów, festiwali i innych wydarzeń muzycznych.

Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 1991-95 pełniła funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii.

Przez 10 lat we Wrocławiu organizowała i sprawowała kierownictwo artystyczne festiwalu kompozytorskiego Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego. Organizowała również i wykładała na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Wykonawstwa Muzyki Współczesnej, które odbywały się corocznie w lipcu w latach 1995-2007 w Bystrzycy Kłodzkiej.


LESZEK LORENT

Perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej, pedagog, członek Stowarzyszenia Artystów #ART oraz Stowarzyszenia Artystów Euforis. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. S. Skoczyńskiego. Kształcił się również w Conservatoire Nationale Superieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. Jeana Geoffroy'a. Uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki w Estonii (Tallin). Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Sinfonią Iuventus, Orchestre Perpignan Méditerranée, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, banku Societe Generale,. Młodej Polski, Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia naukowe. Na swoim koncie ma prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, m.in.: Marcina Błażewicza, Dariusza Przybylskiego, Ignacego Zalewskiego, Tomasza Opałki, Aleksandry Gryki, Pawła Hendricha.. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny sztuki bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granicą, zasiada w jury konkursów muzyki współczesnej. Jest autorem monografii naukowych. Jego artykuły z pogranicza muzyki i filozofii są publikowane w piśmie warszawskich uczelni artystycznych Aspiracje oraz w Zagadnieniach Naukoznawstwa PAN i in. Na swoim koncie ma również nagrania płyt (Eidos; Kundalini. Lorent plays Błażewicz; Tonisteon), Jest adiunktem macierzystej Uczelni, kierownikiem Studium Muzyki Nowej.


JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 20-normalny, 15-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.


Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

 

Kiedy
30 marzec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny