Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Kameleon

Filharmonia Świętokrzyska - 25.ŚDM - Kameleon

Opis

25. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
Patronat honorowy:
MINISTERSTWO KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
PREZYDENT MIASTA KIELCE

Kameleon
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem K – kameralny)

MAŁGORZATA KLAJN klawesyn:
GRZEGORZ CHWALIŃSKI perkusja
MACIEJ ŚWINOGA perkusja
Laureaci Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców PTMW 2016

E. D. COOLEY 1935 SOLO ze zbioru America's NARD Drum Solos *
Roderik de MAN What's in a Name? na klawesyn*
Iannis XENAKIS Psappha na perkusję*
Roderik de MAN Frenzy na klawesyn *
Eric SAMMUT Cameleon na marimbę *
Mike MCINTOSH Three na werbel *
Hanna KULENTY E for E na klawesyn*
Per NØRGÅRD I Ching II The Gentle na perkusję *
György LIGETI Hungarian Rock na klawesyn*
Vinko GLOBOKAR ?Corporel na jednego perkusistę *

Legenda: * pierwsze wykonanie w Kielcach


W wieczorze debiutów – wystąpią niezwykle utalentowani laureaci ostatniego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Radziejowicach (2016). Prawdziwą atrakcją dla słuchaczy stanie się kolorystyczna zmienność muzyki rozpostarta pomiędzy solowym werblem, teatrem instrumentalnym, amplifikowanym klawesynem i bogatymi zestawami multiperkusyjnymi.

Koncert Kameleon jawi się jako podróż przez świat rytmów – tych ściśle określonych, wirtuozowskich wykonywanych na klawesynie i różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych, oraz tych bardziej swobodnych, odwołujących się do teatralnego aspektu muzyki. Głębokie metafizyczne wniknięcie w idee rytmów poszczególnych utworów umożliwia publiczności poznanie twórców i wykonawców, którzy przez kreację artystyczną dopuszczają słuchaczy do najbardziej intymnych warstw swojego życia...


MAŁGORZATA KLAJN

Urodziła się w 1993 roku we Wrocławiu. W 2011 rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. W 2015 została stypendystka? programu Erasmus, co umożliwiło jej odbycie rocznych studiów w Universita?t Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Floriana Birsaka. Od października 2016 podjęła studia magisterskie w tejże uczelni.

Jej zainteresowania koncentrują? się? głównie na współczesnej muzyce klawesynowej, co zaowocowało wygrana? w Międzynarodowym Konkursie Klawesynowej Muzyki Współczesnej Prix Annelie de Man w Amsterdamie (2015) oraz wyróżnieniem w kategorii studentów uczelni muzycznych i nagroda? specjalna? Filharmonii Świętokrzyskiej podczas XI Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Radziejowicach (2016). Promowała muzykę? współczesną? na licznych estradach, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie (2015), w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2016), Student Art Festival sSAFka czy w Filharmonii Sudeckiej (2015). Zdobyła pierwsza? nagrodę? podczas Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Gdańsku (2010) oraz wyróżnienie podczas Ogólnopolskich Przesłuchań? Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie 2012). Występowała podczas festiwali muzyki dawnej, jak: Anima Musica w Gdyni (2011) i Maj z Muzyka? Dawna? we Wrocławiu (2015), Barocknacht w Salzburgu (2016), na festiwalu Eggenfelden Klassich w Eggenfelden (2016). Doradca programowy trzeciej edycji Festiwalu Prix Annelie de Man, która odbędzie się? w 2018 w Amsterdamie. Stypendystka Prezydenta Wrocławia w roku akademickim 2016/2017.


GRZEGORZ CHWALIŃSKI

Urodził się 3 marca 2000. Przygodę z perkusją rozpoczął w 2005 roku, a naukę szkolną na instrumentach perkusyjnych w 2007. Jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu .Od lat doskonali się w grze na marimbie, wibrafonie, ksylofonie, werblu, kotłach, zestawie rozrywkowym oraz multiperkusyjnym. Zdobywa laury, między innymi na konkursach w Petersburgu (Rosja) czy Pescarze (Włochy). Staje w szranki ze studentami i zawodowymi muzykami na takich imprezach, jak Otwarty Konkurs Werblowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, osiągając czołowe miejsca.

Brał udział w wielkich projektach muzycznych, m. in. Perkusja, perkusja… pleiades, który odbył się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie 15 lutego 2015, gdzie współpracował z prof. nadzw. dr hab. Stanisławem Skoczyńskim i zespołem doskonałych muzyków pod batutą Sławomira Wróblewskiego. O poziomie rozwoju artystycznego Grzegorza świadczy kontynuacja tej współpracy w lutym 2016 i udział w kolejnej edycji tego projektu pt. Teatr perkusyjny.

Uczestniczy w wielu warsztatach perkusyjnych oraz festiwalach za granicą i w kraju. Sięga po szeroki repertuar z wielu gatunków muzycznych, jednak jego największą pasją jest realizowanie muzyki marszingowej i jazzowej.


MACIEJ ŚWINOGA 

Obecnie studiuje w The Royal Danish Academy Music w klasie prof. Gerta Mortensena w Kopenhadze. Naukę gry na perkusji rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Wówczas zaczął odnosić pierwsze sukcesy konkursowe, m.in. II miejsce w konkursie ,Młody Werblista w 2004 roku. Jest także laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, zdobywając: Grand Prize na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej ENKOR Competition w 2016, nagrodę specjalną na XI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w 2016 w Warszawie, Grand Prize na Międzynarodowym Konkursie GCC Series, pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Padwie we Włoszech. W trakcie nauki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Skoczyńskiego zdobył liczne trofea na konkursach ogólnopolskich. Najważniejsze to: I miejsce w konkursie instrumentalistów Asteriada, 2006; III nagroda w fnale Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy, 2007; III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Perkusyjnych im. Mikołaja Stasiniewicza w duecie, 2010; I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Perkusyjnych im. Mikołaja Stasiniewicza w kwintecie, 2010; I miejsce w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia, 2011; I miejsce i nagroda dyrektora CEA w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia. 2012.


Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA


Bilety w cenie: 10-normalny, 7-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.


Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
29 marzec, 2017
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny