Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
Filharmonia Świętokrzyska - "Barwy Romantyzmu"
    data dodania:2017-01-12 08:54:22
brak foto

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert symfoniczny - Barwy Romantyzmu

Piątek, 13 stycznia 2017, godz. 19.00, Sala Koncertowa

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

Paul DUKAS Uczeń czarnoksiężnika
Piotr CZAJKOWSKI Souvenir d'un lieu Cher, Serenada melancolique b-moll op. 26
Antonín DVOŘÁK VI Symfonia D-dur op. 60

Uczeń czarnoksiężnika, jedno z najwybitniejszych dzieł programowych, inspirowane jest balladą Goethego pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w pracowni czarnoksiężnika, w której pozostawiony na chwilę sam uczeń decyduje się sprawdzić swoje czarodziejskie umiejętności. Poleca zatem miotle, by ta nosiła wodę. Zapomina jednak zaklęcia na zakończenie. W przerażeniu rozłupuje miotłę na dwie części i wody – noszonej teraz przez dwie miotły – przybywa. Przed katastrofą ratuje go powrót mistrza. W swoim utworze Paul Dukas – francuski kompozytor okresu romantyzmu, sam rozdał role. Skrzypce symbolizują „motyw czarów”, zaś „motyw miotły” – fagot. Dla tego ostatniego instrumentu nie jest to jednak chwila na solistyczny popis, bowiem wszystkie cztery włączają się w muzyczną narrację, warto wszakże zwrócić uwagę na piękno brzmienia:– ów specyficzny, lekko melancholijny dźwięk wydobywany przez fagocistów. O jednym z nich zresztą piszemy w naszej książeczce programowej.

Przed przerwą w dwóch ostatnich utworach Piotra Czajkowskiego – lirycznie lekkich, sentymentalnych – zaprezentuje się tegoroczna laureatka XIII Konkursu Młodych Skrzypków i,. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie – Emilia Jarocka.

Jeszcze uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Białymstoku, a już na swoim koncie artystycznym ma sporo nagród uzyskanych na największych konkursach i jest postrzegana jako wielka nadzieja polskiej wiolinistyki.

Wieczór zakończymy VI Symfonią Antonina Dvorzaka – „prostego, czeskiego muzykanta”, jak mówił o sobie wybitny kompozytor, który czerpał pełnymi garściami ze źródła rodzimego folkloru. W kolejnych utworach coraz bardziej dochodzi do głosu własna inwencja twórcza Dvorzaka, coraz bardziej jego muzyka staje się uniwersalna. W VI Symfonii uwagę Państwa być może zwróci przede wszystkim część trzecia – wesołe Scherzo, przypominające klimat Tańców słowiańskich.

Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.


EMILIA JAROCKA

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem prof. Andrzeja Boruszewskiego. Jest uczennicą OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i Dariusza Smolarskiego. Laureatka nagród na konkursach, m.in.: Grand Prix w Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkaniach Skrzypcowych im. M. Ławrynowicza w Płocku (2008), I nagrody w Internationaler Marschner – Wettbewerb für Violine w Hinterzarten (Niemcy, 2008), I nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu (2011), II nagrody w VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2011), III nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2012), I nagrody w X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci A. Januszajtis w Gdańsku (2013), II miejsca w I Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie (2014), I miejsca na VI Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. M. Ławrynowicza w Płocku (2015) oraz IV miejsca na XIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2015).

Koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Norwegii oraz USA. Uczestniczyła w kursach i warsztatach muzycznych w Łańcucie, Zakopanem, Płocku, Goch, Hinterzarten oraz Lusławicach pod kierunkiem: K. A. Kulki, M. Szwarca, R. Fein, W. Marschnera, S. Krawczenki, A. Szymczewskiej. W 2016 wzięła udział w preselekcjach do XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Była stypendystką: Centrum Myśli Jana Pawła II, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie stypendystka Fundacji Teresy Sahakian oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Laureatka Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” w 2014.


JAN MIŁOSZ ZARZYCKI

W 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Był szefem Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W 1994 zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.

Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Europie, Rosji, USA i w Meksykui. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu. 

Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Warto zobaczyć
Jezioro Gostyńskie
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Kaplica mszalna parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Zamek Wierzbna
Miejscowość: Wierzbna
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jadwigi Królowej
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół parafialny Św. Wawrzyńca
Miejscowość: Bobrowniki
pokaz wiecej
Zespół Klasztorny Dominikanów przy kościele św. Jakuba
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Kościół p.w. Najświętszego Imienia Maryi
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Zamek w Bobrownikach Nad Wisłą
Miejscowość: Bobrowniki
pokaz wiecej
Kościół p.w. św. Rocha i św. Sebastiana
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Franciszka z Asyżu
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej


Copyright 2009-2018 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę