Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Opis

 AKADEMIA MELOMANA

MIKOŁAJKI W FILHARMONII
DYSONANS czyli POWRÓT KRÓLEWICZA

STANISŁAW BELICA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
MIŁOSZ KULA dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK narrator, autor bajki

Już po raz czwarty zapraszamy naszych słuchaczy do Krainy Muzyki, gdzie panuje mądry król Symfoniusz. Bohaterem dzisiejszej opowieści, ilustrowanej piękną muzyką symfoniczną, będzie królewicz Dysonans. Następca tronu i brat królewny Melodii. przyjedzie na święta z dalekiej krainy, gdzie uczy się muzyki. Okaże się, że długo wyczekiwany powrót królewskiego syna nie obejdzie się bez... dysonansów. Na szczęście każdy dysonans znajdzie swoje szczęśliwe rozwiązanie.

W rolę królewicza wcieli się Staś Belica. Równie utalentowany jak siostra, która poprzednio z wielkim sukcesem kreowała na naszej estradzie królewnę Melodię, młody adept sztuki wiolinistycznej ma za sobą kilka wygranych konkursów.

Przewodnikiem po muzycznych meandrach i znakomitym narratorem - jak zawsze - będzie niezrównana w konstruowaniu bajkowych opowieści i trzymaniu w napięciu słuchaczy - Beata Młynarczyk.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pokieruje Miłosz Kula, młody dyrygent z Wrocławia.


STANISŁAW BELICA

Urodził się w 2001 w Poznaniu roku w rodzinie artystycznej. Jest uczniem III klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Częstochowie w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Jest laureatem kilku konkursów skrzypcowych. Otrzymał m.in. : wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Klas Skrzypiec i Altówki w Warszawie CEA (2013); finalistą Przesłuchań akroregionalnych w Katowicach CEA (2012); II miejsca na I Szkolnym Konkursie Skrzypcowym Na Miniaturę w Częstochowie (2012); brązowego medalu na Festiwalu Muzyki Józefa Haydna w Częstochowie (2009). Brał udział w nagraniach i wydaniu płyty CD Kolędy Beliców i Saneckich (2011). Uczestniczył również w Festiwalu XXXI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w „Atmie ” w Zakopanem (2008), w Festiwalu Skrzypce Pod Żaglami - Mazury 2012, 2013, 2016 oraz I Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna 2013. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w roku szkolnym 2013/2014.

MIŁOSZ KULA

Dyrygent, muzykolog, klarnecista. Naukę muzyki rozpoczął w chórze chłopięco-męskim archidiecezji wrocławskiej Pueri Cantores Wratislavienses, z którym był związany przez ponad 11 lat. Absolwent studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Jana Tatarczyka oraz magisterskich w klasie dyrygentury dr. Wojciecha Rodka (dyplom z oceną bardzo dobrą). Równolegle ze studiami muzycznymi ukończył muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest zatrudniony we wrocławskiej Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta.

Otrzymał nagrody i wyróżnienia na konkursach zespołów kameralnych w Szczecinie, Jaworze i Wrocławiu. Jest półfinalistą I Ogólnopolskiego Konkursu dla Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. Był współzałożycielem oraz prezesem Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej, z którą współtworzył szereg projektów orkiestrowych w kraju i za granicą.

Jako muzyk orkiestrowy, chórzysta, solista i kameralista brał udział w wielu wydarzeniach artystycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Był chórzystą Chóru Filharmonii Wrocławskiej, współpracował z Chórem Kameralnym Senza Rigore, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu i Agencją Artystyczną ProMusica. Koncertował w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji i Szwajcarii.

W roli dyrygenta zadebiutował podczas festiwalu Eurochestries w 2010 roku w Almerii (Hiszpania). Miał przyjemność prowadzić koncerty w ramach Festiwali Clarimania we Wrocławiu i Brand New Music Festival w Katowicach, a także występować z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Sound Factory Orchestra. Od 2014 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Miłosz Kula zajmuje się również działalnością naukową. Brał udział w ekspedycji etnomuzykologicznej w okolice Irkucka, badając ślady obecności polskiego repertuaru. Wygłaszał referaty na konferencjach naukowych w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W swojej aktualnej aktywności naukowej koncentruje się na twórczości instrumentalnej Carla Dittersa von Dittersdorfa oraz na polskiej muzyce instrumentalnej I połowy XIX wieku. Jest autorem publikacji naukowych, prowadzi bogatą działalność prelegencką i popularyzatorską, opatrując słowem wiążącym koncerty w ramach festiwali muzycznych na Dolnym Śląsku.

Od 2014 roku jest doktorantem na kierunku dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (opiekun: prof. Mirosław Jacek Błaszczyk) oraz w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim (opiekun: prof. Remigiusz Pośpiech).


BEATA MŁYNARCZYK 

Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.

Jako prelegent muzyczny współpracuje m.in. z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Częstochowską, OPK Gaude Mater, Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie. Prowadzi działalność popularyzatorską we współpracy z różnymi środowiskami – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.


Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 20-normalny, 15-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.

 

Zapraszamy, Góry Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
07 grudzień, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny