Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymni

Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymni

Opis

PIOTR PŁAWNER skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
PRZEMYSŁAW NEUMANN dyrygent

Gioacchino. ROSSINI Uwertura do opery Wilhelm Tell
Wolfgang Amadeus MOZART III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
Joseph HAYDN 92. Symfonia G-dur Oxfordzka

Czteroczęściową Uwerturę do opery Wilhelm Tell Gioacchina Rossiniego zapewne wiele osób skojarzy jako melodyjkę w telefonach komórkowych lub przypomni sobie Disneyowskie kreskówki. Dzisiaj Uwertura chętnie grywana jest jako samodzielne dzieło, opromienione nawet większą sławą niż sama opera – bardzo efektowne, wprowadzające w nastrój alpejskich krajobrazów.

Wdzięczny i najbardziej znany spośród koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusa Mozarta – to trzeci z kolei Koncert G-dur KV 216, pełen śpiewnych i delikatnych brzmień – Allegro i Adagio – z zaskakującym finałem.

„Jest na tym padole niewielu zadowolonych i szczęśliwych; wszędzie panuje smutek i troska; być może pewnego dnia twoja praca stanie się źródłem, z którego zmęczeni czy przygnębieni kłopotami ludzie będą mogli zaczerpnąć parę chwil odpoczynku i pokrzepienia” – tak motywował się Joseph Haydn do pisania kolejnych partytur, gdy opanowywało go zniechęcenie. Kto wie, może również słuchacze dzisiejszego koncertu Kanon Polihymnii doznają ukojenia i przynajmniej w ciągu tych 26 minut, gdy Orkiestra wykonywać będzie Symfonię Oksfordzką papy Haydna, zapomną o trudach dnia codziennego? A być może radosny nastrój i odprężenie trwać będzie przez cały wieczór, bo proponowane przez nas dzieła to jedne z najbardziej popularnych utworów, niemal hitów muzyki poważnej.

Koncert Mozarta poznamy w interpretacji Piotra Pławnera – wybitnego skrzypka, o którym The Times pisał, że jest to „wyjątkowy, nieskazitelny talent”, zaś Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach.
Soliście towarzyszyć będzie oraz wykona dwa pozostałe utwory Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna, dyrektora Filharmonii Opolskiej (od ub. roku), dotychczasowego dyrygenta i kierownika orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, Orkiestry Sinfonietta, współpracownika Teatru Wielkiego oraz pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Poznaniu.. Po raz pierwszy w Kielcach!


PIOTR PŁAWNER
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat; na estradzie debiutował jako dziewięciolatek. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. H. Szerynga w Monte Carlo studiował w Bernie, gdzie został wyróżniony nagrodą specjalną „Tschumi-Preis” za najlepszy dyplom solistyczny. Laureat międzynarodowych konkursów, m. in.: X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), w Bayreuth (1991), w Monte Carlo (1994), ARD w Monachium (1995). Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. H. Szerynga w Monaco. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w wielu krajach europejskich, arabskich oraz w Azji, obu Amerykach – z takimi zespołami, jak: Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Netherlands Kammerorchester. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Uhonorowany został Fryderykiem 2005 i 2009, jego płyta z utworami kameralnymi K. Szymanowskiego została “Płytą Roku 1998“, zaś za płytę z koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego i Karłowicza otrzymał nagrodę „The Strad Selection“, 2007. Na wspólnych koncertach kameralnych występuje z wybitnym pianistą Bruno Canino. Wraz ze swoją żoną Izabelą Klim założył trio fortepianowe, od niedawna również kwartet smyczkowy i jest prymariuszem kwintetu I Salonisti. Artysta wykłada w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie i w Akademii Muzycznej w Katowicach, jest jurorem międzynarodowych konkursów muzycznych. Gra na instrumencie T. Balestrieri z 1769 r.


PRZEMYSŁAW NEUMANN
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu. W poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.
Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry (do roku 2013). Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym.
Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Macierzysta uczelnia stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje, podczas których w jednej orkiestrze symfonicznej wystąpili wspólnie studenci oraz pedagodzy.
1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.


Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.


Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

Kiedy
28 listopad, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny