Weekend w Muzeum Nadwiślańskim

Weekend w Muzeum Nadwiślańskim

Opis

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego
26 listopada / sobota / godz. 12:00 / Muzeum Nadwiślańskie / Galeria Wystaw Czasowych / Rynek 19 / wstęp wolny

W sobotę 26 listopada o godz. 12:00 zapraszamy do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego na oprowadzanie kuratorskie dr. Seweryn Kutra poświęcone wystawie zatytułowanej "Mistrzowie Szkoły Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 100-lecie jej powstania". Jest ona największą i najważniejszą jak dotąd prezentacją Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego. Na wystawie zaprezentowano dorobek dydaktyczny i artystyczny Szkoły. Podkreślono także związki kadry profesorskiej z Kazimierzem Dolnym, w tym m.in. historię plenerów studenckich, organizowanych przez prof. Zygmunta Kamińskiego w nadwiślańskim miasteczku od samego początku istnienia Wydziału Architektury, bezpośredni udział architektów w procesie odbudowy Kazimierza ze zniszczeń wojennych, wkład prof. Henryka Dąbrowskiego w ukonstytuowanie się kazimierskiego Muzeum (w 1962 r. otworzył w Kamienicy Celejowskiej swoją wystawę, a rok później powstało w niej Muzeum Regionalne), czy najnowsze realizacje architektoniczne, jak doskonale wpisany w miejscową architekturę Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku 19 autorstwa prof. Lecha K łosiewicza. Na oprowadzanie obowiązuje wstęp wolny.


Spektakl teatralny "Singerowskie inspiracje" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego
26 listopada / sobota / godz. 16:00 / Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Dom Kuncewiczów / wstęp wolny

Spotkanie teatralne poświęcone będzie prozie Isaaca Bashevisa Singera. Wystąpi w nim Witold Dąbrowski, aktor, muzyk, opowiadacz historii, zast ępca dyrektora Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie, dyrektor ds. artystycznych Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera". Witold Dąbrowski interpretuje teksty Singera od 2001 roku. Wśród admiratorów jego talentu znalazł się m.in. Teodor Bikel, legendarny odtwórca Tevi Mleczarza w "Skrzypku na dachu". Po wysłuchaniu opowieści Witolda Dąbrowskiego miał on powiedzieć, że nigdy jeszcze nie widział tak niezwykle ekspresyjnego i pięknego opowiadania historii. Podkreślał przy tym umiejętności i wyjątkowy talent interpretatora.


Spacer tematyczny poświęcony puławskiemu mecenatowi książąt Czartoryskich
27 listopada / niedziela / godz. 11:00 / Muzeum Nadwiślańskie / Oddzia ł Muzeum Czartoryskich w Puławach

Oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza na cykl spacerów tematycznych poświęconych dziejom kolekcji rodziny książąt Czartoryskich, w tym obiektom zgromadzonym przez Izabelę ks. Czartoryską w pierwszym polskim muzeum, które mieściło się w puławskiej Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim. Najbliższe oprowadzanie tematyczne odbędzie się w niedzielę 27 listopada o godz. 11:00. Podczas spaceru omówiony zostanie mecenat artystyczny Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskich. Dowiemy się dlaczego to właśnie Puławy na przełomie XVIII i XIX w. stały się jednym z głównych ośrodków kultury i sztuki w naszym regionie i dlaczego określano je mianem "Polskich Aten". Przybliżone zostaną także sylwetki artystów i literatów, którzy tworzyli na dworze książąt Czartoryskich. Wstęp na oprowadzanie na podstawie biletu na ekspozycje. 

 Zapraszamy, Kazimierz Dolny noclegi

Kiedy
25 listopad, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny