Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty

Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty

Opis

Wojciech Fangor (1922-2015). Twórca pierwszego w sztuce światowej environment -€“ Studium przestrzeni, prezentował swoje prace w najbardziej prestiżowych instytucjach: w 1965 r. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w 1964 i 1970 r. w Solomon R. Guggenheim Museum także w Nowym Jorku. Te szczególne fakty z życia artystycznego Fangora, podkreślają wysoką rangę Artysty, którego można określić jako jednego z największych w sztuce polskiej XX i XXI w. Rozpoznawalny powszechnie poprzez obraz Matka Koreanka z roku 1951 i op-artowskie „koła” i „fale” z lat 60. i początku 70., sięgał w różne rejony sztuki tworząc cykle, które swoim nowatorstwem dotykały najbardziej istotnych problemów w sztuce. Wspomniane barwne, pulsujące kręgi nawiązują do zagadnienia przestrzeni. Artysta odwracając tradycyjną perspektywę renesansową wychodzi w przestrzeń zewnętrzną. Sam Artysta nazwał ten okres, okresem „pozytywnej przestrzeni iluzyjnej”. Obrazy międzytwarzowe czy telewizyjne z lat 70. i 80., którymi powrócił do malarstwa figuratywnego, były zapowiedzią tzw. sztuki krytycznej w Polsce. Ważny dla Artysty był cykl Krzeseł, pytanie o rzeczywistość w obrazie. Powstałe na początku XXI w. tzw. palimpsesty interpretowały na sposób malarski rysunki z wczesnego okresu twórczości Artysty.

 

Zaskakujące dla wielu mogą być związki Fangora z Kazimierzem Dolnym. Trzeba jednak sięgnąć do samych początków twórczości. W 1933 r., matka jedenastoletniego Fangora, zaniosła prof. Tadeuszowi Pruszkowskiemu rysunki uzdolnionego chłopca. Mistrz potwierdził talent dziecka i przekazał go pod opiekę swojemu studentowi, Tadeuszowi Kozłowskiemu. Sam Pruszkowski już później przejął opiekę artystyczną nad Fangorem zostając jego pierwszym nauczycielem. Fangor wspomina także, że przyjeżdżał z Kozłowskim do Kazimierza na plenery członków Bractwa św. Łukasza.

Wystawa prac Wojciecha Fangora prezentowana będzie w czterech przestrzeniach Oddziału Kamienica Celejowska, co umożliwi pokazanie sztuki Artysty w kilku odsłonach. Pokażemy zarówno formy przestrzenne, jak i malarstwo z lat 50. oraz, zestawione z nim, tzw. palimpsesty. Trzecia przestrzeń pokaże obecne w twórczości artysty zagadnienie barwy, ruchu i przestrzeni.

Na wernisaż wstęp wolny.


INFORMACJE O WYSTAWIE:

Tytuł: "Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty"
Wernisaż: 20 listopada 2016 / niedziela / godz. 13:00
Czas trwania wystawy: 20 listopada 2016 – 5 marca 2017
Miejsce: Oddział Kamienica Celejowska / Kazimierz Dolny / ul. Senatorska 11
Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska
Hashtag: #Fangor

 

Zapraszamy, Kazimierz Dolny noclegi

Kiedy
18 listopad, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny