Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymnii

Filharmonia Świętokrzyska - Kanon Polihymnii

Opis

PAWEŁ KOWALSKI fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIECZYSŁAW GAWROŃSKI dyrygent

WOLFGANG AMADEUS MOZART XXII Symfonia C-dur KV 162
                                                             XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488,

Franz SCHUBERT II Symfonia B-dur

Naszych melomanów chyba ucieszy już sam początek muzycznego wieczoru, który rozpoczniemy od dwóch utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta. Na początek – wysmakowany drobiazg – zaledwie dziewięciominutowa Symfonia C-dur KV 162 napisana przez 17-letniego geniusza ok. roku 1773. Ze względu na użycie 2 trąbek zalicza się ją do tzw. symfonii uroczystych.

Następnie wysłuchamy koncertu fortepianowego Mozarta w wykonaniu Pawła Kowalskiego. Artysta jako młode chłopię chciał być najpierw – kościelnym, później piłkarzem! Na szczęście szybko odkryto jego talent i kariera wirtuoza fortepianu potoczyła się błyskawicznie. Ostatnio dał się poznać jako znakomity komentator 17. Konkursu Chopinowskiego.

Wielce popularny XXIII Koncert fortepianowy A-dur, o którym Alfred Einstein – biograf kompozytora – napisał: „Nie brak tu fragmentów o ciemnym kolorycie, zakamarków o intensywnej ekspresji…” powstał w Wiedniu w 1786 roku, gdy Mozart pracował nad operą Wesele Figara, Nie dziwi więc także lekki i pogodny charakter niektórych części utworu.

Schuberta zazwyczaj kojarzymy z pieśniami, których był zresztą arcymistrzem. Jeśli jednak chodzi o symfonie, to w rankingu najbardziej płodnych twórców sytuowany jest zaraz po Beethovenie. Od początku jego najbardziej popularne symfonie to: VII Symfonia C-dur tzw. Wielka oraz VIII Niedokończona. Trzy pierwsze – nieco zapomniane – obecnie powracają na sale koncertowe. Na zakończenie wieczoru proponujemy zatem II Symfonię B-dur z roku 1814, w której na pewno zwróci naszą uwagę m.in. dramatyczna część III – Menuet.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Mieczysław Gawroński – dyrygent, pedagog, w latach 1974-76 – kierownik muzyczny wrocławskiej Pantomimy, a od wielu lat zaprzyjaźniony z naszą Filharmonią artysta.


PAWEŁ KOWALSKI

Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną.
Andrzej Panufnik

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków; był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego W. Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją kompozytora w 1989 w Warszawie. Studiował w Kolonii, w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Vancouver (stypendium W. Lutosławskiego). Występował m.in. w paryskiej Salle Pleyel, Konzerthaus w Berlinie, Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie, Salon Dorado w Buenos Aires, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, w Sali „Vratislav Lisinski” w Zagrzebiu, jak również na znanych festiwalach europejskich i polskich. Odbył również tournée koncertowe po Hiszpanii. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, z orkiestrami filharmonicznymi w Europie, a także z Orquesta Sinfónica de Chile. Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego. W Roku Chopinowskim występował w Brukseli, Palma de Mallorca, Wiedniu, z Orkiestrą Filharmonii im. George Enescu w Bukareszcie, na Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, z Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Filharmonii Narodowej w Warszawie i na festiwalu Swiss Classic Night w Winterthur oraz z Orkiestrą Wratislavia w Tonhalle w Zurychu, na Festiwalu Chopiniana w Warszawie, a także na Festiwalu Chopin–Paderewski w Antoninie. Z okazji inauguracji Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej wystąpił z Orkiestrą Filharmonii we Lwowie. Pianista jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. im. Hummla w Bratysławie oraz Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy.


MIECZYSŁAW GAWROŃSKI

Dyrygent, pedagog; studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uzyskując dyplom z perkusji (1970) i dyrygentury (1975, studia pod kierunkiem Tadeusza Strugały). Wachlarz jego zainteresowań i dokonań jest różnorodny, pracował m.in. jako kierownik muzyczny w Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, muzyk solista w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej, II dyrygent w Filharmonii Wrocławskiej, kierował studencką orkiestrą symfoniczną, pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Kaliskiej Prowadził liczne koncerty w kraju i za granicą, także na znanych festiwalach muzycznych (Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Muzyki Współczesnej we Wrocławiu i wielu innych). Dokonał wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Równolegle rozwijała się, trwająca nieprzerwanie do dziś, praca pedagogiczna: obecnie prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.Wielokrotnie recenzował dorobek artystyczny oraz rozprawy doktorskie i habilitacyjne w dziedzinie dyrygentury przeprowadzane w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Poznaniu, jak również prace licencjackie i magisterskie na obu uczelniach. Pełnił lub pełni liczne funkcje (m.in. Senator Akademii Muzycznej, Przewodniczący Uczelnianej i Wydziałowej Komisji Wyborczej, członek uczelnianego i wydziałowego Kolegium Elektorskiego i in.). Za pracę pedagogiczną i artystyczną otrzymał m.in. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania III st., nagrodę Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, nagrodę I st. Rektora  Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2010 z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł profesora sztuk muzycznych.


Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.

 

Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

Kiedy
30 wrzesień, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny