12. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Muzeum Nadwiślańskim

12. Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Muzeum Nadwiślańskim

Opis

W tym roku w Oddziale Grodzisko Żmijowiska odbywają się eksperymenty archeologiczne z zakresu wczesnośredniowiecznej ceramiki oraz kuchni dawnych Słowian.

Jak co roku Muzeum Nadwiślańskie przygotowało ciekawy i bogaty program zajęć. Pierwszy tydzień poświęcimy niemal wyłącznie na działalność pracowni ceramicznej, aby doskonalić umiejętności w wyrobie naczyń metodami wczesnośredniowiecznymi oraz uczyć podstaw tego rzemiosła, tych którzy na Warsztatach pojawią się po raz pierwszy. Owoce tej działalności będziemy wypalać w piecu garncarskim 27 sierpnia. Od 22 sierpnia zacznie działać słowiańska kuchnia, gdzie empirycznie i organoleptycznie będzie można zmierzyć się z wyzwaniem komponowania i przygotowywaniem wczesnośredniowiecznego jadłospisu.

Swoistym novum w programie Warsztat ów jest zaplanowany na dni 24-26 sierpnia "panel garncarski". Od wielu lat będąc obecnymi w ogólnopolskim nurcie rekonstruktorstwa archeologicznego oraz wsłuchując się w głosy przedstawicieli tego środowiska uznaliśmy, że należy zaproponować możliwość spotkania w Żmijowiskach najbardziej aktywnych przedstawicieli ceramicznych rekonstruktorów specjalizujących się w garncarstwie średniowiecznym. Choć od lat wielokrotnie spotykaj ą się na różnych archeologicznych festynach w całej Polsce, rzadko mają okazję na bezpośrednią wymianę wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Okazję taką, bez konieczności „festynowego” zaangażowania, postanowiliśmy stworzyć im w Grodzisku Żmijowiska. Będą wspólne działania praktyczne, prezentacje, dyskusje, wymiana doświadczeń, a wreszcie 25 sierpnia wypa ł przywiezionych przez nich naczyń w jamie ziemnej. Taka formuła działa ń doskonale wpisuje się w ideę działającego w Żmijowiskach ośrodka archeologii doświadczalnej i mamy nadzieję, że ta edycja Warsztatów zapoczątkuję działania cykliczne, a nasz ośrodek w przyszłości przeistoczy się w ogólnopolskie centrum eksperymentalnej ceramologii.

Swój udział w panelu zapowiedzieli ju ż garncarze z Lublina, Szczecina, Pruszcza Gdańskiego, Olsztyna i Białegostoku. Pok łosiem panelu, oczywiście oprócz wypalonych naczyń, będą prezentacje multimedialne poszczególnych uczestników, których treść w przyszłości może stanowić zaczyn kolejnej publikacji o archeologii doświadczalnej.

Informacje praktyczne:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Oddział Grodzisko Żmijowiska
Gmina Wilków / wieś Żmijowiska / 16 km od Kazimierza Dolnego
GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’

Warunki uczestnictwa w Warsztatach:
- osiągnięta pełnoletność lub opieka dorosłych,
- odpłatność w wysokości: 10 zł za jeden dzień uczestnictwa - ilość dni: dowolna.

Zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie sami. Istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego w Żmijowiskach (ok. 1 km od grodziska, miejsce na namiot, podstawowe zaplecze kuchenne i sanitarne, odpłatność: 10 zł od osoby za dobę). Dla osób czy grup, które dysponują namiotami historycznymi - nieodpłatne biwakowanie przy grodzisku (warunki sanitarne: historyczne… - rekonstrukcja średniowiecznej latryny i pomost nad rzeką Jankówką + woda pitna od organizatorów). Bliższe informacje: e-mail: [email protected], tel. 517 331 553.

 

Zapraszamy, Kazimierz Dolny noclegi

Kiedy
18 sierpień, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny