Fortepianowe impromptus w Filharmonii Świętokrzyskiej

Fortepianowe impromptus w Filharmonii Świętokrzyskiej

Opis

POLINA OSIETYNSKAJA (Rosja) fortepian

Wolfgang Amadeus MOZART Sonata F-dur nr 12
Fryderyk CHOPIN Scherzo b-moll op. 31 nr 2
Franz SCHUBERT 4 Impromptus D. 935 op. 142
Richard WAGNER – Ferenc LISZT Miłosna śmierć Izoldy

„Mistrzyni o jubilerskiej precyzji” – jak określają Polinę Osietynskają rosyjscy krytycy – w repertuarze wymagającym od wykonawcy wyczucia i subtelności gry. Łatwo tu bowiem o banał, gdy barwy ciemne kontrastują z jasnymi, a wielkie emocje wyrażane są niekiedy pianissimo.

 Na początku okrzyknięto ją „cudownym dzieckiem”( określenie, którego Polina nie znosi), gdy jako mała dziewczynka występowała w salach wypełnionych po brzegi żądną sensacji publicznością.
Polina zaczęła występować w wieku pięciu lat. Gdy była siedmiolatką została przyjęta do prestiżowego Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego. Artystka dała swój pierwszy koncert w wieku sześciu lat w Sali Wielkiej Wileńskiego Konserwatorium na Litwie. Wspólnie z ojcem, który działał jako jej menadżer, młodziutka Polina odbyła niezliczone trasy koncertowe po krajach byłego Związku Radzieckiego. Gdziekolwiek nie pojechała, zawsze witały ją tłumy. Była wtedy w swoim kraju prawdopodobnie najbardziej znaną dziecięcą gwiazdą. W wieku 13 lat wstąpiła do Konserwatorium w Leningradzie, pod opiekę uznanej nauczycielki, Mariny Wolf.

Występowała między innymi z Tokijską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Opery Narodowej w Weimarze, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną przy Filharmonii Petersburskiej, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej „Evgeny Svetlanov”, Orkiestrą Kameralną „Wirtuozi Moskwy”, czy z orkiestrą „Nowa Rosja”. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Saulius Sondeckis, Vassily Sinaisky, Andrei Boreiko, Gerd Albrecht, Yan Pascal Tortelier i Thomas Sanderling. Występowała m.in. na Festiwalu Walońskim w Brukseli, Festiwalu „Mainly Mozart” w San Diego, Festiwalu Fryderyka Chopina w Miami, Festiwalu Białych Nocy i Festiwalu „Grudniowe Wieczory”.
Pianistka została uhonorowana nagrodą „Mały Triumph”. W 2008 wydała swoją autobiografię zatytułowaną Żegnaj, smutku, która stała się bestsellerem.
Polina Osetinskaja tworzy niezwykłe i często paradoksalne programy. Prawie zawsze włącza w nie dzieła współczesnych kompozytorów, zestawiając ich dzieła z tradycyjnymi, klasycznymi utworami. Często wykonuje utwory postawangardowych kompozytorów, takich jak: Valentin Silvestrov, Leonid Desyatnikov, Vladimir Martynov, Georgs Pel?cis czy Pavel Karmanov. Współpracuje ze studiami nagraniowymi Naxos, Sony Music i Bel Air. 

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

AMBIENTE
HELEN DORON – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety na każdy koncert w cenie: 15 zł. oraz na spektakle Met – 40 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 15.00, a w dniu koncertu od godz. 12.00 do momentu rozpoczęcia koncertu. 

 

Zapraszamy, świętokrzyskie noclegi

Kiedy
27 czerwiec, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny