Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Popularne Tagi
"Producenci nart - Zubek, Bujak, Schiele i inni"
    data dodania:2018-10-31 09:51:47
brak foto

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy zapraszają 31 marca 2016 r. (czwartek) o godz. 18:00 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza przy ul. Zamoyskiego 25 na wieczór narciarski na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. 

Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego tym razem opowie o słynnych producentach nart z zamierzchłych dziejów Zakopanego.

 W okresie międzywojennym w Zakopanem działało kilka zakładów, produkujących narty i sprzęt sportowy. Były to wytwórnie znanych narciarzy. Produkowali oni świetne jakościowo narty drewniane znane w kraju i za granicą. Ten nieco zapomniany świat nart „zubków”, „bujaków”, biegówek z wytwórni braci Schiele, chcemy przypomnieć podczas spotkania w Okszy. W przedwojennym Zakopanem (1919-1939) istniały aż cztery wytwórnie nart i sprzętu zimowego, gdzie można było kupić narty, kijki, buty, smary – jednym słowem, cały ekwipunek narciarski. Były to wytwórnie nart: Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, braci Aleksandra i Kazimierza Schiele i Józefa Fadena. Jednymi z pierwszych producentów nart byli bracia Schiele. Ich „pierwsza w Polsce mechaniczna wytwórnia nart”, mieściła się przy ul. Kasprusie. Narty produkował w swoim zakładzie także słynny pierwszy zakopiański olimpijczyk, Franciszek Bujak. Jednym z najbardziej znanych producentów nart był góral, Stanisław Zubek, zawodnik klubu sportowego SN PTT. Na początku lat dwudziestych, już po zakończeniu przygody ze sportowym wyczynem, rozpoczął produkcję nart w swojej wytwórni przy ulicy Szkolnej 1 w Zakopanem. Narty "zubki" były marzeniem ówczesnych narciarzy, a w latach trzydziestych wytwórnia Zubka przeżyła najlepszy etap w swoim rozwoju. Narty te należały do czołowych wyrobów sportowych w naszym kraju, a głośno było o nich także za granicami Polski. Narty produkowali także i inni producenci jak: Józef Faden, Izydor Gąsienica-Łuszczek i inni. Były to czasy, gdy klub sportowy SN PTT tworzył historię polskiego narciarstwa i był jego prawdziwą potęgą. Zakopane było wtedy wsią, ale już posiadało zaszczytny tytuł „zimowej stolicy Polski”. Powstała w tamtych czasach skocznia na Krokwi. O tych barwnych czasach opowiemy w Okszy. Pokażemy także kilka par nart z ówczesnych wytwórni.

Partnerem wydarzenia jest Skiturowe Zakopane.

Noclegi w Zakopanem zapraszają

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Agroturystyka Brzozowe Wzgórze
Miejscowość : Strzyżowiec
Kategorie: Agroturystyka
pokaz wiecej
Apartamenty u Łukasza
Miejscowość : Zakopane
Kategorie: Apartamenty
pokaz wiecej

Warto zobaczyć
Jezioro Krępsko
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Pałac Mieroszewskich
Miejscowość: Będzin
pokaz wiecej
Jezioro Tuczno
Miejscowość: Człuchów
pokaz wiecej
Cmentarz Żydowski w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Mury Obronne w Świdwinie
Miejscowość: Świdwin
pokaz wiecej
Zamek w Sandomierzu
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Furta Dominikańska
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Jacka
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Figura św.Floriana
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę