40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ JANUSZA KRÓLA

40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ JANUSZA KRÓLA

Opis

 Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy

CHÓR GAUDEAMUS /Drohobycz – Ukraina/
STEPAN DATSYUK przygotowanie chóru

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UJK
EWA ROBAK przygotowanie chóru


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JANUSZ KRÓL dyrygent

 

Henryk CZYŻ Canzona di barocco na orkiestrę smyczkową
Luigi CHERUBINI Requiem c-moll**

 

Prof. Janusz Król świętuje 40-lecie pracy artystycznej. Jubileusz jest okazją do przywołania niektórych faktów z bogatej biografii profesora. Artysta po studiach w Akademii Muzycznej w Łodzi podjął pracę w dawnym WSP w Kielcach. obecnie – Uniwersytet Jan Kochanowskiego. Jak zatem widać, losy zawodowe profesora są ściśle związane z Uczelnią, jej historią i kolejnymi zmianami w statusie. Od początku prowadzi Chór Uniwersytecki, a efekty tej pracy były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, m.in. nagrodą miasta Kielce. Profesor posiada bogaty dorobek artystyczny, uczestniczył w licznych projektach, a przy wielu współpracował z Filharmonią Świętokrzyską. Cieszymy się, że ten piękny Jubileusz – u progu Świąt Wielkiej Nocy – profesor zechciał obchodzić razem z nami. W ten oto sposób powstał koncert z przepiękną muzyką na Wielkanoc.
Canzona di barocco Henryka Czyża skomponowana została w 1983 roku. Utwór ma formę tryptyku, w którym śpiewny temat główny przewija się przez część pierwszą i powraca w części ostatniej zakończonej dramatycznym, jakby urwanym akordem. Niesłychanie poruszający, owiany smutkiem i melancholią – czyżby w podtekście kryły się traumatyczne doświadczenia młodego partyzanta, więźnia obozów niemieckich i sowieckich, późniejszego kompozytora postrzeganego jako człowieka pogodnego, z poczuciem humoru?
O Reguiem Luigiego Cherubiniego Beethoven powiedział, że gdyby napisał tego typu utwór, wzorem stałoby się dzieło włosko-francuskiego kompozytora (Cherubini urodził się we Florencji, Francja była jego drugą ojczyzną). Tak się stało, że po latach Requiem zabrzmiało na pogrzebie wielkiego klasyka wiedeńskiego. Dzieło wpisuje się w romantyczny nurt muzyki religijnej, uwagę zwraca brak głosów solowych. To ponoć efekt nie najlepszych doświadczeń kompozytora z solistami operowymi.
W siedmiu częściach momenty refleksyjne, kantylenowe sąsiadują z dramatycznymi.
Chór Gaudeamus z Drohobycza oraz Instytutu Edukacji Muzycznej UJK i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi sam Jubilat.


ZESPÓŁ CHÓRALNY GAUDEAMUS
Zespół chóralny Gaudeamus Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franka w Drohobyczu został założony w 1965 przez Wasyla Jiżaka, obecnie kieruje nim Stiepan Datsyuk. Składa się z 40 osób – w większości ze studentów i absolwentów Uniwersytetu. Wszyscy członkowie zespołu są amatorami. W jego repertuarze, oprócz klasyki, znajdują się kompozycje inspirowane ludowymi pieśniami ukraińskimi oraz aranżacjami muzyki pop. Chór występował na Ukrainie, a także na Łotwie, w Słowacji, Francji, Austrii, Hiszpanii, Polsce. Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: muzyki sakralnej „Ad gloriam Dei” – 2002 (Pińczów – I miejsce); muzyki chóralnej – 2003 (Hajnówka – I miejsce); chórów młodzieżowych – 2004 (Rzeszów – Grand Prix); międzynarodowego festiwalu „Młodzież i muzyka w Wiedniu” – 2006 (I miejsce); XXIII międzynarodowego konkursu chóralnego Franza Schuberta – 2006 (Wiedeń – nagroda za najlepsze wykonanie programu wolnego). Zespół brał udział w koncercie-requiem „Młodzież będzie pamiętała Czarnobyl” – 2010 (Kijów) oraz w międzynarodowych festiwalach chóralnych: „Advent – 2004” – (Wiedeń), muzyki sakralnej – 2007 (Barcelona), Universitas Cantat 2009 (Poznań). Był uczestnikiem projektów międzynarodowych (Gloria A. Vivaldiego – z Chórem UJK, Orkiestrą FŚ, Kielce 2005, Drohobycz 2006; Requiem – z Chórem UJK i Benedictus z Ruźomberku, Orkiestrą FŚ, Kielce 2008; Exegi Monumentum R. Twardowskiego – z Chórem UMCS, Orkiestrą Filharmonii im. H. Wieniawskiego, Lublin)

STIEPAN DATSYUK jest absolwentem Wydziału Muzyczno-Pedagogicznego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, gdzie obecnie pełni obowiązki dziekana tego Wydziału. Swoje umiejętności uzupełniał na Wydziale Dyrygowania w Konserwatorium we Lwowie i na Uniwersytecie w Kijowie. W 2002 otrzymał stopień pedagogiczny – profesor. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Gaudeamus. W 1999 uhonorowano go nagrodą „Najlepszy dyrygent” na VIII Międzynarodowym festiwalu chórów studenckich „Academic Banska Bystrica – 2001”. Artysta znany jest dzięki swoim publikacjom, a także organizowaniu przedsięwzięć muzycznych.


CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UNIWERSYTETU
JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Uczestniczy od wielu lat w życiu kulturalnym Kielc, reprezentuje uczelnię na terenie miasta i całego kraju. Prowadzi stałą współpracę z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Zespół otrzymał platynową płytę za Golgotę Świętokrzyską, diamentową za Psałterz wrześniowy i podwójną diamentową za Tu es Petrus oraz platynową za Siedem pieśni Marii. W 2006 wystąpił w spektaklu Pasja autorstwa H. Jachimowskiego i P. Łukowca. Chór wziął również udział w nagraniu live koncertu Siedem pieśni Marii oraz Listów z Placu Zgody Z. Książka i B. Gliniaka. Zespół jest laureatem nagrody III stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2004. Otrzymał także III nagrodę w 2002, wyróżnienie w 2004 oraz II nagrodę w 2007 na Łódzkim Festiwalu Cantio Lodziensis.


EWA ROBAK
Doktor sztuki w dyscyplinie dyrygentura, adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi chór akademicki, chór Antidotum oraz Chór Kameralny Fermata. Z tymi zespołami wzięła udział w nagraniu 10 płyt. Była wielokrotnie nagradzana za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymała indywidualnie nagrody: Rektora Akademii Świętokrzyskiej za osiągnięcia artystyczne i naukowe (2003/2004, 2005/2006, 2009); nagrodę I st. Prezydenta Miasta Kielce (2004); nagrodę Miasta Kielce (2005); nagrodę dla Dyrygenta w Pradze (2011); nominację do nagrody Marszałka „Świętokrzyska Victoria” w kat. Osobowość (2014), nagrodę dla Dyrygenta na festiwalu „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej (2015). Artystka jest bardzo aktywna w środowisku i poza regionem.

 

JANUSZ KRÓL
Urodził się w 1951 na Mazurach w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1975. Po studiach podjął pracę w WSP w Kielcach, szybko awansując. Podstawą awansów są głównie efekty pracy z chórem Instytutu, który z małymi przerwami prowadzi do dziś. W 1986 przeprowadził przewód kwalifikacyjny I stopnia, a następnie II stopnia. Od 1999 jest profesorem mianowanym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Posiada bogaty dorobek artystyczny. Uczestniczył w poważnych artystycznych projektach wykonawczych. Wykonuje utwory m. in. J. Haydna, W. A. Mozarta, C. Orffa, L. van Beethovena, A. Vivaldiego i innych.
Jest organizatorem seminariów i warsztatów dyrygenckich dla nauczycieli – dyrygentów chórów szkolnych, stałym konsultantem programu „Śpiewająca Polska”, bierze udział w pracach jury na przeglądach i konkursach chóralnych. Czterdziestolecie pracy zawodowej to przykład niestrudzonej działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej Janusza Króla, przykład twórczego, właściwego edukacyjnie i artystycznie wykorzystania potencjału studentów Instytutu Wychowania Muzycznego UJK. Był wielokrotnie odznaczany, nagradzany i wyróżniany, m.in. nagrodą miasta Kielce.

Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
AMBIENTE
MZK Kielce
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu. 

Góry Świętokrzyskie noclegi zapraszają

Kiedy
18 marzec, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny