Muzeum Historii Torunia - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Historii Torunia - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu

Opis

Zaaranżowana na czterech piętrach ekspozycja „Toruń i jego historia” to wystawa będąca jednym z największych przedsięwzięć ekspozycyjnych Muzeum Okręgowego w Toruniu, a zarazem najbardziej oczekiwanych przez miłośników miasta. Ekspozycja pokazuje dzieje Torunia od okresu przedkolacyjnego, poprzez średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, czasy międzywojenne, okupację, aż do lat powojennych. Całość zrealizowana została z wielkim rozmachem, przy wykorzystaniu najnowszych trendów we współczesnym muzealnictwie. Dodatkową atrakcją Muzeum Historii Torunia są pokazy, opracowanego w technice 3D, filmu „Księga Toruń”, a także odbywające się regularnie wystawy czasowe dotyczące historii miasta.

 

W oddziale zapoznać można się z ekspozycją prezentującą następujące epoki historyczne z dziejów miasta:

PRAHISTORIA

Wystawę Toruń i jego historia rozpoczyna okres zwany prahistorią. Pokazuje on życie człowieka

na terenie Torunia i jego okolic od ok. 11 tys. lat p.n.e. do okresu wczesnego średniowiecza.
Dwie prezentacje multimedialne uzupełniają ekspozycję ikonograficznie i merytorycznie.

 

ŚREDNIOWIECZE

W kolejnej sali znajdują się obiekty i prezentacje dotykowe opowiadające o wydarzeniach mających miejsce w średniowieczu. Wśród wielu ciekawych obiektów zwraca uwagę np. kotwica oraz części konstrukcyjne wraku średniowiecznego statku nazywanego miedziowcem. Zobaczyć można tutaj także bardzo ciekawą prezentację z elementami animacji i narracji opowiadającą o niebezpieczeństwach handlu średniowiecznego. Zwiedzający może również obejrzeć film opowiadający o rozwoju przestrzennym ówczesnego Torunia.

 

NOWOŻYTNOŚĆ

W pierwszej sali przedstawiającej dzieje nowożytne Torunia sercem ekspozycji jest multimedialna prezentacja 3D i 2D. Animacja przedstawia wizerunek największego toruńskiego dzwonu Tuba Dei oraz jego oryginalne brzmienie. W tym miejscu obejrzeć można również film pod tytułem Toruń 

w Koronie.

Na wystawie znajdują się także bardzo interesujące toruniania z czasów nowożytnych, takich 

jak elementy architektoniczne, witraże, wywieszki cechowe, monety, medale, dokumenty, itd.

W drugiej sali dotyczącej nowożytności elementem, który niewątpliwie przykuwa uwagę widza, jest prezentacja poliwizyjna opowiadająca o wojnach polsko-szwedzkich. Została ona wzbogacona efektami wizualnymi i dźwiękowymi.

 

MODELE KOŚCIOŁÓW

Dla miłośników architektury atrakcję stanowić będą dwa modele kościołów toruńskich, które jako element interaktywny uczą przez zabawę. Składają się one z dużych drewnianych elementów ułożonych w sposób wiernie odtwarzający bryły dwóch przeciwstawnych pod względem wyznaniowym kościołów toruńskich. 

 

TWIERDZA TORUŃSKA

Prezentacja przedstawiająca rozwój i modernizację twierdzy toruńskiej w okresie pruskim przyciąga uwagę widza swoją atrakcyjną aranżacją. Za pomocą narratora, planów i obrazów miasta udało się w prosty sposób pokazać to trudne i ważne zagadnienie. Tę cześć wystawy urozmaica także duża ilość broni palnej i białej.

 

OKRES MIĘDZYWOJENNY

Okres II Rzeczypospolitej pokazany został za pomocą licznych obiektów podkreślających ówczesne znaczenie Torunia. Dzięki międzywojennemu garnizonowi, który skupiał wszystkie rodzaje wojsk, w zbiorach Muzeum znajduje się bogaty zbiór ikonografii lotniczej wykonanej przez toruńskich lotników. Zwiedzający, dzięki interesującej scenografii, która uświetniła wystawę, mogą odbyć „lot sterowcem nad miastem”.

Na ekspozycji pośród licznych multimediów tematycznych znalazł się także unikatowy film pokazujący życie Torunia w końcu lat 30-tych. Jego autorem jest Bogusław Magiera.

 

II WOJNA ŚWIATOWA

Trudny czas okupacji niemieckiej w Toruniu rozpoczyna prezentacja oddająca klimat i grozę tamtych dni oparta na pamiętnikach Eugeniusza Przybyła.

Na ekspozycji wśród obiektów znalazły się także tabliczki nagrobne zmarłych w toruńskim obozie przesiedleńczym zwanym Szmalcówką.

Polecamy Roztocze noclegi

Kiedy
01 luty, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny