Wystawa OD/KODOWANIE

Wystawa OD/KODOWANIE

Opis

Wystawa poruszy ciekawe zjawisko inspirowania się przez współczesnych artystów sztuką ludową, foklorem i szerzej dziedzictwem kulturowym, zarówno w wymiarze materialnym jak i niematerialnym. O swoich fascynacjach motywami ludowymi opowiedzą artyści podhalańscy: znany rzeźbiarz zakopiański Marcin Rząsa, projektantka mody Elżbieta Krzemińska-Owczarz, architekci Jan Karpiel "Bułecka" i Marcin Steidel oraz jubiler Przemysław Wańczyk. Dodatkowo swoje prace zaprezentują najlepsi polscy artyści złotnicy ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, którzy odsłonią przed widzami sam proces tworzenia biżuterii "folkowej". Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki poznańskiej Galerii YES.

Wystawa ma na celu odpowiedzieć na kilka pytań: w jakim stopniu artystów współczesnych interesują dziś formy i motywy tradycyjne oraz zastosowanie materiałów typowych dla twórców ludowych? Czy może artyści nastawieni są tylko na stylizację swoich dzieł na „ludowe”, "klasyczne"? A może inspirują ich jedynie regionalne motywy, które ulegają daleko idącym przetworzeniom? Jeżeli tak, to jak zostają przełożone na język sztuki współczesnej? Czy wreszcie istnieje dziś szersze zapotrzebowanie na prace inspirowane tradycyjną sztuką ludową, odwołujące się do tradycji? Zapraszamy do indywidualnego "odkodowania" i odczytania prezentowanych dzieł.

 

Wystawa OD/KODOWANIE czynna będzie do 10 kwietnia 2016, codziennie w godz. 09:00-16:00.

 

Marcin Rząsa.Rzeźbiarz. Mieszka i pracuje w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował w pracowni profesora Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem profesora Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994-1995 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, w pracowni J. Jankovica.

Rzeźbi w drewnie. Swoje prace pokazywał między innymi w instytutach polskich w Berlinie, Bratysławie i Rzymie; w BWA w Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gorlicach, w CSP w Orońsku, Ostrowcu Świętokrzyskim; Liptowskim Mikułaszu, Spiskiej Nowej Wsi; w prywatnych galeriach w Zakopanem, Warszawie, Krakowie, Sopocie, Berlinie, Szydłowcu, w Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy), w Weinheim (Niemcy) i w Kieżmarku na Słowacji.

Od 1986 roku prowadzi w Zakopanem galerię, w której eksponowana jest kolekcja rzeźb Antoniego Rząsy, jego ojca. Współpracuje z Muzeum Tatrzańskim (autor ekspozycji w willi Oksza, oddziale Muzeum Tatrzańskiego), z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim. Jest też przewodnikiem tatrzańskim.

Kazimierz Dolny noclegi zaprasza

Kiedy
19 styczeń, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny