Msza Święta i koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Msza Święta i koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Opis

Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał zespół perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od 67. lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8. listopada 1948 roku, polecający Profesorowi Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku - Karolin. Premiera pierwszego programu artystycznego odbyła się 6. listopada 1950 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, a już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata. Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42. regionów etnograficznych. Podczas jednego koncertu pełnospektaklowego podziwiać można około 20. z nich. „Mazowsze" to muzyczne marzenie Tadeusza Sygietyńskiego (kompozytora i aranżera), które spełniło się dzięki artystycznej wizji Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (aktorki filmowej i kabaretowej). „Mazowsze” to ponad stu artystów, 1500 kostiumów, prawie 7 tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 235 zagranicznych tras koncertowych i 189 odwiedzonych miejscowości w Polsce. Od 2009 roku zespół ma wreszcie własną scenę – Matecznik Mazowsze w Otrębusach, gdzie poza koncertami „Mazowsza” swój dorobek artystyczny prezentują także inni artyści.

„KOLĘDY I PASTORAŁKI” – to koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry „Mazowsza”. W koncercie rozbrzmiewają utwory znane, śpiewane i lubiane, ale także te mniej popularne, jak chociażby „Serca ludzkie się radują” czy „Święta Panienka”. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu, są tak różne... W jednych słychać rytm mazura czy oberka, w innych poloneza; z większości emanuje radość, ale i zaduma. Kolędy w wykonaniu „Mazowsza” od lat towarzyszą wigiliom w polskich domach. Są charakterystyczne. Mają swój rozpoznawalny styl i tradycyjną interpretację, dzięki którym wciąż zyskują uznanie nie tylko w Polsce.

Koncert odbędzie się w ramach VII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...2015/2016" dnia 10.01.2016 r. o godzinie 19:00 w kościele pw. Św. Krzyża, który mieści się przy ul. Chałubińskiego 30.

Wstęp wolny 

Zakopane wille zapraszają

Kiedy
05 styczeń, 2016
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny