POŁUDNIOWY TYROL NA LUDOWO LUB SPOROTWO

POŁUDNIOWY TYROL NA LUDOWO LUB SPOROTWO

Opis

to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają tych, którzy w czasie zbliżających się ferii zimowych odwiedzą jedną z farm Roter Hahn w Południowym Tyrolu. Początek roku to także okazja do obejrzenia lub też wzięcia udziału w niezwykle prestiżowych zawodach narciarskich.

Tradycje ludowe
Zusslrenne to jedna z najstarszych tradycji kultywowanych przez mieszkańców wsi Prad przy przełęczy Stilfserjoch. To niezwykle malownicze wydarzenie odbywa się w tłusty czwartek, czyli 4 lutego. Zusslrenne to pochód, w którym bierze udział sześciu mężczyzn symbolizujących konie siwej maści ciągnące pług. Za nimi podążają: woźnica, siewca, chłopi, parobek oraz dziewka. Wszyscy niosą narzędzia rolnicze. Pochód przedstawia drogę na pole i pracę na roli. Jednocześnie wyrusza drugi pochód, prowadzony przez człowieka niosącego dzwonek. Na jego dźwięk w pochodzie ruszają ludzie zwani Zussln – postaci, od których nazwę wziął ten obrządek. Ubrane są one w białe kapelusze z kolorowymi kwiatami oraz kokardami. Zussln w trakcie trwania pochodu hałasują swoimi dzwonkami symbolicznie przepędzając zimę oraz „budząc" zboże, które ma obrodzić latem. Oba te pochody nawiązują do prastarego kultu płodności.

W połowie lutego, w górnej części regionu Val Venosta, odbywa się jedna z najstarszych tradycji alpejskich. Jest to tak zwane Scheibenschlagen, czyli przepędzanie zimy ogniem. Zabawa odbywa się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Po zmierzchu i wieczornej modlitwie osoby biorące udział w uroczystości wyruszają w miejsce paleniska na wzniesieniu i pod osłoniętym słomą płonącym stojakiem przypominającym krzyż umieszczają w ogniu na patykach okrągłe kawałki drewna wielkości dłoni z otworem w środku. Następnie rozżarzone kawałki drewna wyrzucane są przez nich daleko w niebo. wszystkiemu towarzyszą tradycyjne pieśni.

Gdy spadnie śnieg
Styczeń i luty to doskonała okazja do spędzenia w Alpach bardziej aktywnego wypoczynku. Południowy Tyrol to prawdziwy raj nie tylko dla miłośników nart i snowboardu. Ci, którzy zdecydują się spędzić ferie zimowe na jednej z farm Roter Hahn nie zawiodą się – duża cześć z gospodarstw położona jest bowiem tuż koło najlepszych tras zjazdowych. A to oznacza, że można poświęcić więcej czasu na białe szaleństwo, niż na dojazdy i szukanie parkingu.

Przepiękne zimowe pejzaże alpejskie można także podziwiać spod koca, z zaprzężonych w konie sań. Kuligi organizowane są we wszystkich wsiach regionu. Odważni mogą udać się na wycieczkę i podziwiać zaśnieżone krajobrazy wprost z grzbietu konia. No i oczywiście sanki, które w Południowym Tyrolu mają status sportu narodowego. W kraju mistrza saneczkarstwa Armina Z?ggelera sport ten sprawia olbrzymią przyjemność wszystkim, nawet tym, którzy nie marzą o udziale w olimpiadzie.

Na tych, którzy po całym dniu szaleństw będą chcieli odpocząć czekają atrakcje, które nie wymagają już takiego nakładu sił. Takim wydarzeniem jest np. festiwal rzeźb śniegowych, który w tym toku odbywa się w dniach 13-20 stycznia w miejscowości San Candido, a później w San Viglio. Udział w XXV-tej edycji festiwalu zapowiedziało już 30 artystów z całego świata, którzy za pomocą dłuta, drutu, piły, łopaty oraz oczywiście śniegu wyczarują magiczne rzeźby. Dzięki specjalnemu oświetleniu, lodowe arcydzieła szczególnie okazale prezentować się będą po zmierzchu. Wystawa otwarta będzie aż do wiosny, kiedy to w naturalny sposób zostanie zamknięta przez pierwsze wiosenne promienie słońca.

W drugiej połowie stycznia, a dokładnie w dniach 21-24, w miejscowości Anterselva odbywają się zawody biathlonowe. Jest to nie lada gratka dla wszystkich miłośników tej zimowej dyscypliny. W trzydniowych zmaganiach bierze bowiem udział czołówka zawodników z całego świata. Specjalnie przygotowane na tę okazję tory już od ponad 30 lat stanowią arenę zmagań w ramach Pucharu Świata. Warto dodać, że w latach 1975, 1983 i 1995 odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w biathlonie.

Innym sportowym wydarzeniem, którego nie można przegapić jest Gsieser Tal Lauf, czyli jedna z najważniejszych imprez biegowych Alp. Co roku zawody gromadzą ok. 2 500 entuzjastów tej najpopularniejszej zimowej dyscypliny. Zawody rozgrywają się na dwóch trasach: krótszej – 30-kilometrowej oraz w klasycznym maratonie o długości 42 km. Gsieser Tal Lauf jest częścią Tyrol Trophy, na który składają się 3 najważniejsze biegi otwarte w Tyrolu oraz Euroloppet, czyli cyklu jedenastu wyjątkowych zawodów sportowych rozgrywanych w Centralnej Europie.

Sportowe emocje sięgną zenitu 22 lutego w Alpe di Siusi, gdzie odbywa się niezwykle widowiskowy maraton narciarski. Aby uatrakcyjnić, ale także i utrudnić wyścig, maraton rozgrywa się przy blasku księżyca. Zawodnicy wyposażeni w latarki mają do pokonania pętlę o długości 30 km. Wydarzenie jest też niezwykle atrakcyjne dla widzów, którzy po zawodach biorą udział w specjalnie zorganizowanej z tej okazji zabawie.

Bieszczady noclegi zapraszaja
  

Kiedy
17 grudzień, 2015
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny