Wernisaż wystawy "Władysław Jarocki"

Wernisaż wystawy "Władysław Jarocki"

Opis

W jego przypadku dotyczył on polskiego pejzażu regionu Podhala i Tatr, ale również obrzędów religijnych i ludowych związanych z Huculszczyzną. Jarocki podziwiał też, a tym samym utrwalał w swoim malarstwie, widoki z podróży na Kaukaz, Krym i Ukrainę oraz do Włoch i na wybrzeże Bałtyku. Studiował również w Paryżu, uczęszczając przez rok do Académie Julian.

W latach 1925–1928 Władysław Jarocki pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP. W okresie 1933–1935 piastował funkcję prorektora, a w 1937 został mianowany profesorem zwyczajnym malarstwa. Podczas okupacji hitlerowskiej, w latach 1940–1943, kierował działem grafiki w Städtische Handwerker-und Kunstgewerbeschule w Krakowie. Był współzałożycielem znakomitego miesięcznika „Sztuki Piękne”, wydawanego przez matejkowską Akademię; czasopismo ukazywało się w latach 1924–1934, a Jarocki był jego redaktorem naczelnym.

Związki Władysława Jarockiego z Krakowem i Akademią Sztuk Pięknych były więc bardzo silne, ale również urozmaicone częstymi wizytami malarza w domu poety Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. W 1920 roku Jarocki zawarł związek małżeński ze starszą córką Jana Kasprowicza i w ten oto sposób związał się równie mocno z Harendą, zakupioną przez poetę w 1924 roku. Natomiast w 1927 roku, w porozumieniu z rektorem Adolfem Szyszko-Bohuszem, Jarocki bezpośrednio wpłynął na zakup starego domu jako Domu Plenerowego krakowskiej ASP, z którego studenci Akademii korzystają po dziś dzień. Na Harendzie, w części domu Jana Kasprowicza, udostępniana jest stała ekspozycja rysunków, pasteli i obrazów olejnych Jarockiego.

Zbliżając się nieuchronnie do obchodów jubileuszu 200-lecia pełnienia edukacyjnej misji, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pragnie przypomnieć ważne okresy swojej świetności oraz przybliżyć sylwetki i dorobek twórczy wielu wybitnych profesorów, wykładowców i studentów. Władysław Jarocki z pewnością do nich należy i chociaż nie ukazał się do tej pory żaden większy album, żadna kompleksowa monografia artysty, to rozproszony po wielu muzeach i instytucjach dorobek oraz wiedza krytyczna i historyczna o nim, rozrzucona w pisanych źródłach, pozwalają na pionierskie przygotowanie, wspólnie z Miejską Galerią Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, wydawnictwa pokazującego potencjał talentu oraz wysoką klasę dzieł Władysława Jarockiego.

Powierzając – wspólnie z panią Beatą Anną Zadziorko, dyrektorem MGS w Zakopanem – opracowanie merytoryczne nad wystawami i albumem kuratorom w osobach pani Zofii Weiss oraz Małgorzaty Sokołowskiej, jestem pewien znakomitego rezultatu, zarówno co do kształtu i koncepcji wystaw w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki oraz w Galerii ASP i Muzeum ASP w Krakowie, jak również bogatej i wnikliwie opracowanej zawartości monograficznego wydawnictwa o Władysławie Jarockim.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lipca 2015 r. o godzinie 18:00 w Mieskiej Galeri Sztuki mieszczącej się przy ulicy Krupówki 41.

Zapraszamy.  

Zakopane pensjonaty zapraszają

Kiedy
02 lipiec, 2015
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny