Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Filharmonia Świętokrzyska zaprasza
    data dodania:2011-10-04 09:38:35
brak foto

Zapraszamy na koncert Arcydzieła Symfoniki

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 7 października 2011, godz. 19.00
sala koncertowa, Kielce, Pl. Moniuszki 2 B

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A - abonamentowy)

ADAM WODNICKI – fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA – dyrygent

Piotr CZAJKOWSKI I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Dymitr SZOSTAKOWICZ I Symfonia f-moll op. 10


W zasadzie rekomendacja tego programu mogłaby się ograniczyć tylko do tytułu koncertu. Po prostu – Arcydzieła symfoniki. Dwa genialne utwory, które od momentu swego powstania wzbudzają nieopisany entuzjazm słuchaczy na całym świecie.
I Koncert b-moll Czajkowskiego wręcz przyćmił swą popularnością dwa pozostałe koncerty fortepianowe tego kompozytora, a o jego wartości przesądza zarówno wspaniała melodyka czarująca romantycznym liryzmem, przemieszanym z żywą, niespokojną rytmiką, jak i wirtuozowskie partie solowego instrumentu, porywające już od początkowych taktów. To wysoka poprzeczka dla wybitnych wykonawców, takich jak np. Adam Wodnicki, nazywany przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą”. Artysta, znany naszej publiczności, niezmiennie olśniewa swą wrażliwością i talentem melomanów prestiżowych sal koncertowych.
I Symfonia f-moll Szostakowicza od razu wywindowała swego twórcę na szczyty popularności. Mimo że napisana została jako praca dyplomowa, jest rozpoznawalna przez indywidualny język muzyczny, typowy dla późniejszych dzieł największego symfonika XX w. Uwagę zwraca charakterystyczna rytmika z tanecznością i marszowością na czele oraz liczne nawiązania do tradycji muzyki rosyjskiej.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.

 

ADAM WODNICKI
Koncertował jako solista na pięciu kontynentach. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak: Arundel Festival w Anglii, Les Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant, w Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Pianistycznym w Szenyang i in. Dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji, m. in. w Japonii, USA, Finlandii, Polsce, oraz płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur i Altarus – płyty z muzyką I. J. Paderewskiego zostały ocenione jako ”nagrania mistrza fortepianu”; płyta firmy Centaur (z wiolonczelistą Carterem Enyeart’em) Chicago Tribune uznała jako „jedno z najlepszych nagrań współczesnej muzyki kameralnej roku”, zaś Tria fortepianowe Roberta Muczyńskiego umieszczono na tzw. „Want List 2004”.
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną w klasie profesora Jana Hoffmana, studiował również u Guido Agosti’ego w Sienie oraz u Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington. Był trzykrotnie nagradzany, zarówno na krajowych konkursach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jak i na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Pianista jest również cenionym pedagogiem: pracował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w School of Music (University of Texas w Austin), od 1980 wykłada w University of North Texas College of Music w Denton. Juror międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, Los Angeles, Kolumbii i in., prowadził również kursy mistrzowskie, m.in. w Central Conservatory w Pekinie, University of Pretoria w RPA. Od kilku lat jest dyrektorem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Pradze (obecnie w Warnie). Jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkich I. J. Paderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

 Tagi: Filharmonia Świętokrzyska Filharmonia Kielce

 
Wybierz swój region
Ostatnio dodane
Warto zobaczyć
Kaplica “Na Wodzie” nad Prądnikiem
Miejscowość: Wadowice
pokaz wiecej
Kaplica NMP Szkaplerznej w Częstochowie
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Wieża Bismarcka
Miejscowość: Świdwin
pokaz wiecej
Staw Nocy Letniej
Miejscowość: Janów
pokaz wiecej
Muzeum Nikifora
Miejscowość: Krynica-Zdrój
pokaz wiecej
Tęcza Wolności
Miejscowość: Nowy Wiśnicz
pokaz wiecej
Wąwóz Królowej Jadwigi
Miejscowość: Sandomierz
pokaz wiecej
Kościół p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego KM
Miejscowość: Częstochowa
pokaz wiecej
Kościół Ewangelicki
Miejscowość: Piotrowice Świdnickie
pokaz wiecej
Figura świętego Jana Napomucena wraz z krucyfiksem
Miejscowość: Myszkowice
pokaz wiecej


Copyright 2009-2019 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę