Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Zamek w Oporowie

Kategoria:Zamki i pałace
Miejscowość:Oporów 34
Poczta:99-322 Oporów
Telefon :
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Gotycki Zamek w Oporowie wzniesiony został z cegły w latach 1434-1449 na polecenie biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Przebudowy zamku nastąpiły kilkukrotnie w XVII, XVIII oraz XIX wieku, jednak przyniosły one niewielkie zmiany, takie jak renesansowe stropy, barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Ponadto w pierwszej połowie XIX wieku na terenie otaczającym zamek założono park.

W okolicy krążą legendy o tym, że zamek nawiedzony jest przez cierpiące dusze oporowskiej kasztelanki oraz miejscowego przeora spotykających się potajemnie w ukrytym przejściu, które kiedyś zawaliło się skazując ich na śmierć w tunelu. Zamek nawiedza ponoć również kasztelanka Barbara Tarnowska, tak zwana "Biała Dama", która wydała rozkaz pobicia na śmierć kapłana. Faktem jest, że w 2010 roku monitoring zamku zarejestrował, jak kaplicę wypełnia tajemnicza i pulsująca poświata, zarejestrowano również krążący po podłodze promień i białe obiekty, włączył się też alarm, a kilka dni później sytuacja się powtórzyła.

Od roku 1949 w zamku działa muzeum, gdzie prowadzone są sesje naukowe, praktyki studenckie, plenery malarskie i fotograficzne, a działalność dydaktyczna skierowana jest również do dzieci i młodzieży.Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę