Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Zamek Krzyżtopór

Kategoria:Zamki i pałace
Miejscowość:Ujazd 73
Poczta:27-570 Iwaniska
Telefon :
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Ujazd jest niewielką miejscowością lecz szeroko znaną dzięki monumentalnym ruinom zamku Krzyżtopór. Budowla została wziesiona na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego, pragnącego zbudować siedzibę , która przyćmiłaby inne siedziby magnackie w kraju. Nazwa zamku wzięła się od symboli: krzyża symbolizującego poglądy Ossolińskiego, oraz topora stanowiącego jego herb. Symbole wykute zostały nad głównym wejściem do zamku i można je oglądać do dnia dzisiejszego.

Zabudowa stanowi swoistą ciekawostkę, gdyż cztery baszty zamkowe reprezentują cztery pory roku, wewnątrz znajduje się 12 sal symbolizujących 12 miesięcy, 52 pokoje to ilość tygodni w roku, ponadto zgodnie z przekazami istniało kiedyś również 356 okien, czyli ilość dni w roku.

Przez swoją rozrzutność właściciel popadł w ogromne długi, które nie dziwią, kiedy faktem jest, że w stajniach umieszczono marmurowe żłoby, konie mogły przeglądac się w kryształowych lustrach, a podobno do tego nad jedną z sal sufit stanowiło ogromne akwarium z egzotycznymi rybami. Po śmierci Krzysztofa posiadłość przejmowały kolejne rody, aż w 1655 roku zdobyty został przez Szedów. W 1770 roku zamek został całkowicie splądrowany i zniszczony, po czym popadł w ruinę, jednak planowana jest w przyszłości całkowita odbudowa kompleksu.

Dziś w ruinach odbywają się liczne imprezy i pokazy, w tym Konfrontacje Bractw Rycerskich, Spotkanie Rycerzy i Dam Dworu, Festiwal Ognia i Światła.Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę