Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Zamek Królewski w Chęcinach

Kategoria:Zamki i pałace
Miejscowość:Chęciny
Ulica: Armii Krajowej 18
Poczta:26-060 Chęciny
Telefon :
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku, górując nad Chęcinami, a widoczny jest z miejscowości oddalonych o kilometry. Od początku swojego istnienia stanowił ważny ośrodek władzy królewskiej, odbywały się tu zjazdy książąt i szlachty polskiej, z których ostatni uważany jest za pierwszy polski sejm.

Podczas panowania Kazimierza Wielkiego rozbudowa pozwoliła zostać zamkowi niezdobytą przez prawie 3 wieki fortecą. Mieszkała tam druga żona króla, a w późnijszych latach również jego siostra, żona Władysława Jagiełły z synem oraz żona Zygmunta Starego. Zamek wykorzystywany był również jako więzienie, w którym osadzono przyrodniego brata Władysława Jagiełły oskarżonego o podburzanie Rusi oraz ważniejszych jeńców schwytanych po bitwie pod Grunwaldem, w tym wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego - Michała Küchmeistra.

W ciągu wielu lat na zamku wybuchły dwa pożary, został trzykrotnie splądrowany i zniszczony. W czasie I WŚ ruiny służyły jako schronienie dla wojsk rosyjskich i przypłaciły to ostrzałem przez wojska austriackie. Po drugiej wojnie natomiast pozostałości zabezpieczono jako trawłą ruinę i udostępniono dla zwiedzających.

Obecnie po rewitalizacji udostępniono turystom wewnętrzną cześć warowni, skarbiec zamkowy oraz dwie wieże z których można podziwiać panoramę świętokrzyskiego, odbudowany został również trakt królewski. Powstała też infrastruktura turystyczna: toalety, parking oraz kawiarnia. Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę