Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Tęcza Wolności

Kategoria:Pomniki, figurki, kapliczki
Miejscowość:Nowy Wiśnicz
Ulica: Rynek 38
Poczta:32-720 Nowy Wiśnicz
Telefon :14-685-09-12
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

TĘCZA WOLNOŚCI
Każda miejscowość powinna mieć jakieś symboliczne miejsce, gdzie można czcić wszystkich znanych i nieznanych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. W Wiśniczu takim miejscem jest pomnik pamięci przy drodze do zamku. Upamiętnia on fakt wywiezienia z wiśnickiego więzienia transportu więźniów do Oświęcimia oraz akcję uwolnienia więźniów przez żołnierzy Armii Krajowej.
Odnowiony i wzbogacony o kilka tablic pomnik jest darem i działem wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja. Odsłonięty został 23 listopada 1996 roku, podczas uroczystości patriotyczno-religijnej z okazji Święta Niepodległości i 15 rocznicy internowania członków NSZZ „Solidarność”.
Monument swoim kształtem nawiązuje do tęczy, na łuku z brązu o rozpiętości 7,2 m umieszczony został napis: „Tym, którym Bóg, Honor i Ojczyzna ważniejsze były niż życie”. Tęcze przebija ponad 7 m długości miecz, na głowni, którego umieszczone zostały godła Polski i herb miasta Nowy Wiśnicz. Za tęczą umieszczone zostało sześć tablic, poświęconych m.in. uczestnikom powstań 1830 i 1863 roku, żołnierzom I wojny światowej, legionistom, ludności polskiej i żydowskiej – więźniom obozów koncentracyjnych.

Napisy na tablicach za tęczą:

"Synom tej ziemi

Bohaterom powstań narodowych wszystkim, którzy walczyli i przechowywali w sercach Wolną Polskę 1830 - 1863

Żołnierzom wojny światowej 1914 - 1818 legionistom polskim, uczestnikom walk w latach 1918 - 1920

Żołnierzom, więźniom obozów koncentracyjnych, zamęczonym w wiśnickim więzieniu, ludności cywilnej polskiej i żydowskiej, wszystkim, którzy dali świadectwo odwagi cierpienia aż po ofiarę życia w czasie II wojny światowej 1939 - 1945

W latach okupacji hitlerowskiej mieścił się w Nowym Wiśniczu obóz koncentracyjny, w którym okupant wymordował około 900 Polaków. W dniu 20 VI 1940 r. odszedł jeden z pierwszych transportów 267 więźniów politycznych do obozu zagłady w Oświęcimiu. W dniu 26 VII 1944 roku Oddział Armii Krajowej w śmiałej akcji uwolnił 120 więźniów politycznych. Pamięci tych, co walczyli i ginęli za Ojczyznę.

Polakom, którzy po zakończeniu II wojny światowej wierząc w wolną i niezależną Ojczyznę oddali swe życie w więzieniach UB, NKWD i w sowieckich łagrach.

Pamięci internowanych 13 grudnia 1981 r. w wiśnickim więzieniu członków NSZZ „ Solidarność”, których w trudnych chwilach wspierał posługą duszpasterską Metropolita Krakowski, Franciszek Kardynał Macharski." 
 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę