Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.SZLAK NIEBIESKI - PRZEZ POGÓRZE WIŚNICKIE

Kategoria:Szlaki turystyczne
Miejscowość:Nowy Wiśnicz
Ulica: Rynek 38
Poczta:32-720 Nowy Wiśnicz
Telefon :14-685-09-12
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

SzLAK NIEBIESKI - "PRZEZ POGÓRZE WIŚNICKIE"

Długość trasy: 54 km.

Przebieg trasy: Bochnia – Nowy Wiśnicz – Kamień Grzyb – Kamienie Brodzińskiego – Rajbrot – Łopusze - Kamionna – Tymbark

Trasa prowadzi od stacji PKP w położonej na progu Pogórza Karpackiego Bochni na południe, poprzez całą przestrzeń Pogórza Wiśnickiego, prezentując osobliwości przyrodnicze i kulturowe tej części Pogórza, a zarazem Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

W miejscowości Kopaliny ze szlaku widoczny jest zespół pałacowy Macudzińskich z lat 30-tych XX w. Kolejnym obiektem krajoznawczym na szlaku jest położona nieopodal asfaltowej drogi i szlaku zarazem kamienna kolumna zwieńczona krzyżem, jedna z tzw. „kolumn lotników”.

Z Kopalin szlak kieruje się w stronę widocznego na południowo-wschodnim horyzoncie okazałego zamku wzniesionego przez Kmitów w XIV w., rozbudowywanego i ostatecznie ukształtowanego przez Lubomirskich w XVII w. Leżące u stóp zamku miasteczko Nowy Wiśnicz, założył w roku 1616 Stanisław Lubomirski. Miasto zachowało do obecnych czasów swój układ urbanistyczny i szereg budowli, których projektantem był włoski architekt Maciej Trapola. Miasto Nowy Wiśnicz oprócz zamku słynie ze swoich pomników i muzeów i atmosfery miasta artystów.

Z zamku na południe szlak prowadzi doliną potoku Leksandrówki, pod wzgórzem, na którym wznoszą się zabudowania byłego klasztoru karmelitów wzniesionego przez Stanisława Lubomirskiego w latach 1622 –35. Pod koniec XIX w. klasztor zamieniony został na więzienie i tę funkcję pełni do dziś.

W sąsiadującej z Nowym Wiśniczem wiosce Leksandrowa znajduje się czynna w sezonie letnim odkryta pływalnia.

Szlak z doliny prowadzi w kierunku dominującego w krajobrazie zalesionego wzgórza Bukowiec, pod którego szczytem znajduje się przyrodnicza osobliwość jaką jest „Kamień Grzyb”.

Z Bukowca dalsza trasa szlaku prowadzi wierzchowinowym obszarem wzgórza Osiczyna, a następnie górnym odcinkiem zlewni Potoku Górzańskiego. Od południa wznosi się wzgórze Paprotna (436 m), jedno z najciekawszych miejsc na szlaku. Obszar wzgórz ciągnących się stąd na południe i południowy-wschód, to południowe krańce Pogórza Wiśnickiego, za nimi widoczne są już wzniesienia Beskidu Wyspowego. Północnym zboczem Paprotnej przebiega droga krajowa nr 966, w najwyższym jej punkcie zlokalizowany jest Zajazd „Pod Kamieniem” – hotel, restauracja, parking. Szlak prowadzi na szczyt Paprotnej do znajdujących się tam efektownej grupy ostańców piaskowcowych – pomnika przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”.

Równolegle do szlaku turystycznego w kierunku „Kamieni Brodzińskiego” przebiega ścieżka przyrodniczo-turystyczna Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Z Paprotnej szlak schodzi w dolinę Uszwicy zmierzając do położonego między wzgórzami Pogórza Wiśnickiego, a Beskidem Wyspowym Rajbrotu.

 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę