Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych

Kategoria:Zabytki
Miejscowość:Zagórz
Ulica: Klasztorna 39
Poczta:38-540
Telefon :
Telefon kom:
Strona www:
Lokalizacja:Galeria

Opis

Klasztor nazywany jest także Karmelem Zagórskim, położony jest na wzgórzu, a z trzech stron otoczony rzeką Osławą, co potwierdza że klasztor powstał jako fortyfikacja obronna. Klasztor wybudowano w XVIII wieku i przekazano zakonowi Karmelitów. Świątynię wzniesiono w stylu barokowym, a trójprzęsłowa fasada bez wieży nawiązywała do rzymskiego kościoła Il Gesu. Do otoczonego murem obronnym kompleksu należały również: foresteria, szpital dla weteranów wojskowych oraz kordegarda.

W 1772 roku wojska rosyjskie oblegały w klasztorze konfederatów barskich i wskutek ostrzału wybuchł pożar, który wyrządził mocne szkody. Kolejny pożar wybuchł 26 listopada 1822 roku z niewyjaśnionych przyczyn i niestety zniszczył on całkowicie wiązania dachowe klasztoru i kościoła. Mimo podjętych prób odbudowy warownia nie przetrwała takich zniszczeń.

Do 1997 roku mury niszczały i były dewastowane, kiedy podjęto decyzję o rozpoczęciu prac mających na celu utrzymanie klasztoru w stanie trwałej ruiny. Wzmocniono w tym celu ścianę prezbiterium, odbudowano wieże, restaurowany jest mur obronny. Obecnie ruina jest zabytkiem chronionym, można zobaczyć tam pozostałości fresków iluzjonistycznych, którymi ozdobione były ściany kościoła. Na cokół przed kościołem powróciła figura Matki Boskiej Szkaplerznej, natgomiast na wzgórzu odprawiane są nabożeństwa majowe i uroczysta Msza Święta w dzień Matki Boskiej Szkaplerznej, patronki Karmelu.Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę