Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Ratusz Miejski

Kategoria:Zabytki
Miejscowość:Częstochowa
Ulica: Aleja Najświętszej Maryi Panny 45
Poczta:42-217 Częstochowa
Telefon :-
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Budynek Główny jest jednym z trzech dawnych budynków Zespołu Ratusza Miejskiego, zlokalizowanego przy dawnym placu św. Jakuba.
Zaprojektowany jako Ratusz połączonej w jeden organizm miejski Starej i Nowej Częstochowy w roku 1826, przez architekta i grafika niemieckiego pochodzenia - Franciszka Ignacego Reinsteina. Architekt opracował wiele projektów budynków użyteczności społecznej, kościołów, domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Jako grafik uprawiał drzeworyt, akwafortę i miedzioryt oraz wykonywał przede wszystkim kopie obrazów wielkich mistrzów. Jego budowle cechuje surowy i purystyczny neoklasycyzm.
Architekt określił zarówno dla Budynku Głównego, jak i pawilonów sposób użytkowania wnętrz.

W Budynku Głównym miały się mieścić kancelaria, archiwum, biuro kasjera, skarbiec, izba dla sług miejskich oraz 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią i spiżarnią, dwa boczne budynki pełniły funkcje pomocnicze.

W Oficynie Zachodniej mieścił się odwach, areszt obywatelski, areszt ścisły oraz „izba” dla oficera. Była tam również stajnia i wozownia.

W Pawilonie Wschodnim pomieszczenia przeznaczono na izbę dla stróża, izbę dla sługi miejskiego, pomieszczenie do przechowywania narzędzi ogniowych i pomieszczenie dla wagi miejskiej. Był to budynek o charakterze gospodarczo - administracyjnym.

Realizacja 3 budynków trwała od 1826 do 1828 roku.
Przez cały XIX wiek wielokrotnie remontowano i odnawiano ratusz i pawilony. W 1908 r. dokonano gruntownej rozbudowy Budynku Głównego, dobudowując do korpusu głównego część nową, zmieniając proporcje całej budowli z centralnej na podłużną. We wnętrzu zlikwidowano dawną kolistą klatkę schodową na rzecz nowej dwubiegowej. W okresie międzywojennym nie przeprowadzano prawdopodobnie żadnych zmian w wyglądzie i układzie Zespołu Ratusza. Dopiero po II wojnie światowej rozebrano Wschodni pawilon, niszcząc osiowość całego symetrycznego założenia urbanistycznego. W 1959 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało Ratusz na cele Muzeum Miejskiego, od 1967 roku budynek jest siedzibą Dyrekcji i Administracji Muzeum Częstochowskiego. W 1960 roku Zespół Budynków Ratusza Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków, a w 1978 roku został wpisany do księgi rejestru zabytków województwa częstochowskiego 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gości


Cennik

Normalny: 4 zł
ulgowy: 3 zł
rodzinny: 8 zł
środa: wstęp bezpłatny (oprócz Galerii Malarstwa i Rzeźby XX i XIX w.)
wieża widokowa: 2 zł (tylko wejście na wieżę)
1 zł (jeśli został zakupiony bilet do Muzeum) 


Opinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę