Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Oława

Kategoria:Rzeki
Miejscowość:Ziębice
Ulica: Przemysłowa 10
Poczta:57-220 Ziębice
Telefon :74 8 163 870
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

OŁAWA - rzeka, jeden z głównych lewostronnych dopływów środkowej Odry. Oława wypływa ze Wzgórz Strzelińskich, na południowy wschód od Ziębic. Jej źródła sięgają 315 m n.p.m. koło wsi Lipinki. Płynąc na północ doliną Nysy Kłodzkiej przez Ziębice, Biały Kościół, skręca w Strzelinie na północny wschód, przez Głęboką, Wiązów wypływa na Nizinę Śląską i w mieście Oławie zbliża się do Odry, na odległość około 1 km. W Oławie skręca na północny wschód i - płynąc prawie równolegle do Odry w odległości 2-5 km - wpada do niej na terenie Wrocławia.

Rzeka ma 99,8 km długości i łączy 5 powiatów: grodkowski, ząbkowicki, strzeliński, oławski oraz wrocławski. Jej dorzecze obejmujące 989 km2 leży całkowicie w województwie dolnośląskim. Rozwój Oławy wynosi 61% przy średnim spadku 2,35 promila. Jej największymi dopływami prawobrzeżnymi są Krynka, Gnojna, lewobrzeżne - to małe potoki.

W górnym biegu ma ona charakter podgórski o spadku 3,53 promila, lecz bardzo małej przepustowości. W dolnym biegu mały spadek - 0,36 promila, nie pozwala jej przepuścić nagłych wezbrań wody napływającej po większych opadach w górnej części zlewni. Powoduje to zalewanie przyległych do niej terenów nizinnych, osadzanie namułów, niszczenie zbiorów pól uprawnych i łąk. Największe szkody wyrządziła w 1997 roku podczas powodzi.

Powierzchnia zlewni Oławy wynosi 1167,4 km². W 1971 roku Oławę połączono z Nysą Kłodzką kanałem przerzutowym, aby poprawić zaopatrzenie w wodę Wrocławia.

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gości
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę