Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Łapszanka

Kategoria:Najciekawsze miejsca
Miejscowość:
Poczta: -
Telefon :
Telefon kom:
Strona www:
Lokalizacja:Galeria

Opis

Łapszanka powstała na przełomie XVI i XVII wieku jako osada zajmująca zbocza doliny potoku o tej samej nazwie. Wieś otoczona jest starymi wierchami, wśród których znajdują się najwyższe na Polskim Spiszu Kuraszowski Wierch oraz Dudasowski Wierch o wysokości 1038 metrów n.p.m. oraz niższy od nich zaledwie o 3 metry Holowiec.

Łapszanka kryje kilka ciekawostek a wśród nich wymienić można na przykład, że do 1953 roku nauczanie w szkole odbywało się w języku słowackim, dzisiaj natomiast działa przy niej regionalny zespół "Śpizocek". Turystów natomiast zainteresuje, że głęboka dolina tworzy około 30 wodospadów na potoku Łapszanka przepływającym przez wieś.

Na jednym z wzniesień wybudowana została w 1928 roku kapliczka p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z dzwonem, którego bicie zgodnie z dawnymi wierzeniami miało rozpędzać chmury, odganiać płanetniki powodujące burze oraz ostrzegać przed burzami mieszkańców. Ktoś jednak musiał dzwonić, żeby kapliczka spełniała swoją funkcję, co niestety nie skończyło się szczęśliwie 50 lat temu dla jednego z mieszkańców, który został rażony piorunem. Kolejnym zabytkiem jest wybudowany w 1909 roku na cmentarnym terenie kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.Udogodnienia dla gości


Cennik
Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę