Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Kościół p.w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Kategoria:Obiekty sakralne
Miejscowość:Częstochowa
Ulica: Gościnna 2
Poczta:42-271 Częstochowa
Telefon :34 365 99 82
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

 Istniała tu najpierw ekspozytura obejmuj±ca podmiejskie miejscowoci: Dˇbów i Sabinów - dzi w granicach miasta Częstochowy. Ekspozyturę tę powołał 14 lipca 1937 r. biskup Teodor Kubina wydzielaj±c jej teren z parafii w. Barbary. W tych samych granicach 4 marca 1957 r. biskup Zdzisław Goliński erygował tu parafię. W 1960 r. oddzielono od parafii cztery bloki na Sabinowie i przył±czono je do parafii w. Antoniego. W 1988 r. biskup Stanisław Nowak, wydzielił z parafii w. Teresy Sabinów tworz±c parafię p.w. Nawrócenia w. Pawła Ap.
W latach 1937-46 funkcję kocioła ekspozytury pełniła kaplica utworzona w budynku szkolnym. Budowę kocioła rozpoczęto jeszcze przed wybuchem II wojny wiatowej staraniem pierwszego ekspozyta placówki - ks. Stanisława Guzika. Prace przerwała wojna, a okupanci w 1942 r. rozebrali fundamenty i częć postawionych już murów. Ks. Guzik był przyjacielem partyzantów, udzielał im schronienia i wszelkiej pomocy. Na skutek denuncjacji żandarmi przeprowadzili w paˇdzierniku 1944 r. na plebanii rewizję, w czasie której odkryli na strychu podejrzane lady: lampę naftow±, naczynia po jedzeniu, niedopałki papierosów. Księdza jednak nie zatrzymano, choć niebezpieczeństwo aresztowania było realne. Doradzono proboszczowi, aby natychmiast uciekał. Nie podj±ł jednak takiej decyzji. Przypłacił to życiem. Następnego dnia, rano, gdy żandarmi najechali na plebanię, ksi±dz rzucił się do ucieczki, ale przeskakuj±c przez płot złamał nogę. Niemcy pastwili się nad rannym. Przetransportowali go do Blachowni, gdzie pozostał przez miesi±c w miejscowym areszcie gestapo. Pomimo okrutnych tortur ksi±dz nie załamał się, nie wydał partyzantów. Wywieziony został do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.
W pocz±tkach lutego 1945 r. wraz z innymi więˇniami, został ewakuowany w nieludzkich warunkach do obozu w Dora-Nordhausen, baraku 31. Był miertelnie wyczerpany i chory. Zmarł w obozie 10 marca 1945 r. Ciało jego spalono w obozowym krematorium. W 1946 r. ks. Franciszek R±pała postawił tymczasowy kociół ł±cznie z prowizoryczn± plebani± dobudowan± nad zakrysti±. ¦wi±tynię tę powięcił biskup Teodor Kubina 6 paˇdziernika 1946 r.
Obecny kociół zbudowany został w latach 1957-59 staraniem pierwszego administratora parafii ks. Gustawa Musiała wg projektu mgr inż. Władysława Kobzdeja, Jana Bajdy i Wiktora Samotyja, przy czym stary kociół rozebrano zachowuj±c częć muru, który stanowi dzi lew± cianę bocznej nawy. Równolegle w latach 1958-62 budowano plebanię. Nowy kociół powięcił
12 paˇdziernika 1958 r. biskup Stanisław Czajka - za konsekrował 9 paˇdziernika 1966 biskup Franciszek Musiel.
Staraniem Ks. Romana B±bskiego unowoczeniono plebanię oraz wyremontowano dach wi±tyni. Obecny proboszcz ks. Stanisław Jasionek pomalował wnętrze kocioła, założył ogrzewanie i przeprowadził remont organów. 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę