Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Kategoria:Obiekty sakralne
Miejscowość:Pieniężno
Ulica: Generalska 8
Poczta:14-520 Pieniężno
Telefon :55 237 46 00
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Parafia pw. św. Piotra i Pawła powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o proboszczu pochodzi z 1304 roku. Dokument erekcyjny parafii nie zachował się. Do połowy XVI wieku mieszkali tu tylko katolicy, potem przybyli tu protestanci, w wieku XIX dopiero Żydzi. Poza kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła istniała jeszcze świątynia pw. św. Jakuba, kaplica szpitalna św. Jerzego oraz kapliczka ku czci Matki Boskiej w dolinie rzeki Wałszy.

Pierwszy kościół jak większość był drewniany. Drugi kościół pochodzi z XIV wieku, był to kościół gotycki, trzynawowy o długości 35 metrów, orientowany. (Orientacja budynku kościelnego oznacza, że jego część prezbiterialna, mieszcząca ołtarz główny jest zwrócona ku wschodowi (łac. oriens - „wschód”) — w stronę grobu Chrystusa w Jerozolimie. Historycznie orientowanie nowo powstających budynków kościelnych pojawiło się w chrześcijaństwie wschodnim w V wieku n.e., a w kościele rzymskim w końcu wieku X. Było regułą do XIX wieku, obecnie dość rzadkie.)

Do kościoła prowadziło dwoje drzwi, jedne znajdowały się w samej wieży, drugie od strony zachodniej. Ewenementem jest usytuowanie wieży, nie była po stronie zachodniej, lecz na ścianie południowo-zachodniej, co rzadko było spotykanie i występowało tylko na Warmii. Posiadała 47 metrów wysokości, zbudowana na planie kwadratu. Zakończona trójkątną piramidą, nad którą wznosiła się latarnia. W 1724 umieszczono na niej 4 herby: papieski, kapituły katedralnej, miasta oraz od strony zachodniej pozłacaną gwiazdę. Herby można było jeszcze oglądać w 1886 roku. W roku 1881 na wieży znajdowały się cztery dzwony
z początku XVII wieku, jeden z 1880 roku. Od zawsze patronami kościoła byli św. Piotr
i Paweł, w pewnym momencie dodano trzeciego patrona św, Mikołaja z Bari, który miał chronić od pożarów, w tym czasie kult jego był bardzo popularny w Europie i Azji. Świątynia do 1895 roku z zewnątrz została bez zmian, wewnątrz jednak cały czas ulegała zmianom. Posiadała początkowo sklepienie gwieździste, później drewniany pułap, na którego niebieskim tle przedstawiono sceny z życia św. Piotra i Pawła. W 1833 bogato zdobiony sufit drewniany zastąpiono prostym sufitem gipsowym, co było niepraktyczne, wzniesiono, więc sklepienie gwieździste i wsparto kolumnami. Ołtarze, jakie znajdowały się w kościele były gotyckie. Pierwotnie w wielkim, głównym ołtarzu umieszczony był tryptyk późnogotycki
z 1554 roku, poświęcony przez biskupa Hozjusza, który niestety nie zachował się, w roku 1688 zastąpiono go ogromnym ołtarzem Niepokalanego Poczęcia, który na początku XX wieku, podczas spisu przez Mieczysława Orłowicza do „Ilustrowanego Przewodnika po Mazurach Pruskich i Warmii” również już nie istniał.
Główny obraz (1623) jaki umieszczono między korynckimi kolumnami przedstawiał niepokalaną unosząca się nad globem ziemskim, opasanym przez węża. Na drugim piętrze ołtarza był obraz mówiący o przekazaniu św. Piotrowi kluczy do kościoła. Poza tym były jeszcze dwa ołtarze boczne, stalle dla magistratu i tylko 6 ławek dla godnych mieszkańców.

Niegdyś kościół wyposażony był w liczne obrazy, powieszone na ścianach w trzech rzędach. W 1886 roku nie było już po nich śladu. Bardzo ważnym obrazem był obraz św. Rozalii, ufundowany w 1710 roku prze burmistrza pieniężeńskiego Anreasa Dromlera. Był on wotum za odwrócenie zarazy jak w tym czasie nawiedziła miasto. Na tle góry Palermo, gdzie znajdują się relikwie św. Rozalii przedstawiono procesje pielgrzymów, dalej na tle było Pieniężno wraz z jego murami i wieżami. Z jednej z bram wychodził kondukt żałobny podążający w stronę cmentarza. Pomiędzy wieloma zwłokami stała śmierć z kosą. Nie zachował się do naszych czasów.


W XIX wieku z powodu niewystarczającej przestrzeni zaczęto myśleć o budowie nowego kościoła. Stary kościół gotycki został rozebrany na początku 1895 roku. Nowy to neogotycki kościół z wieżyczkami i sterczynami w stylu warmińskim. To budowla pięcionawowa
o długości 35, 7 metra i szerokości 43,2 metra. Wznoszony był tylko rok czasu - 1885-1886, nadal pw. św. Piotra i Pawła. Zachowano starą wieżę, stała ona wcześniej pośrodku podłużnej ściany kościoła. Po przebudowie stoi pośrodku nawy poprzecznej. Wieżę podwyższono
i zmieniono dach. Jej wysokość to obecnie ponad 60 metrów. Ołtarz zastąpiono neogotyckim ołtarzem z 1898 roku drewnianym poświęconym Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Przed wojną w latach 1936-38 podczas remontu kościoła przeniesiono ołtarz do bocznej nawy.
W prezbiterium zaś ustawiono nowy ołtarz. Obok niego na marmurowych cokołach ustawiono figury pochodzące z barokowego ołtarza patronów kościoła, wcześniej stały one
w niszach po obu stronach portalu. Dalsze ołtarze są też neogotyckie. W kościele jest około tysiąca miejsc siedzących, to rzadkość na Warmii.

Dzwony, które miały być przetopione podczas ostatniej wojny zostały wywiezione i obecnie znajdują się w kościele St. Heribert w Köln. Nowy dzwon pochodzi z 1954 roku, jego waga to 1012 kg. Posiada wyrytą inskrypcję: „ Obudź duchy ospałe, upadłe dźwignij w wzwyż, złamanym daj serce całe, a zmarłym zbawienie zbliż”. Drugi mały dzwon pochodzi ze zboru protestanckiego, rozebranego kościoła, po którym pozostała jedynie wieża stojąca w pobliżu ratusza. Kościół od 1925 roku, posiadał centralne ogrzewanie. Ogrzewany był ciepłym powietrzem, dopływającym szerokim kanałem od strony ołtarza.
 

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę