Mój schowek (0)
Twoja pozycja w serwisie:  Start
Wybierz województwo
Miasto
Rodzaj obiektu
Rejon


tylko ze zdjęciami

tylko z opiniami

Twoje kategorie
 
Oferty Specjalne
Newsletter
W celu otrzymywania wiadomości o
nowościach na serwisie podaj swój adres email.Kościół p.w. św. Michała Archanioła

Kategoria:Obiekty sakralne
Miejscowość:Pieniężno
Ulica: Generalska 8
Poczta:14-520 Pieniężno
Telefon :55 237 46 00
Telefon kom:
Strona www: przejdź do strony
Lokalizacja:Galeria

Opis

Barokowy, fasadę skończono w 1723 roku. Pierwotnie był kaplicą szpitalną Bractwa
św. Jakuba, które było korporacją ubogich, a jego członkowie żyli z miłosierdzia i datków, opiekując się żebrakami, pątnikami i pielgrzymami. Kaplice otaczał cmentarz. Na początku XVII wieku, w latach 1620-22 wzniesiono na jej miejscu kościółek z inicjatywy archiprezbitera Kaspra Medlaka. Wieża kościelna została wybudowana i ozdobiona ołowiem w latach 1671-1679. W roku 1700 Biskup Załuski konsekrował kościół ku czci św. Jakuba Starszego i św. Rocha. W 1723 roku zaistniała konieczność rozebrania przedniego szczytu świątyni i zbudowania na nowo. Umieszczone w ołtarzach i na sklepieniach obrazy św. Rocha i św. Rozalii, patronów przeciwko zarazie świadczą, że kościół budowano po przeżyciach dżumy z 1710 roku. Ściana wschodnia i zachodnia zostały w tym czasie wzmocnione
o przypory. Sufit w kościele był konstrukcji drewnianej, znajdowały się na nim malowidła przedstawiające Świętego Jakuba i Świętego Rocha, przedstawionych jako pielgrzymów. Kościół posiadał trzy ołtarze, główny i dwa boczne, ozdobione srebrnymi wotami, w XVIII wieku wokół kościoła ciągnął się portyk otaczający go z trzech stron. Fronton zdobiły figury świętych Jakuba i Rocha. W wyniku akcji „Wisła” gdy przesiedlono na tereny północne Polski ludność pochodzenia ukraińskiego, zaistniała potrzeba stworzenia miejsca, w którym odbywać się będą nabożeństwa w obrządku juliańskim. Przeznaczono do tego kościół pw.
św. Jakuba i św. Rocha, który roku pełni funkcję Kościoła Greckokatolickiego od 1959. Regularna katechizacja rozpoczęła się w 1981 roku, co spowodowało potrzebę rozbudowy kościoła. Od 1997 roku przez kolejne trzy lata dobudowano prezbiterium, zakrystię oraz salki katechetyczne. Dzisiaj kościół jest pw. św. Michała Archanioła.

Parafia w Pieniężnie odgrywała zawsze bardzo istotną rolę, będąc stolicą jednego z trzech komornictw będących pod zarządem kapituły. Miasto rozwijało się obok zamku kapitulnego. Zabudowę miało szachownicową z rynkiem pośrodku, na którym znajdował się ratusz pełniący funkcje handlowe i administracyjne. Otoczone murem obronnym z dwoma bramami: ornecką i braniewską.  

Formularz kontaktowy

Termin od: Termin do:
Imię i nazwisko:E-mail:Telefon kontaktowy:
odśwież obrazekTekst z obrazka:
     


Udogodnienia dla gościOpinie gości (0)

pokaż wszystkie


Noclegi w pobilżu

pokaż wszystkieNoclegi w tej miejscowości

pokaż wszystkie


Noclegi w tym województwie

pokaż wszystkie
Copyright 2009-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone przez serwis Infoturystyka.pl
powrót na górę